Wąż wykorzystuje swój ogony jak lasso do wspinania się po drzewach

Węże nie tylko pełzają. Niektórzy pływają, podczas gdy inni wspinają się po wydmach, niektóre węże nawet latają. Ale nikt nigdy nie widział, aby wąż poruszał się tak, jak robią to mangrowce brunatne (Brown tree snake), kiedy wspinają się na niektóre drzewa. Owijając ogon wokół drzewa lub słupa w uchwyt podobny do lassa, wije się, aby się poruszać, mangrowiec brunatny może wspinać się po strukturach, które w innym przypadku byłyby zbyt szerokie, aby się po nich wspinać.

Lepsze zrozumienie sposobu poruszania się mangrowców brunatnych ( Boigaregularis ) może pomóc w opracowaniu strategii kontrolowania ich populacji na Guam, gdzie węże są gatunkiem inwazyjnym. Gady są niesławne z tego, że wytępiły prawie wszystkie rodzime ptaki leśne na Guam i często powodują przerwy w dostawie prądu, wspinając się na słupy.

Odkrycie metody wspinania się na lasso mangrowców brunatnych, opisane w Internecie 11 stycznia w Current Biology, było dość nieoczekiwane. Julie Savidge, ekolog z Colorado State University w Ft. Collins i jego koledzy badali sposoby “wspinania się” tych węży na drzewa z dala od skworczyka mikronezyjskiego (Micronesian starling) z Guam – jednego z zaledwie dwóch rodzimych ptaków leśnych pozostałych na wyspie.

Jeden z tych sposobów obejmował testy mające na celu sprawdzenie, czy szeroka rura lub słup może uniemożliwić drapieżnikom dotarcie do skrzynki lęgowej skworczyka na szczycie. Przeglądając godzinny nagrań, zespół zauważył, że jeden wąż zrobił coś zupełnie nieoczekiwanego: wąż owinął się wokół słupa i zaczął wspinać się w górę.

„Byliśmy w całkowitym szoku” – mówi współautor badania Thomas Seibert, także ekolog ze stanu Kolorado. „To nie jest coś, co powinien zrobić wąż”.

Ujęcia mangrowca brunatnego, uchwyconego nocą kamerą na podczerwień, ukazują wyjątkowy sposób, w jaki ten gatunek się wspina: wąż owija się wokół słupa i robi z ogona pętlę, aby unieść się w górę. Technika ta pozwala gadowi przesuwać się po strukturach, które w innym przypadku byłyby zbyt szerokie, aby się wspinać.

Mangrowce brunatne i inne węże zwykle wspinają się na drzewa – które są zbyt gładkie, aby po nich pełzać – wielokrotnie owijając się wokół pnia. Wąż owija przód swojego ciała wokół pnia, a następnie owija swój tylny koniec wokół drzewa w kolejnej pętli, aby uzyskać drugi chwyt. Następnie wąż wyciąga szyję do góry i powtarza ten proces. Jednak wielokrotne owijanie wokół drzewa ograniczone jest przez szerokość drzewa i długość węża. Używanie jednego, dużego uchwytu przypominającego lasso pozwala wężowi wspinać się na szersze drzewa – lub słupy – wyjaśnia współautor badania Bruce Jayne, biolog z University of Cincinnati w Ohio.

W późniejszych eksperymentach laboratoryjnych naukowcy zaobserwowali kilka mangrowców brunatnych, które stosowały ten uchwyt podobną do lassa, gdy zostały umieszczone w zagrodzie z szeroką tyczką zwieńczoną martwą myszką jako przynętą. Ale metoda wspinaczki na lasso nie jest zbyt wydajna. Pięć mangrowców brunatnych, o długości od około 1,1 do 1,7 metra, wspinało się średnio z prędkością mniejszą niż milimetr na sekundę.

„To było niezwykle męczące [dla węży]. Można było zobaczyć, jak ciężko oddychają i często robią przerwy ”- mówi Seibert. W rezultacie węże prawdopodobnie używają ruchu przypominającego lasso tylko w rzadkich przypadkach, gdy napotykają drzewa lub słupy zbyt szerokie i gładkie, aby można było się po nich wspinać w inny sposób.

Używając kamer na podczerwień do obserwowania nocnych mangrowców brunatnych w nocy, naukowcy obserwowali jak gad za pomocą dziwacznej techniki wspina się na szerokie słupy: węże (jeden na zdjęciu) używały swoich ogonów jako lasso do chwytania się słupa i poruszania się w górę. J. SAVIDGE I WSP. / CURRENT BIOLOGY 2020

„To trochę dziwaczne”, widzieć poruszającego się węża w taki sposób, mówi Gregory Byrnes, biolog z Siena College w Loudonville w stanie Nowy Jork, który nie brał udziału w tej pracy. Ale Byrnes nie jest całkowicie zaskoczony, że mangrowce brunatne wymyśliły sposób radzenia sobie z szerokimi drzewami lub słupami. Te węże są zwinnymi wspinaczami, którzy potrafią pokonywać duże szczeliny, ślizgać się po stromych powierzchniach i przemierzać cienkie druty. „Mają tak dużą kontrolę nad swoim ciałem, że jeśli spotykają się z wyzwaniem… wymyślają sposób, aby go pokonać” – mówi.

Testowanie granic zwinności mangrowca brunatnego może pomóc w zaprojektowaniu nowych słupów lub innych narzędzi do ochrony zagrożonych ptaków na Guam, mówi Savidge. Już po tym, jak naukowcy umieścili kilka skrzynek dla ptaków na słupach użytkowych na wyspie, które były zbyt szerokie, aby mangrowce brunatne mogły się po nich wspinać, „ptaki adoptowały te budki dla ptaków i radziły sobie bardzo, bardzo dobrze” – mówi.

Lepsze zrozumienie technik wspinania się używanych przez węże może również przyczynić się do stworzenia lepszych robotów, mówi Henry Astley, biolog z University of Akron w Ohio, który nie brał udziału w tych badaniach.

Astley i inni są zainteresowani budową wężopodobnych robotów do poruszania się po terenach, które są zbyt trudne dla robotów z nogami lub kołami. Wyobraża sobie roboty-węże przeciskające się przez gruzy po trzęsieniu ziemi w poszukiwaniu ocalałych lub wijące się wewnątrz dużych maszyn w celu przeprowadzenia inspekcji. Odkrywanie nowych, sprytnych sposobów, w jakie prawdziwe węże wykorzystują swoją niesamowitą elastyczność, może pomóc inżynierom w tworzeniu “wijących się” maszyn.

Źródło: Maria Temming

J.A. Savidge et al. Lasso locomotion expands the climbing repertoire of snakes. Current Biology. Vol. 31, January 11, 2021. doi: 10.1016/j.cub.2020.11.050.

Zdjęcie: BJORN LARDNER

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x