Czy najszczęśliwszy moment w życiu wciąż jest przed Tobą?

Gdyby ktoś zapytał Cię teraz, czy jesteś szczęśliwy lub zadowolony ze swojego życia, jaka byłaby Twoja odpowiedź? Myśląc o swojej przeszłości, a być może nawet wybiegając w przyszłość, czy odpowiedziałbyś na to pytanie w inny sposób?

Brnąc głębiej w to zagadnienie, możemy zastanawiać się jakie czynniki wpływają na Twoją satysfakcję? Czy są to pozytywne czynniki, takie jak Twoje zaangażowanie w pracę, Twoje relacje z intymnym partnerem lub sposób, w jaki odnosisz się do swoich dzieci? A co z negatywnymi czynnikami, takimi jak radzenie sobie z COVID-19? Jak one wpływają na twoje szczęście?

Naukowcy profesjonalnie zajmujący się badaniem szczęścia od wielu lat debatują nad tym, czy istnieją dostrzegalne wzorce w zależności od wieku w tym kluczowym aspekcie dobrostanu psychicznego. Jedno z podejść, które nadal budzi zainteresowanie opinii publicznej, sugeruje, że związek wiek-szczęście przebiega według wzoru w kształcie litery U, ze spadkiem zbieżnym z przypuszczalnym kryzysem wieku średniego. Jeśli masz 40 lat, poziom zadowolenia z życia powinien być najniższy.

To podejście jest przez niektórych nadal krytykowane jako pozbawione uzasadnienia, po części dlatego, że “niski punkt” wiąże się z niewielką różnicą w skali oceny szczęścia, która staje się znacząca tylko dlatego, że liczba badanych osób jest tak duża. Czy zauważyłeś różnice w swoim życiu, gdy Twój wskaźnik satysfakcji wynosił 7,25 na 10 w porównaniu z 7,15?

Inne problemy metodologiczne związane z tymi badaniami obejmują fakt, że nie dotyczą one tych samych osób w czasie, ale porównują osoby w różnym wieku. Z tego punktu widzenia, wiek średni można nawet uznać za najszczęśliwszy okres w życiu, a nie za najbardziej nieszczęśliwy.

Możesz uznać tę debatę za stosunkowo odległą od Twojego życia, sądząc, że odzwierciedla ona stosunkowo niejasne obawy naukowców akademickich. Jednak zastanów się, co napotykasz jako konsument wiedzy, jeśli chodzi o zrozumienie własnego życia. Być może w tej chwili czujesz się szczególnie przygnębiony. Jeśli to, co czytasz w mediach, przypisuje twój własny stan emocjonalny wyłącznie twojemu wiekowi, możesz dojść do wniosku, że wszystko, co musisz zrobić, to czekać i się starzeć, a sytuacja automatycznie się poprawi. Zamiast tego, jeśli zdasz sobie sprawę, że wiek nie może “powodować” Twojego szczęścia, możesz produktywnie szukać innych sposobów na poprawę poczucia zadowolenia z życia.

Według nowego badania Felixa Bitmanna (2020) z Leibniz Institute for Educational Trajectories, rzeczywiście istnieje praktyczny powód, aby uzyskać wgląd w związek wiek-szczęście. Biorąc pod uwagę globalny wzrost oczekiwanej długości życia, warto zrozumieć, jak zmaksymalizować poczucie dobrobytu ludzi w dorosłym życiu i później.

Kiedy już zdecydujesz, że te badania mają wartość, następnym pytaniem jest, co zrobić, aby dopracować wiek jako czynnik wpływający na satysfakcję z życia lub szczęście, niezależnie od warunków życia, które mogą wpływać na to, jak pozytywnie ludzie postrzegają swoje życie w danym momencie. Czy bierzesz pod uwagę takie podstawowe czynniki, jak zdrowie, płeć, wykształcenie lub pochodzenie etniczne / kulturowe, czy też patrzysz tylko na wiek?

Autor stawia problem w następujący sposób: “Skoro (chronologiczny) wiek to przedział czasu między datą urodzenia a teraźniejszością, a czas płynie jednakowo dla wszystkich istot (na planecie Ziemia), nie ma dobrego uzasadnienia dla uwzględnienia jakichkolwiek socjodemograficznych zmiennych, gdy badany ma być związek przyczynowy między wiekiem a zadowoleniem z życia…. Wprowadzenie tych zmiennych może raczej prowadzić do nieobiektywnego oszacowania”. Innymi słowy, możesz wierzyć, że byłbyś szczęśliwszy, gdybyś miał więcej pieniędzy – jest to wątpliwe, ale mimo wszystko utrzymujesz to w swojej świadomości. Posiadanie większej ilości pieniędzy może zwiększyć satysfakcję, ale nie może wpłynąć na wiek.

