Najstarsza udokumentowana sztuka jaskiniowa przedstawiająca zwierze

Najstarszym znanym rysunkiem zwierzęcia na świecie jest 4500-letni obraz świni wisajskiej (Visayan warty pig / Sus celebensis) na ścianie jaskini w Indonezji.

Obraz w kolorze morwy, namalowany czerwoną ochrą mineralną, przedstawia profil prawdopodobnie świni wisajskiej, dzikiej bestii o krótkich nogach z brodawkami na twarzy, która może ważyć prawie 190 funtów (85 kilogramów). Te świnie „nadal można tam spotkać, chociaż ich liczba stale maleje” – powiedział współautor badania Adam Brumm, profesor archeologii z Australian Research Center for Human Evolution na Griffith University.

Odkrycie dostarcza więcej dowodów na to, że starożytna Indonezja była gorącym miejscem dla sztuki naskalnej i że „pierwsze tradycje sztuki naskalnej prawdopodobnie nie powstały w Europie w epoce lodowcowej, jak przypuszczano” – powiedział Brumm.

W grudniu 2017 roku Brumm i jego koledzy znaleźli co najmniej trzy rysunki świni wisajskiej w jaskini Leang Tedongnge na Sulawesi, indonezyjskiej wyspie, która jest nieco większa niż Floryda. Ta jaskinia znajdowała się w małej dolinie zamieszkanej obecnie przez rolników Bugis, entuzjastyczną grupę w Indonezji. „Nie ma dróg do tej doliny; dotarcie tam z sąsiednich nizin wymaga żmudnej wędrówki leśną ścieżką, która prowadzi w górę do wapiennych wzgórz i kończy się wąskim przejściem jaskini – to jedyne wejście do doliny” – powiedział Brumm .

Tak więc, pomimo bliskości doliny do dużego miasta Makassar, „według ludzi mieszkających w tej dolinie żaden człowiek z Zachodu nigdy wcześniej nie postawił w tym miejscu stopy” – powiedział Brumm. Badanie, opublikowane zostało online w środę (13 stycznia) w czasopiśmie Science Advances.

W indonezyjskiej jaskini znaleziono bardzo owłosioną, świnie wisajska, która pochodzi sprzed co najmniej 45 500 lat. (Zdjęcie: Maxime Aubert)

Sztuka naskalna w jaskini Leang Tedongnge. (Zdjęcie: AA Oktaviana)

Cyfrowo ulepszony widok trzech lub czterech świń w jaskini Leang Tedongnge. (Zdjęcie: AA Oktaviana)

Badacz wskazuje brodawkowatą świnię wisajską. (Zdjęcie: AA Oktaviana)

Badacz wskazuje na inne świnie wisajską w jaskini Leang Tedongnge. (Zdjęcie: AA Oktaviana)

Najstarszym znanym obrazem zwierzęcym jest ta świnia wisajska w jaskini Leang Tedongnge w Indonezji. (Zdjęcie: AA Oktaviana)

Widok z zewnątrz na jaskinię Leang Tedongnge. (Zdjęcie: AA Oktaviana)

Wejście do jaskini Leang Tedongnge. (Zdjęcie: AA Oktaviana)

Ta świnia, podobnie jak inne, wskazują, że Indonezja była istotnym miejscem dla sztuki naskalnej w epoce plejstocenu. (Zdjęcie: AA Oktaviana)

To cyfrowo polepszone zdjęcie pokazuje brodawki na świni sprzed co najmniej 45 500 lat. (Zdjęcie: AA Oktaviana)

Cyfrowe ślady sztuki naskalnej w jaskini Leang Tedongnge. (Zdjęcie: AA Oktaviana)

Druga świnia w jaskini Leang Tedongnge miała wymiary 4,1 na 1,7 stopy (125 na 53 cm). (Zdjęcie: AA Oktaviana)

Kolejna świnia wisajska w jaskini Leang Tedongnge o wymiarach 4,5 na 2,3 stopy (138 na 71 cm). (Zdjęcie: Basran Burhan)

Zwróć uwagę na odcisk dwóch dłoni (po lewej). (Zdjęcie: Basran Burhan)

Obżarstwo

Spośród nielicznych rysunków świni w wapiennej jaskini, najlepiej zachowany jest najstarszy. Przedstawia dużą świnię – mierzącą około 4,5 na 1,8 stopy (136 na 54 centymetry), z zarysami dwóch ludzkich rąk namalowanych nad zadem. Owłosiony tucznik z drobnymi ogonkami napotyka dwie lub trzy inne świnie, które są gorzej zachowane i wydają się mieć jakiś rodzaj społecznej interakcji z wielką świnią.

