Zmarł najstarszy orangutan na świecie

Najstarszy znany na świecie orangutan, 61-letnia samica o imieniu Inji, zmarła w swoim domu w zoo w Oregonie.

Chociaż jej dokładna data urodzenia nie jest znana, Inji była w zoo od 1961 roku i zgodnie z oświadczeniem zoo podejrzewano, że miała wtedy 1 rok.

„Wiedzieliśmy, że nie może żyć wiecznie, ale to naprawdę boli i wiem, że wielu odwiedzających opłakuje ją wraz z nami” – powiedział Bob Lee, który nadzoruje dobrostan zwierząt w zoo. „Zdolność Inji do łączenia się z ludźmi była niesamowita”.

Przez całe swoje długie życie Inji pozostawała aktywna i większość dni spędziła na interakcjach z gośćmi przez okna swojego siedliska. Personel i goście często przynosili kolorowe przedmioty, aby zapewnić jej rozrywkę.

„Wydawała się badać ludzi i czerpać przyjemność z oglądania ich, zwłaszcza dzieci” – napisał Lee w oświadczeniu.

Wysoki poziom interakcji z gośćmi i wspaniała opieka, jaką otrzymała w zoo, pozwoliły jej dożyć tak sędziwego wieku jak na jej gatunek. Według National Geographic średnia długość życia orangutanów na wolności wynosi tylko 30 do 40 lat.

Zdjęcie: Michael Durham / Oregon Zoo

Inji była także matką 33-letniej córki Markisy, mieszkanki Como Park Zoo & Conservatory w Minnesocie, którą poczęła z kolegą Harrym w Oregon Zoo. Została nawet babcią własnego potomstwa Markisy – niewiele orangutanów żyje wystarczająco długo, aby to osiągnąć.

Jednak wiek w końcu dogonił Inji, a jej stan zdrowia drastycznie się pogorszył w ciągu ostatnich kilku tygodni. Miała trudności z poruszaniem, rzadko wychodziła na wybieg i zgodnie z oświadczeniem nie była już zainteresowana nawet swoimi ulubionymi potrawami. Ostatecznie przestała reagować na leki przeciwbólowe, a personel medyczny zoo postanowił w sobotę (9 stycznia) humanitarnie uśmiercić ją.

Zagrożony na wolności

Wszystkie trzy gatunki orangutanów – orangutany borneańskie ( Pongo pygmaeus ), orangutany tapanulijskie ( Pongo tapanuliensis ) i orangutany sumatrzańskie ( Pongo abelii ), do których należała Inji – są wymienione jako krytycznie zagrożone zgodnie z Czerwoną Listą IUCN .

Obecnie na wolności pozostało tylko 15 000 orangutanów sumatrzańskich, takich jak Inji; Najbardziej zagrożone ze wszystkich małp człekokształtnych orangutany tapanulijskie występują również na Sumatrze ale na wolności pozostało zaledwie 800 osobników.

Zdjęcie: Michael Durham / Oregon Zoo

„Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy zapewnić Inji dobry dom, ale myślenie o okolicznościach, które ją tu sprowadziły, jest bolesne” – powiedział w oświadczeniu Asaba Mukobi, starszy opiekun naczelnych zoo w Oregonie. „Mimo że handel dzikimi zwierzętami jest obecnie nielegalny, nadal istnieje. Uważa się, że stanowi główne zagrożenie dla przetrwania orangutanów, wraz z ingerencją ludzi i utratą siedlisk spowodowanych plantacjami oleju palmowego. Orangutany są na skraju wyginięcia”.

Zoo w Oregonie współpracuje z Borneo Orangutan Survival Foundation w celu wysłania personelu opiekuńczego, który pomógłby zapewnić pomyślne uwolnienie osieroconych orangutanów na wolność i poprawić jakość życia sierot, których nie można wypuścić.

Według Mukobi kluczem do ratowania dzikich populacji jest związek między zwierzętami trzymanymi w niewoli, takimi jak Inji, a odwiedzającymi.

„Opierając się na tym połączeniu, staramy się stworzyć świadomość tego, co dzieje się z orangutanami w ich rodzimych ziemiach i pokazać ludziom, jak mogą pomóc” – powiedział w oświadczeniu.

Źródło: Harry Baker

Zoo mourns loss of Inji, world’s oldest orangutan

Orangutans

Zdjęcie: Michael Durham/Oregon Zoo

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x