Atmosferyczny poziom CO2 przekroczy alarmujący poziom w 2021 roku

Stężenie dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze przekroczy w tym roku przerażający próg, przekraczając 417 części na milion (ppm) – to 50% wzrost od początku powszechnej działalności przemysłowej w XVIII wieku.

Prognoza pochodzi z Met Office, krajowej służby meteorologicznej Wielkiej Brytanii, która wykorzystała dane zebrane w Obserwatorium Mauna Loa na Hawajach. Mimo że nastąpił niewielki spadek globalnych emisji gazów cieplarnianych w 2020 r. z powodu pandemii COVID-19 i La Niña (wzór/typ pogodowy na Pacyfiku, który zwykle obniża globalną emisję dwutlenku węgla), nie wystarczyło to aby zrównoważyć poprzednie wzrosty.

„Ponieważ CO2 pozostaje w atmosferze przez bardzo długi czas, każdego roku emisje sumują się z tymi z poprzednich lat i powodują, że ilość CO2 w atmosferze stale rośnie” – Richard Betts, szef grupy ds. wpływu na klimat w Met Office i główny badacz prognozy, powiedział w oświadczeniu.

Stężenie CO2 w atmosferze podlega przewidywalnym wahaniom sezonowym. Poziomy osiągają szczyt w maju, a następnie spadają w okresie letnim, gdy rośliny rosną na półkuli północnej i zasysają węgiel (w procesie fotosyntezy), po czym ponownie rośnie od września.

Chociaż całkowita ilość CO2 wyemitowanego na świecie w 2020 r. spadła o 7% w porównaniu z poprzednimi latami, według Met Office emisje prawie wróciły do ​​poziomu sprzed pandemii.

Oczekuje się, że obecne zdarzenie La Niña, które od połowy 2020 r. powoduje niezwykle chłodną pogodę, również zmniejszy tempo wzrostu CO2 w tym roku. Wynika to z tymczasowego wzrostu ilości węgla zmagazynowanego w ekosystemach, takich jak lasy tropikalne, które rosną szybciej w chłodniejszych warunkach.

Jednak to wciąż za mało, aby powstrzymać planetę przed osiągnięciem w tym roku złowrogiego poziomu CO2.

Zdjęcie: Met Office

Uciekające przyspieszenie

Obserwatorium Mauna Loa prowadzi najdłużej działający nieprzerwany zapis stężenia atmosferycznego CO2 na świecie.

Odkąd klimatolog Charles David Keeling rozpoczął te zapisy w 1958 r., naukowcy wykorzystali dane do śledzenia atmosferycznego poziomu CO2 za pomocą krzywej Keelinga, wykresu, który stał się ikonicznym symbolem rosnącego wpływu ludzkości na globalny system klimatyczny.

Oznacza to, że mamy dużo do zrobienia, aby osiągnąć cel Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

„Odwrócenie tego trendu i spowolnienie wzrostu CO2 w atmosferze będzie wymagało ograniczenia globalnych emisji, a zatrzymanie trendu wymagałoby obniżenia globalnej emisji do zera netto” – powiedział Betts. „Musi to nastąpić w ciągu najbliższych 30 lat, jeśli globalne ocieplenie ma być ograniczone do 1,5 stopnia Celsjusza”.

Met Office opublikował prognozę CO2 na 2021 r. 8 stycznia.

Źródło: Harry Baker

Atmospheric carbon dioxide to pass iconic threshold

Mauna Loa carbon dioxide forecast for 2021

Zdjęcie: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x