Jeśli masz poczucie, że istniejąca tu korelacja nie równa się problemowi przyczynowości, to rozumiesz ideę stojącą za tymi stwierdzeniami. Rzeczywiście, Bittman przytacza dość interesującą korelację, często omawianą w literaturze statystycznej, między liczbą bocianów a współczynnikiem urodzeń w danym kraju. Aby obalić tak zwaną “teorię bociana”, statystycy zauważają, że pozorna zależność nie wynika z faktu, że bociany rodzą dzieci (a mniejsza liczba bocianów oznacza niższy wskaźnik urodzeń), ale z powodu wielkości kraju w kategoriach powierzchni terenu, co “powoduje” jedno i drugie.

Bittman argumentuje, że jeśli czynniki socjodemograficzne nie “powodują” wieku, ale mogą przyczyniać się do zadowolenia z życia, lepiej byłoby, gdyby badacze pomyśleli o tych wpływach, takich jak zamożność i wykształcenie, jako o czynnikach związanych z wiekiem, które z kolei prowadzą do różnic w zadowoleniu z życia. Zgodnie z tym poglądem to, czy jesteś szczęśliwy, czy nie, nie jest funkcją wieku, ale innych czynników (które mogą mieć związek z wiekiem).

Nie możesz więc zmienić swojego wieku, ale możesz potencjalnie zmienić te inne czynniki. Kiedy się starzejesz, inny wpływ na twoje szczęście może stać się ważny. Jeśli Twoje zdrowie pogarsza się wraz z wiekiem, poziom satysfakcji może stać się funkcją takich problemów, jak ból pleców lub choroby serca, problemy, które można naprawić lub przynajmniej zmodyfikować.

Korzystając z danych z 81 krajów i ponad 170 000 uczestników z dwóch międzynarodowych badań przeprowadzonych w latach 2010–2019, Bittman zbadał związek między wiekiem a 1-10-punktową miarą satysfakcji: “Biorąc pod uwagę wszystkie kwestie, jak bardzo jesteś zadowolony z całokształtu swojego życia?”

Zamiast używać czynników socjodemograficznych jako “kontroli”, zgodnie z logiką chęci badania samego wieku, Bittman przyjął podejście polegające na oddzieleniu danych według grupowania krajów na podstawie klastrów zależności wieku od satysfakcji. Ta procedura statystyczna doprowadziła Bittmana do stwierdzenia, że ​​najlepsze dopasowanie do danych wystąpiło, gdy pogrupował kraje według tego, czy dane potwierdzały zależność liniową (prosty spadek wraz z wiekiem), wzór w kształcie litery U, lub ogólny spadek, który ustabilizował się w wieku około 70 lat, a potem nieznacznie wzrósł.

Aby wyjaśnić te skupienia, niemiecki autor przeszedł następnie do analizy kluczowych czynników, takich jak wskaźnik zatrudnienia, wykształcenie, nierówności dochodowe, nierówność płci i oczekiwana długość życia w chwili urodzenia. Bittman uwzględnił również procent użytkowników Internetu jako jeden z tych czynników. Klaster ze spadkiem liniowym obejmował kraje słabiej rozwinięte, co sugeruje znaczenie dostępu do opieki zdrowotnej i świadczeń emerytalnych. Wśród tych z lekkim kształtem litery U były kraje oferujące bardziej wspierające usługi dla ludzi w późniejszym życiu.

To, co wydawało się najbardziej zagadkowe dla Bittmana, to ta trzecia gromada, z niewielkim wzrostem w późniejszym życiu po ciągłym spadku. Stany Zjednoczone miały ten wzór bez wyraźnego teoretycznego powodu, dla którego się pojawił. Bittman wydawał się zaskoczony. Stwierdził, że jego podejście “uporządkowało fragment chaosu”, patrząc na wszystkie ustalenia, ale po prostu nie wystarczyło.

Teraz spójrz wstecz na pierwotne pytanie, który okres w życiu jest najszczęśliwszy. Wydaje się, że odpowiedź, oparta na ustaleniach Bittmana, brzmi “to zależy”. Możesz nie polubić tej odpowiedzi, ponieważ nie jest to to, czego szukałeś, ale z drugiej strony możesz poczuć pokrzepienie faktem, że szczęście Twojego życia może odzwierciedlać więcej niż ten jeden aspekt, którego nie możesz kontrolować – Twoja data urodzenia. Zamiast tego możesz poszukać innych czynników, które mogą poprawić jakość Twojego życia i ostatecznie poziom satysfakcji.

Podsumowując, odpowiedź na odwieczne pytanie, co uszczęśliwia ludzi, nie wydaje się być “wiekiem”. Znajdź nowe sposoby radzenia sobie z okolicznościami życiowymi, na które masz wpływ i bądź szczęśliwszy!

 

Źródła: Susan Krauss Whitbourne Ph.D. / Psychology Today

Beyond the U-Shape: Mapping the Functional Form Between Age and Life Satisfaction for 81 Countries Utilizing a Cluster Procedure

Can Being Happy Really Be a Matter of Being Healthy?

Do Storks Deliver Babies?

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x