Małe rekiny rodzą się chude i chore z powodu zmian klimatycznych

Według nowych badań młode rekiny rodzą się małe, słabe i niedożywione w wyniku wzrostu temperatury oceanu spowodowanej zmianą klimatu.

Naukowcy przyjrzeli się wpływowi ocieplenia wód na młode rekiny epoletowe ( Hemiscyllium ocellatum ) – mały, składający jaja gatunek rekina występujący w Wielkiej Rafie Koralowej, który spędza większość czasu na dnie morskim. Badając kapsułki na jajka [egg case lub egg capsule] w laboratorium w New England Aquarium w Bostonie, naukowcy odkryli, że cieplejsze wody doprowadziły do ​​przedwczesnych narodzin młodych rekinów.

„Im cieplejsze warunki, tym szybciej wszystko się wydarza, co może być problemem dla rekinów” – powiedziała główna autorka badania Carolyn Wheeler, doktorantka z University of Massachusetts i ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies na James Cook University ( JCU) w Australii w oświadczeniu: „Zarodki rosły szybciej i szybciej zużywały swój pęcherzyk żółtkowy, który jest ich jedynym źródłem pożywienia, gdy rozwijają się w jajku. Doprowadziło to do tego, że wykluły się wcześniej niż zwykle ”.

Przykład kapsułki na jajka złożonej przez mniejszego rekina lub płaszczke. (Zdjęcie: Shutterstock)

Rekiny i płaszczki – zbiorczo zwane Chondrichthyes (ryby chrzęstnoszkieletowe) – rozmnażają się na dwa główne sposoby. Większe rekiny, takie jak żarłacz biały i rekin wielorybi, rodzą młode, podczas gdy mniejsze rekiny i płaszczki składają jaja, których następuje rozwój, a ostatecznie wykluwają się bez pomocy rodziców.

W przypadku rekinów składających jaja posiadanie mniejszego i niedożywionego potomstwa jest problematyczne, ponieważ niemowlęta są bezpośrednio w niekorzystnej sytuacji od urodzenia. Jednak odkrycia są powodem do niepokoju u wszystkich gatunków rekinów – stwierdzili naukowcy.

„Rekin epoletowy jest znany ze swojej odporności na zmiany” – powiedziała współautorka badania Jodie Rummer, biolog morski z JCU. “Jeśli więc ten gatunek nie radzi sobie z ociepleniem wód, to jak sobie poradzą inne, mniej tolerancyjne gatunki?”

Naukowcy przetestowali wpływ ocieplenia na jaja rekinów epoletowych w wodzie o temperaturze do 31 stopni Celsjusza (88 stopni Fahrenheita), czyli spodziewanej letniej temperatury wody na Wielkiej Rafie Koralowej pod koniec wieku. Jeśli wzrost temperatury nie ustąpi, może dojść do momentu, w którym rekiny te nie będą już mogły się prawidłowo rozwijać, ostrzegają naukowcy.

To może zniszczyć cały ekosystem Wielkiej Rafy Koralowej.

„Rekiny są ważnymi drapieżnikami, które utrzymują zdrowie ekosystemów oceanicznych” – powiedziała Wheeler w oświadczeniu. „Bez drapieżników całe ekosystemy mogą się zawalić, dlatego musimy dalej badać i chronić te stworzenia”.

Badanie zostało opublikowane 12 stycznia w czasopiśmie Scientific Reports.

Źródło: Harry Baker

Future too warm for baby sharks

Zdjęcie: Shutterstock
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x