Statua tajemniczej kobiety z nakryciem głowy znaleziona w Meksyku

Według meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), w środkowym Meksyku odkryto 500-letni posąg tajemniczej kobiety w wielkim nakryciu głowy przypominającym bohaterkę z „Gwiezdnych Wojen”.

Wysoki na 6,5 ​​stopy (2 metry) posąg z wapienia przedstawia młodą kobietę ubraną w wyszukane ubrania i biżuterię, w tym okrągły wisiorek, znany jako „oyohualli”, na grubym naszyjniku; kolczyki w kształcie chwostów; i nakrycie głowy, które kojarzy się z ozdobami na głowie Ahsoki Tano z „Gwiezdnych wojen”.

Podobnie jak Ahsoka Tano, ta tajemnicza kobieta mogła odegrać kluczową rolę w swoich czasach. Posąg prawdopodobnie przedstawia elitarną kobietę „ewentualnie zamiast bóstwa mogła być władczynią, jak wskazuje jej postawa i strój” – powiedziała w oświadczeniu (przetłumaczone z hiszpańskiego) María Eugenia Maldonado Vite, archeolog z INAH Veracruz Center który prowadzi prace wykopaliskowe.

Lokalni rolnicy znaleźli figurkę na polu cytrusów w mieście Hidalgo Amajac, w meksykańskim stanie Veracruz, 1 stycznia. Posąg prawdopodobnie pochodzi z późnego okresu postklasycznego (1450-1521) i ma cechy przypominające kulturę Huasteków, grupa ludzi na meksykańskim wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, która mieszkała na przedkolumbijskim skrzyżowaniu kultur, sztuki i handlu. Odkrycie prawdopodobnie ważnej władczyni “potwierdza aktywny udział kobiet rządzących w strukturze społecznej i politycznej Huasteków”, powiedziała w oświadczeniu meksykańska sekretarz kultury Alejandra Frausto Guerrero.

Wapienny posąg ma prawie 2 stopy (60 centymetrów) w najszerszym miejscu i około 10 cali (25 cm) grubości, powiedziała Maldonado Vite.  Posąg ma „ostrze”, które pozwalało na ustawienie kobiecej postaci w pozycji pionowej.

Twarz kobiety wygląda na zaskoczoną; jej oczy i usta są szeroko otwarte. Te oczy „musiały być wypełnione inkrustacjami z obsydianu lub innego kamienia” – powiedziała Maldonado Vite. Rzeźba przedstawia kobietę w koszuli z długimi rękawami i długą spódnicą, ale jej stopy są bose.

Na dole posągu jest “ostrze”, co oznacza, że ​​posąg można było umieścić pionowo w ziemi. (Zdjęcie: María Eugenia Maldonado Vite)

Oczy kobiety prawdopodobnie miały kiedyś obsydianowe inkrustacje. (Zdjęcie: María Eugenia Maldonado Vite)

Wapienny posąg ma 2 metry długości. (Zdjęcie: María Eugenia Maldonado Vite)

Posąg przedstawia kobietę w naszyjniku, kolczykach i dużym nakryciu głowy. (Zdjęcie: María Eugenia Maldonado Vite)

Zespół wykopaliskowy stoi obok statuy. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości gminy)

Statua przedstawia połączenie różnych tradycji artystycznych. (Zdjęcie: María Eugenia Maldonado Vite)

Położenie posągu pomiędzy stanowiskami archeologicznymi Aztec Tochpan (Tuxpan) i Huastec Castillo de Teayo sugeruje, że ma on korzenie w obu kulturach. Uważa się, że większość rzeźb Huasteków przedstawia bóstwa związane z Tlazoltéotl, aztecką boginią-matką Ziemi, znaną również z nieczystości seksualnej i grzesznych zachowań, powiedziała Maldonado Vite. Tlazoltéotl często przedstawiano jako boginię noszącą kolczyk w nosie i noszącą wrzeciona z bawełnianymi frędzlami na nakryciu głowy.

„Styl młodej kobiety z Amajac jest podobny do przedstawień bogiń Ziemi i płodności Huasteków, ale z zewnętrznym wpływem, prawdopodobnie [rdzennej grupy] Nahua, co widać w inkrustowanym oczodole – cecha, która nie należą do klasycznej rzeźby Huasteków, ale wywodzi się z tradycji artystycznej innej kultury. „Dodatkowo materiał spódnicy u kobiet Huasteków przedstawiany był zawsze jako gładki, a w wypadku tej rzeźby pojawiają się ornamenty z węzłów i wstążek”.

Archeolodzy planują dalsze zbadanie posągu, a także sadu, w którym został znaleziony. Do tej pory to miejsce nie było znane archeologom, ale podczas swojej wizyty Maldonado Vite zauważyła w pobliżu małe konstrukcje, które mogą być przedkolumbijskimi budynkami mieszkalnymi.

Ta kobieta nie jest jedyną znaną prekolumbijską przywódczynią. „Istnieje wiele przedhiszpańskich przedstawień elitarnych kobiet i władczyń w innych miejscach, najlepiej znanych wśród Majów z okresu klasyczny upadek Majów, ale także w płaskorzeźbach klasycznych Zapoteków i kodeksach postklasycznych Misteków” – powiedziała Susan Gillespie, profesor antropologii na University of Florida.

W rzeczywistości „Azteckie dokumenty z ery kolonialnej wspominały o kobietach jako o „władcach” lub przynajmniej posiadaczkach korony, które przekazywało ją następcom – powiedziała Gillespie. Kobiety były wysoko cenione w kulturach prekolumbijskich i dopiero po podboju Europy straciły swój status.

Nie jest jasne, czy statua elitarnej kobiety jest znacząca lub czy została prawidłowo zidentyfikowana, powiedziała Gillespie. „Archeologia działa najlepiej w przypadku powtarzających się zdarzeń, aby pokazać wzór”

Na razie właściciele sadu cytrusowego przechowują się rzeźbę, ale INAH planuje wkrótce porozmawiać z właścicielami o przyszłości posągu.

Źródło: Laura Geggel

La primera escultura femenina prehispánica en su tipo es hallada en la Huasteca veracruzana

Mexican farmers find rare female statue in citrus grove

Zdjęcie: María Eugenia Maldonado Vite; Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x