Dlaczego tatuaże nie zanikają wraz z regeneracją skóry?

Około 8 procent dorosłych Polaków ma co najmniej jeden tatuaż. Ta liczba najprawdopodobniej będzie tylko rosła, biorąc pod uwagę raczej trwały charakter tatuaży i to, że tatuaże stają się coraz bardziej akceptowalne społecznie.

Dlaczego więc tatuaże są trwałe, skoro skóra podobno nieustannie się regeneruje? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć, że nie cała skóra na ciele człowieka regeneruje się tak regularnie. Skóra składa się zasadniczo z dwóch warstw, wewnętrznej warstwy zwanej skórą właściwą i zewnętrznej warstwy zwanej naskórkiem. Kiedy ludzie mówią, że skóra “nieustannie się regeneruje”, prawie na pewno mają na myśli naskórek i być może jedną z jego warstw – martwą warstwę naskórka, zwaną warstwą rogową naskórka. Ta warstwa rzeczywiście jest często uzupełniana, gdy martwe komórki zostają z niej usunięte, a ich miejsce zajmują nowe. Proces ten zachodzi poprzez keratynocyty, które rosną w dolnych warstwach naskórka, począwszy od warstwy podstawnej; w ciągu około 2-4 tygodni komórki te stopniowo się rozwijają i przedostają na szczyt naskórka, gdzie obumierają i tworzą warstwę rogową.

Jednak najbardziej wewnętrzna warstwa skóry, skóra właściwa, nie odnawia się tak często, ponieważ jest w większości chroniona przed uszkodzeniem przez naskórek. W przypadku skaleczenia lub urazu uszkadzającego skórę na tyle głęboko, aby wpłynąć na skórę właściwą, jest więcej niż zdolna do samoistnej naprawy, ale to działanie prawdopodobnie wytworzy bliznę w miejscu, w którym kiedyś była rana. Z drugiej strony powierzchowne nacięcie lub rana naskórka nie powinny w ogóle pozostawiać blizn.

Mając to zrozumienie, przejdźmy do odpowiedzi na pytanie – dlaczego tatuaże nie blakną lub nie “leczą się” z czasem? Odpowiedź jest prosta. ​Tatuaże są nakładane na wewnętrzną warstwę skóry, a nie na warstwę zewnętrzną. Maszynka do tatuażu działa, przesuwając igłę w górę i w dół niezwykle szybko (około 50-150 razy na sekundę), przebijając zewnętrzną warstwę skóry i wstrzykując krople atramentu do skóry właściwej przy każdym nakłuciu. W ciągu następnych 1-2 miesięcy skóra powoli się regeneruje i chociaż początkowo dochodzi do utraty atramentu podczas procesu gojenia, ostatecznie przy odpowiedniej pielęgnacji jego większość zostaje uwięziona w warstwie tuż poniżej granicy między naskórkiem i skórą właściwą. Tutaj na ogół pozostaje do końca życia, zakładając, że nie wystąpią poważne uszkodzenia skóry właściwej w obszarze ciała, w którym znajduje się tatuaż.

Oczywiście, jak powie każdy, kto ma tatuaż od kilkudziesięciu lat, z czasem te arcydziała trochę blakną. Jak ze wszystkim, istnieją wyjątki od “trwałego” charakteru tatuaży. Na przykład, jeśli tatuaż jest zbyt płytki lub jeśli zostanie zaniedbany wkrótce po jego nałożeniu, kolory i linie mogą szybko blaknąć, ponieważ atrament wydostaje się przez świeżo zranioną skórę. Możliwe jest również, że w ciągu wielu dziesięcioleci pigment będzie wnikał głębiej w skórę właściwą, przez co będzie mniej widoczny na powierzchni skóry i nieznacznie zmieni kolorystykę. Może się to zdarzyć z różnych powodów, w tym zapalenia skóry właściwej.

Ponadto tatuaż z czasem naturalnie blaknie z powodu promieni ultrafioletowych ze słońca, które skutecznie wybielają pigment. Im więcej się opalasz z odsłoniętym tatuażem, tym szybciej się to stanie. Blaknięcie jest w większości przypadków nieuniknione, ale można je zmniejszyć przez rozsądne użycie filtrów przeciwsłonecznych.

 

Źródła: Karl Smallwood / Today I Found Out

An Overview of the Skin

Tattoos and sun exposure: a losing combination

How Your Skin Works

How many skin cells do you shed every day?

Tattoo Ink – Where Does It All Go?

Tattoo machine

Zdjęcia: Pixabay

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x