W jaki sposób działają spraye zapobiegające parowaniu okularów?

“Para”, której możesz czasami doświadczyć na okularach lub goglach, pojawia się, gdy wilgoć atmosferyczna w pobliżu soczewek skrapla się. Dzieje się tak z powodu stosunkowo dużej rozbieżności między temperaturą soczewki a otaczającym powietrzem. Gdy powierzchnia próbuje osiągnąć równowagę między dwiema temperaturami, energia cieplna zostaje oddana, a gdy energia wewnątrz gazowych cząsteczek wody spada, drobne kropelki osadzają się na soczewce.

Jak więc powstrzymać tworzenie się mgły na twoich okularach? Stosuje się tu dwa podstawowe rodzaje substancji – środki powierzchniowo czynne i składniki hydrofilowe.

Środki powierzchniowo czynne to szeroka grupa związków obejmująca wszystko, od śliny po szampony dla dzieci i emulgatory. Działają one poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego wody.

W przypadku mgiełki na soczewce, która w zasadzie składa się z kilku drobnych kropelek wody, zdolność środka powierzchniowo czynnego do obniżania napięcia powierzchniowego pomaga zapobiegać tworzeniu się drobnych kropelek. Więc zamiast wielu drobnych kropelek tworzących się na Twoich okularach, otrzymujesz bardzo cienką warstwę wody, która prawdopodobnie nie będzie zakłócać Twojego widzenia.

Jeśli nie masz pod ręką sprayu przeciwmgielnego, to oprócz ludzkiej śliny i szamponu, inne mydła, gliceryna, a nawet niektóre substancje w paście do zębów są środkami powierzchniowo czynnymi i dzięki temu skutecznie zapobiegną osadzaniu się mgły na soczewce.

Inną podstawową metodą chroniącą przed parowaniem jest pokrycie soczewki powłoką hydrofilową, która może zawierać polialkohol winylowy, polimery, hydrożele i koloidy. Hydrofilowe składniki, czyli “kochające wodę”, pochłaniają wodę i ostatecznie rozprowadzają ją po całej powłoce, podobnie jak środki powierzchniowo czynne, zapobiegając powstawaniu licznych drobnych kropelek widocznej “mgły”.

 

Źródła: Melissa / Today I Found Out

Anti Fog Formulation

Dual-Functional Antifogging/Antimicrobial Polymer Coating

‘First-ever’ permanent anti-fog coating developed

Process for producing anti-fog coating

Solve Your Fogging Problem with WeeTect Anti Fog Solution

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x