Siniaki – co się dzieje pod skórą gdy doznamy urazu?

Nawet jeśli nie jesteś niezdarny, prawdopodobnie miałeś wystarczająco dużo siniaków, aby wiedzieć, że ulegają one dość dziwacznym zmianom koloru podczas procesu gojenia. Dlaczego siniaki zmieniają kolory? Po czym poznać, że siniak nie goi się prawidłowo? Poznaj naukę o tym, co dzieje się pod Twoją skórą i uzyskaj odpowiedzi.

Co to jest siniak?

Uraz skóry, mięśni lub innych tkanek powoduje pęknięcie maleńkich naczyń krwionośnych zwanych naczyniami włosowatymi. Jeśli uraz jest wystarczająco ciężki, skóra pęka, a krew wypływa na powierzchnie, tworząc skrzep i strup. Jeśli skóra nie zostanie przerwana pomimo urazu, krew zaczyna się pod nią gromadzić i nie ma dokąd uciec, tworząc przebarwienie znane jako siniak.

Kolory siniaków i proces gojenia

Czas potrzebny do wygojenia się siniaka i zmiany koloru, którym podlega, są zgodne z przewidywalnym wzorcem. Jest tak przewidywalny, że lekarze i naukowcy medycyny sądowej mogą na podstawie koloru siniaka oszacować, kiedy nastąpił uraz.

W chwili urazu świeża krew rozlewa się w siniak, a reakcja zapalna na uraz zmienia kolor uszkodzonego obszaru na jaskrawoczerwony za sprawą świeżo natlenionej krwi. Jeśli siniak pojawia się głęboko pod skórą, czerwone lub różowe zabarwienie może nie być widoczne, ale prawdopodobnie i tak będziesz tego świadomy, ponieważ poczujesz ból spowodowany obrzękiem.

Krew w siniaku nie krąży, więc zostaje odtleniona i ciemnieje. Chociaż krew nie jest w rzeczywistości niebieska, siniak może przybierać taki kolor, ponieważ jest widoczny przez skórę i inne tkanki.

Po mniej więcej pierwszym dniu hemoglobina z martwych krwinek uwalnia żelazo. Siniak ciemnieje od niebieskiego do fioletowego lub czarnego. Hemoglobina jest rozkładana na biliwerdynę, zielony barwnik. Biliwerdyna z kolei przekształca się w żółty barwnik, bilirubinę, bilirubina rozpuszcza się, powraca do krwiobiegu i jest filtrowana przez wątrobę i nerki. W miarę wchłaniania bilirubiny siniak znika.

Gdy siniak goi się, często staje się wielokolorowy. Może nawet rozprzestrzeniać się, zwłaszcza w dół pod wpływem siły grawitacji. Najszybciej goi się na brzegach, powoli kierując się do wnętrza. Intensywność i odcień kolorów siniaków zależy od wielu czynników, w tym ciężkości kontuzji, jej lokalizacji i koloru skóry. Siniaki na twarzy lub ramionach zwykle goją się szybciej niż siniaki na nogach.

W jakiej sytuacji należy udać się do lekarza?

Siniaki spowodowane drobnymi urazami zwykle goją się samoistnie w ciągu tygodnia lub dwóch. Wygojenie dużego, głębokiego siniaka może zająć miesiące. Istnieją jednak pewne siniaki, które powinien sprawdzić lekarz. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

* Masz siniaki bez wyraźnego powodu. Może to być objaw niedoboru żywieniowego lub choroby. Łatwe siniaczenie jako reakcja na uraz nie jest typowym objawem problemu.

* Siniak pogarsza się, zamiast się poprawiać. Uzyskaj pomoc, jeśli siniak nadal puchnie po pierwszym lub dwóch dniach lub jeśli stanie się bardziej bolesny. Może to wskazywać, że obszar nadal krwawi, jest zakażony lub że powstał krwiak. W niektórych przypadkach ciało oddziela obszar krwi, tak że nie może ona odpłynąć i się zagoić.

* Masz siniaki wokół oczu, należy upewnić się, czy nie ma złamań kości twarzy ani uszkodzeń oczu.

* Uszkodzony obszar nie jest w pełni sprawny. Na przykład, jeśli nie możesz chodzić za sprawą posiniaczonej kostki lub używać posiniaczonego nadgarstka bez odczuwania bólu, możliwe, że masz złamanie.

* Pojawia się gorączka, wokół siniaka pojawiają się czerwone smugi lub siniak zaczyna wydzielać płyn. To są oznaki infekcji.

* Siniak staje się twardy. Chociaż rzadko, może wystąpić heterotopowe kostnienie, w którym organizm odkłada wapń w miejscu urazu.

Źródła: Anne Marie Helmenstine, Ph.D. / ThoughtCo.

Harrison’s Principles of Internal Medicine, 17th Edition

Women with Red Hair Report A Slightly Increased Rate of Bruising, but Have Normal Coagulation Tests

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x