2500-letnia świątynia greckiej bogini miłości odkopana w Turcji

W zachodniej Turcji znaleziono starożytną świątynię używaną przez wyznawców kultu greckiej bogini.

Zespół tureckich badaczy odkrył 2500-letnią świątynię ku czci Afrodyty – starożytnej greckiej bogini miłości, piękna, przyjemności, pasji i prokreacji – na półwyspie Urla-Çeşme, poinformowała turecka agencja Anadolu na początku tego miesiąca .

Zespół znalazł fragment posągu przedstawiającego kobietę i figurę kobiety z terakoty w pozostałościach świątyni, która pochodzi z V wieku p.n.e. Wokół świątyni znajduje się napis, który brzmi: „To jest obszar święty”. Szef badań Elif Koparal, archeolog z Uniwersytetu Sztuk Pięknych Mimar Sinan w Turcji, powiedziała Hürriyet Daily News .

Na podstawie znalezisk Koparal i jej zespół wywnioskowali, że ruiny były pozostałościami świątyni poświęconej Afrodycie i że w regionie musiał istnieć jej kult. „Kul Afrodyta była wówczas bardzo powszechny” powiedziała Koparal.

Według Encyclopedia Britannica, wczesny grecki poeta Hezjod napisał, że Afrodyta urodziła się z białej piany wytworzonej przez odcięte genitalia Urana, uosobienie nieba, po tym, jak jego syn Kronos wrzucił je do morza.

Chociaż Afrodyta była również czczona jako bogini morza, a nawet wojny, kojarzona była przede wszystkim z miłością i płodnością. Prostytutki uważały Afrodytę za swojego patrona, a jej kult był bardzo popularny w starożytnej Grecji.

Półwysep w dzisiejszej zachodniej Turcji, na którym znaleziono świątynię, znany jest ze starożytnych osad i badań archeologicznych, które odbywają się tam od 2006 roku. W „ekscytującym znalezisku” Koparal i jej zespół po raz pierwszy odkryli ślady świątyni w 2016 roku.

„Rzadko zdarza się znaleźć świątynię podczas badań powierzchniowych” – powiedziała Koparal. Badania powierzchniowe obejmują chodzenie i rejestrowania, mapowania i zbierania napotkanych artefaktów.

Przeszukując w ten sposób obszar około 17200 stóp kwadratowych (1600 metrów kwadratowych), zespół znalazł 35 prehistorycznych osad ludzkich, w tym 16 datowanych na neolit. Koparal powiedziała, że odkryto znaczącą sieć społeczną i gospodarczą.

Świątynia i pozostałe miejsca historyczne będą musiały być chronione przed współczesnymi poszukiwaczami skarbów i urbanizacją. Koparal powiedziała, że zespół współpracuje z lokalną ludnością, aby pomóc chronić te archeologiczne skarby.

Źródło: Patrick Pester

2,500-year-old Aphrodite temple discovered in Turkey

Ruins of Aphrodite Temple found in Urla

Aphrodite

Surface survey

Zdjęcie:  DEA/G. SIOEN/Contributor

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x