Pierwszy owad zatwierdzony do spożycia przez ludzi w UE

Mączniaki mogą wkrótce znaleźć się w europejskich talerzach, po tym, jak stały się pierwszym owadem zatwierdzonym jako pokarm dla ludzi.

Środowa (13.01) decyzja Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) otwiera drogę do wykorzystania żółtych larw w całości i suszonych w curry i innych potrawach oraz jako mąka do robienia ciastek, makaronu i chleba.

Pomimo swojej nazwy mączniaki są raczej larwami chrząszczy niż robakami i są już używane w Europie jako składnik karmy dla zwierząt domowych.

Bogate w białko, tłuszcz i błonnik, prawdopodobnie będą pierwszym z wielu owadów, które pojawią się na europejskich talerzach w nadchodzących latach, powiedział Reuterowi Ermolaos Ververis, chemik EFSA i naukowiec ds. Żywności.

Pod jego nadzorem mączniaki były pierwszym owadem ocenianym przez agencję UE zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym „nowej żywności”, które weszło w życie w 2018 r., wywołując zalew podobnych zgłoszeń.

„Istnieje duże zainteresowanie środowiska naukowego, a także przemysłu spożywczego sektorem owadów jadalnych” – powiedział.

Ludzie na całym świecie – w tym w Afryce, Australii i Nowej Zelandii – już lubią chodzić do barów z owadami. Po ratyfikowaniu przez Komisję Europejską zatwierdzenia ESFA Europa dołączy do listy krajów jedzących owady.

Niektórzy socjologowie uważają jednak, że bariery psychologiczne szczególnie silne w Europie oznaczają, że minie trochę czasu, zanim żółte robaki zaczną pojawiać się na półkach supermarketów.

„Istnieją powody poznawcze wynikające z naszych doświadczeń społecznych i kulturowych – tak zwany „czynnik fuj”- które sprawiają, że myśl o jedzeniu owadów jest odrażająca dla wielu Europejczyków” – powiedział Giovanni Sogari, badacz społeczny i konsumencki na Uniwersytecie w Parmie w Włochy.

„Wraz z upływem czasu i zwiększającą się dostępnością  takie nastawienie może się zmienić”.

EFSA poinformowało, że od 2018 r. otrzymało 156 wniosków dotyczących oceny bezpieczeństwa „nowej żywności”, obejmującej wszystko, od żywności na bazie alg po szereg gatunków owadów.

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x