Gargantuiczny „Sopel Cara” spada na turystów w Rosji – zabijając jednego

Według doniesień prasowych jeden turysta zmarł, a trzech innych trafiło do szpitala z poważnymi obrażeniami po zawaleniu się ogromnego zamarzniętego wodospadu we wschodniej Rosji w czwartek (7 stycznia).

Czterej turyści byli jednymi z kilkudziesięciu odwiedzających rosyjski wodospad Wiluchinski – atrakcję turystyczną znaną zimą jako carskie sople. Wysoka na 130 stóp (40 metrów) wieża lodowa nagle runęła, przygniatając całą czwórkę pod warstwą lodu na kilka godzin.

Według oświadczenia rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych ponad 40 ratowników przyleciało na miejsce zdarzenia helikopterem, aby uwolnić uwięzionych turystów – ale jedna ofiara już nie żyła w momencie ich przybycia. Pozostali – w tym nastoletni chłopiec – zostali szybko ewakuowani do szpitala z poważnymi obrażeniami.

Wodospad Vilyuchinsky znajduje się na półwyspie Kamczatka w dalekowschodniej Rosji. Półwysep jest domem dla około 160 wulkanów, z których 29 jest nadal aktywnych. Wiele z nich jest zwieńczonych lodowcami. Gdy lodowce topnieją w miesiącach ciepłej pogody, z gór spływa woda która od czasu do czasu tworząc wodospady, takie jak Vilyuchinsky. Zimą, gdy woda ponownie zamarza, wodospady stają się potężnym, zamarzniętym pomnikiem zmieniających się pór roku. Jak podaje Syberian Times, tak zwany carski sopel [Tsar Icicle] co zimę przyciąga setki turystów.

Ratownicy gromadzą się na miejscu zawalonego wodospadu. (Zdjęcie: rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych)

W tej chwili nikt nie wie, co spowodowało śmiertelny wypadek. Jest możliwe, że lawina wywołana przez pobliski wulkan mogła spowodować pęknięcie bryły lodu – według doniesień rosyjskich mediów, ale teoria ta nie została potwierdzona. Trwa dochodzenie w sprawie wypadku.

Źródło: Brandon Specktor

Камчатские спасатели завершили аварийно-спасательные работы на Вилючинском водопаде

One dead, four stranded as large chunk of ice collapses at Kamchatka waterfall

Zdjęcie: Russian Emergency Situations Ministry

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x