Oceany Ziemi gromadzą rekordowe ilości ciepła

Zamknięcia związane z pandemią mogły w zeszłym roku zaoszczędzić atmosferze ziemskiej niektórych emisji gazów cieplarnianych, ale świat nadal się ocieplał.

Pomiary temperatury wody z całego świata wskazują, że całkowita ilość ciepła zmagazynowanego w górnych oceanach w 2020 r. była wyższa niż w jakimkolwiek innym roku w historii sięgającym 1955 r. – donoszą naukowcy 13 stycznia w Advances in Atmospheric Sciences. Śledzenie temperatury oceanu jest ważne, ponieważ cieplejsza woda topi więcej lodu na obrzeżach Grenlandii i Antarktydy, co podnosi poziom mórz i doładowuje burze tropikalne.

Naukowcy oszacowali całkowitą energię cieplną zmagazynowaną w górnych 2000 metrach oceanów Ziemi, wykorzystując dane temperaturowe z zacumowanych czujników, dryfujących sond zwanych pływakami Argo, robotów podwodnych i innych instrumentów. Zespół odkrył, że wody górnego oceanu zawierały 234 sekstyliony, czyli 10 21 dżuli, więcej energii cieplnej w 2020 r. niż średnia roczna ilość energi w latach 1981–2010. Magazynowanie energii cieplnej wzrosło o około 20 sekstylionów dżuli od 2019 r. – co sugeruje, że w 2020 r. oceany na Ziemi wchłonęły wystarczająco dużo ciepła, aby zagotować 1,3 miliarda kotłów wody.

Ta analiza może zawyżać stopień ocieplenia oceanów w zeszłym roku, mówi współautor badania Kevin Trenberth, klimatolog z Amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych, który obecnie ma siedzibę w Auckland w Nowej Zelandii. Dlatego naukowcy przeanalizowali również dane dotyczące temperatury oceanu za pomocą drugiej, bardziej zachowawczej metody szacowania całkowitego rocznego ciepła oceanu i odkryli, że skok w latach 2019-2020 może wynosić zaledwie 1 sekstylion dżuli. To wciąż 65 milionów kotłów zagotowanych.

Trzy inne najcieplejsze lata w historii oceanów na świecie to lata 2017, 2018 i 2019. „To, co tu widzimy, to wariant filmu Dzień świstaka” – mówi współautor badania, Michael Mann, klimatolog z Penn State. „Dzień świstaka kończy się szczęśliwie. Nie stanie się tak, jeśli nie podejmiemy teraz działań w celu radykalnej redukcji emisji dwutlenku węgla ”.

Źródło: Maria Temming

L. Cheng et al. Upper ocean temperatures hit record high in 2020Advances in Atmospheric Sciences. Published online January 13, 2021. doi: 10.1007/s00376-021-0447-x.

Zdjęcie: NASA/SASKIA MADLENER

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x