4 zmysły zwierząt których nie posiadają ludzie!

Pistolety radarowe, kompasy magnetyczne i detektory podczerwieni są wynalazkami stworzonymi przez człowieka, które umożliwiają ludziom wykraczanie poza naturalne zmysły wzroku, smaku, węchu, czucia i słuchu. Ale te gadżety są dalekie od oryginału. Ewolucja wyposażyła niektóre zwierzęta w te “dodatkowe” zmysły miliony lat przed ewolucją ludzi.

Echolokacja

Zębowce (rodzina ssaków morskich obejmująca delfiny), nietoperze oraz niektóre ryjówki zamieszkujące ziemię i drzewa wykorzystują echolokację do nawigacji w swoim otoczeniu. Zwierzęta te emitują impulsy dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, albo bardzo wysokie dla ludzkich uszu, albo całkowicie niesłyszalne, a następnie wykrywają echo wytwarzane przez te dźwięki. Specjalne przystosowania ich uszu i mózgów umożliwiają tym zwierzętom tworzenie trójwymiarowych obrazów otoczenia. Na przykład nietoperze wykształciły uszy o dużej powierzchni, które zbierają i kierują dźwięk w kierunku ich cienkich, bardzo wrażliwych błon bębenkowych.

Widzenie w podczerwieni i ultrafiolecie

Grzechotniki i inne grzechotnikowate używają oczu do widzenia w ciągu dnia, podobnie jak większość innych kręgowców. Ale w nocy gady te wykorzystują narządy zmysłów w podczerwieni do wykrywania i polowania na stałocieplną zdobycz, która w przeciwnym razie byłaby całkowicie niewidoczna. Te podczerwone “oczy” są podobnymi do miseczek strukturami, które tworzą surowe obrazy, gdy promieniowanie podczerwone uderza we wrażliwą na ciepło siatkówkę. Niektóre zwierzęta, w tym orły, jeże i krewetki, mogą również dostrzegać dolne partie widma ultrafioletowego. Istoty ludzkie nie są w stanie dostrzec gołym okiem światła podczerwonego ani ultrafioletowego.

Elektrorecepcja

Wszechobecne pola elektryczne wytwarzane przez niektóre zwierzęta działają jak zmysły. Węgorze elektryczne mają zmodyfikowane komórki mięśniowe, które wytwarzają ładunki elektryczne na tyle silne, że mogą porazić, a czasem nawet zabić ofiarę. Inne ryby (w tym wiele rekinów) wykorzystują słabsze pola elektryczne, do pomocy w przemieszczaniu się po mętnych wodach, szukaniu ofiary lub monitorowaniu otoczenia. Na przykład ryby kostnoszkieletowe (i niektóre żaby) mają “boczne linie” po obu stronach ciała, zawierające pory czuciowe, które wykrywają prądy elektryczne w wodzie.

Magnetorecepcja

Przepływ stopionej materii w jądrze ziemi i przepływ jonów w atmosferze ziemskiej generują pole magnetyczne otaczające planetę. Tak jak kompasy kierują ludzi na północ magnetyczną, tak zwierzęta posiadające umiejętność magnorecepcji mogą orientować się w określonych kierunkach i poruszać się na duże odległości. Badania behawioralne wykazały, że zwierzęta tak różnorodne jak pszczoły miodne, rekiny, żółwie morskie, płaszczki, gołębie pocztowe, ptaki wędrowne, tuńczyki i łososie wykorzystują te zmysły magnetyczne. Niestety, szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób zwierzęta faktycznie wyczuwają ziemskie pole magnetyczne, nie są jeszcze znane. Jedną wskazówką mogą być niewielkie złogi magnetytu w układach nerwowych tych zwierząt. Te podobne do magnesów kryształy dopasowują się do pól magnetycznych Ziemi i mogą działać jak mikroskopijne igły kompasu.

 

Źródła: Laura Klappenbach / ThoughtCo. | Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x