Czy zwierzęta potrafią wyczuć klęski żywiołowe?

26 grudnia 2004 r. trzęsienie ziemi na dnie Oceanu Indyjskiego było przyczyną tsunami, które pochłonęło tysiące ludzi w Azji i Afryce Wschodniej. Pośród wszystkich zniszczeń urzędnicy ds. dzikiej przyrody w Parku Narodowym Yala na Sri Lance nie zgłosili żadnych masowych zgonów zwierząt. Park Narodowy Yala to rezerwat dzikiej przyrody zamieszkany przez setki dzikich zwierząt, w tym różne gatunki gadów, płazów i ssaków. Do najpopularniejszych mieszkańców rezerwatu należą słonie, lamparty i małpy. Badacze uważają, że zwierzęta te były w stanie wyczuć niebezpieczeństwo na długo przed ludźmi.

Czy zwierzęta potrafią wyczuć klęski żywiołowe?

Zwierzęta mają wyostrzone zmysły, które pomagają im unikać drapieżników lub lokalizować zdobycz. Uważa się, że te zmysły mogą również pomóc im wykryć nadchodzące katastrofy. Kilka krajów prowadziło badania nad wykrywaniem trzęsień ziemi przez zwierzęta. Istnieją dwie teorie na temat tego, w jaki sposób zwierzęta mogą wykrywać trzęsienia ziemi. Jedna z teorii głosi, że zwierzęta wyczuwają wibracje ziemi. Druga mówi o tym, że mogą wykrywać zmiany w powietrzu lub gazach uwalnianych przez ziemię. Nie ma rozstrzygających dowodów na to, w jaki sposób zwierzęta mogą wyczuwać trzęsienia ziemi. Niektórzy badacze uważają, że zwierzęta w Parku Narodowym Yala były w stanie wykryć trzęsienie ziemi i przenieść się na wyższy poziom, zanim uderzyło tsunami, powodując ogromne fale i powodzie.

Inni badacze są sceptyczni co do wykorzystywania zwierząt jako detektorów trzęsień ziemi i klęsk żywiołowych. Powołują się na trudności w opracowaniu kontrolowanych badań, które mogą łączyć określone zachowania zwierząt z wystąpieniem trzęsienia ziemi. United States Geological Survey (USGS) oficjalnie stwierdza: “Zmiany w zachowaniu zwierząt nie mogą być wykorzystywane do przewidywania trzęsień ziemi. Mimo że istnieją udokumentowane przypadki niezwykłego zachowania zwierząt przed trzęsieniami ziemi, powtarzalny związek między określonym zachowaniem a wystąpieniem trzęsienie ziemi nie został odnotowany. Ze względu na precyzyjnie dostrojone zmysły zwierzęta często mogą poczuć trzęsienie ziemi na wcześniejszym etapie niż ludzie. To podsyca mit, że zwierzę przewidziało, że nadchodzi trzęsienie ziemi. Ale zwierzęta mogą zmieniać swoje zachowanie z wielu powodów, a biorąc pod uwagę, że trzęsienie ziemi może wstrząsnąć milionami ludzi, jest wysoce prawdopodobne, że kilka ze zwierząt domowych przez przypadek zachowywało się dziwnie przed trzęsieniem ziemi”.

Chociaż naukowcy nie są zgodni co do tego, czy zachowanie zwierząt można wykorzystać do przewidywania trzęsień ziemi i klęsk żywiołowych, wszyscy zgadzają się, że zwierzęta mogą wyczuwać zmiany w środowisku przed ludźmi. Naukowcy na całym świecie nadal badają zachowania zwierząt. Mamy nadzieję, że te badania pomogą w prognozowaniu trzęsień ziemi.

Niezwykłe zachowanie zwierząt

Ropuchy

W 2009 r. ropuchy w pobliżu L’Aquila we Włoszech opuściły swoje miejsca godów przed trzęsieniem ziemi. Wrócili dopiero kilka dni później po ostatnich wstrząsach wtórnych. Naukowcy sugerują, że ropuchy mogły wykrywać zmiany w atmosferycznych polach elektrycznych planety. Zmiany w jonosferze wystąpiły przed trzęsieniem ziemi i uważa się, że są one związane z uwolnieniem radonu lub falami grawitacyjnymi.

Ptaki i ssaki

Przeglądając aktywność kamery z czujnikiem ruchu, naukowcy z Parku Narodowego Yanachaga w Peru zauważyli zmiany w zachowaniu ptaków i ssaków przed trzęsieniem ziemi w 2011 roku. Zwierzęta wykazywały gwałtowny spadek aktywności do trzech tygodni przed trzęsieniem. Brak aktywności był jeszcze bardziej wyraźny w tygodniu poprzedzającym wydarzenie. Naukowcy odnotowali również zmianę w jonosferze na siedem do ośmiu dni przed trzęsieniem ziemi.

Kozy

W 2012 roku naukowcy badający zachowanie kóz na Etnie na Sycylii zauważyli, że kozy stały się nerwowe i uciekły na kilka godzin przed erupcją wulkanu. Naukowcy są przekonani, że kozy mogą wykryć wczesne oznaki ostrzegawcze erupcji, takie jak drżenie i uwolnienie gazów. Zauważono również, że kozy uciekały tylko przed gwałtownymi erupcjami, a nie w odpowiedzi na każde wstrząsy ziemi. Naukowcy używają obecnie urządzeń śledzących GPS do monitorowania ruchów zwierząt na całym świecie w nadziei, że będą w stanie bardziej wiarygodnie przewidywać katastrofy naturalne.

 

Źródła: Regina Bailey / ThoughtCo.

Can Animals Sense Earthquakes?

What Is a Tsunami?

Can animals predict earthquakes?

Can you predict earthquakes?

Changes in animal activity prior to a major (M = 7) earthquake in the Peruvian Andes

Can Animals Predict Earthquakes? Italian Farm Acts as a Lab to Find Out

Toads’ earthquake exodus

Zdjęcia: Unsplash

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x