W pobliskiej jaskini, zwanej Leang Balangajia 1, zespół zauważył na suficie jeszcze większą namalowaną świnię o wymiarach około 6,1 na 3,6 stopy (187 na 110 cm). W tej jaskini znajdują się co najmniej dwa inne malowidła zwierząt, ale są one zbyt uszkodzone, aby je odszyfrować, stwierdzili naukowcy. Kilka wskazówek anatomicznych wskazuje, że sztuka naskalna w obu jaskiniach przedstawia dorosłe samce świń – na przykład są namalowane imponującymi brodawkami na twarzy, które są większe u dorosłych samców niż u samic.

Dlaczego więc świnie były popularnymi tematami dla artystów jaskiniowych?

Świnie wisajskie są wyjątkowe na tej wyspie – ewoluowały tam w izolacji setki tysięcy lat temu, powiedział Brumm. Archeologiczne dowody sugerują, że ludzie polowali, a nawet udomowili te świnie. „Wydaje się więc jasne, że pierwsi ludzie ściśle współdziałali z tymi świniami na różnych poziomach przez bardzo długi czas” – powiedział Brumm. „Faktycznie wydaje się, że artyści epoki lodowcowej z Sulawesi mieli obsesję na punkcie świń wisajskich, co może nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę ich znaczenie gospodarcze”.

Datowanie

Wcześniej najstarsza znana sztuka naskalna przedstawiająca zwierzę, świnię wisajską znalezioną w innej jaskini na wyspie, datowana na co najmniej 43900 lat temu, według badania z 2019 roku opublikowanego w czasopiśmie Nature, malowidło zostało również odkryte przez Brumm i jego kolegów, w tym Maxime Aubert, archeolog i geochemik z Griffith University. Tymczasem najstarszym znanym rysunkiem (jakiegokolwiek rodzaju) wykonanym przez człowieka jest hashtag sprzed 73 000 lat namalowany na fragmencie skały z Republiki Południowej Afryki.

Do tej pory zespół pobrał próbki kilku minerałów kalcytu, które „wyrosły” na świniach po ich pomalowaniu. Naukowcy dokonali tego za pomocą datowania metodą uranowo-torową, metody mierzącej rozpad radioaktywny uranu. Kiedy woda deszczowa przesiąka przez wapienną jaskinię, rozpuszcza niewielkie ilości uranu, który z czasem rozpada się na pierwiastek tor. Mierząc stosunek uranu do toru w każdej próbce minerału, naukowcy ustalili, kiedy minerały zaczęły rosnąć na obrazach.

Ta technika ujawniła, że ​​świnia wisajkie z Leang Tedongnge miała co najmniej 45 500 lat, podczas gdy świnia na suficie z Leang Balangajia 1 miała co najmniej 32 000 lat. Oprócz tego, że jest to najstarszy znany obraz naskalny przedstawiający zwierzę, świnia z Leang Tedongnge jest „najwcześniejszym znanym reprezentacyjnym dziełem sztuki na świecie” i prawdopodobnie najwcześniejszym dowodem współczesnych ludzi na Sulawesi, jeśli przyjąć, że współcześni ludzie (a nie blisko spokrewniony ludzki krewny, jak Denisovans ) malował świnie, napisali naukowcy w badaniu.

Jednak naukowcy napotkali szereg trudności technicznych z datowaniem uranowo-torowym, co sprawia że daty są przybliżone, powiedział David Pearce, profesor nadzwyczajny w Instytucie Badań nad Sztuką Skalną na Uniwersytecie Witwatersrand na południu Afryki, która nie był zaangażowany w badania. „Ważne jest, aby pamiętać, że są to wiek względny… a nie bezpośrednie daty” – powiedział Pearce.

Kwestie datowania zostały również odnotowane przez João Zilhão, profesora Katalońskiego Instytutu Badań i Studiów Zaawansowanych (ICREA) na Uniwersytecie w Barcelonie, który nie brał udziału w badaniu. Ale „ten artykuł potwierdza ich wcześniejsze odkrycie, że malowidła naskalne powstawały w Indonezji ponad 43 900 lat temu” – powiedział.

Źródło: Laura Geggel

Oldest cave art found in Sulawesi

Zdjęcie: AA Oktaviana

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x