Pochodzenie koronawirusa zostanie zbadane przez zespół WHO który przybył do Chin w tym tygodniu

Nieco ponad rok po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) została po raz pierwszy zaalarmowana o szeregu tajemniczych chorób układu oddechowego, eksperci agencji mają przybyć do Chin w czwartek (11 stycznia), aby zbadać pochodzenie nowego koronawirusa.

Pochodzenie wirusa, który zaraził ponad 90,3 miliona ludzi na całym świecie i zabił 1,9 miliona, wywołało wiele spekulacji; Teorie spiskowe twierdziły nawet, że wirus mógł powstać w chińskim laboratorium, co według naukowców jest niezwykle mało prawdopodobne.

Wiele badań i danych pokazuje, że SARS-CoV-2 wyewoluował z koronawirusów, które naturalnie infekują nietoperze i łuskowce w Azji i Azji Południowo-Wschodniej, zgodnie z badaniem opublikowanym we wrześniu 2020 w The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene. Ogólny konsensus jest taki, że nowy koronawirus najpierw krążył wśród nietoperzy i przeskakiwał na ludzi, prawdopodobnie przez wciąż nieznany gatunek pośredni, który mógł być sprzedawany na chińskich targach, według The Associated Press.

Ale chociaż naukowcy opracowali szczepionki w rekordowym czasie, nikt nie był w stanie określić, jak zaczęła się pandemia. Może to częściowo wynikać z tego, że badania na ten temat są ściśle kontrolowane przez chiński rząd. Chociaż rząd Chin przyznaje naukowcom z południowych Chin granty na zbadanie pochodzenia wirusa, zgodnie z AP, monitorują oni również odkrycia i wymagają zgody przed jakąkolwiek publikacją.

Według BBC dwóm członkom WHO, którzy próbowali wjechać do Chin, odmówiono wjazdu w zeszłym tygodniu. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w zeszłym tygodniu podczas konferencji prasowej, że jest „rozczarowany”, że Chiny nie sfinalizowały swoich zezwoleń dla członków WHO na wjazd do kraju. „Zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu misji” – powiedział.

Chiny zatwierdziły teraz wizytę ekspertów WHO, którzy przybędą w tym tygodniu, aby spotkać się z ekspertami z Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia. Będzie to okazja do „wymiany poglądów z chińskimi naukowcami i ekspertami medycznymi na temat współpracy naukowej w śledzeniu pochodzenia nowego koronawirusa” – powiedział rzecznik MSZ Zhao Lijian.

Zrozumienie genezy pandemii COVID-19 ma „ogromne znaczenie” – napisali naukowcy w badaniu American Journal of Tropical Medicine and Hygiene. To dlatego, że jeśli nie zrozumiemy, jak to się stało, łatwo może się powtórzyć. Istnieje wiele innych wirusów, które mają zdolność infekowania ludzi i już krążą u zwierząt, więc znalezienie i monitorowanie tych rezerwuarów ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania przyszłym pandemiom.

„W obliczu rosnącej liczby zgonów i społecznych wstrząsów pandemii COVID-19 nie możemy tracić z oczu tego, jak zaczęła się ta pandemia, jak i dlaczego przegapiliśmy znaki ostrzegawcze i co możemy zrobić, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu pandemii”

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Covid: WHO team investigating virus origins denied entry to China

China: WHO experts arriving Thursday for virus origins probe

The Origin of COVID-19 and Why It Matters

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x