Ostatecznie zidentyfikowano grób morderczego chińskiego cesarza

Podczas odkopywania mauzoleum w Luoyang w Chinach archeolodzy odkryli artefakt, który może ostatecznie potwierdzić, że tajemniczy grobowiec należy do cesarza Liu Zhi (panowanie w latach 146-168 n.e.), znanego również jako cesarz Huan.

Archeolodzy wiedzieli o mauzoleum od wielu lat i od dawna spekulowali, że może to być miejsce spoczynku Liu Zhi, ale pieczęć odkryta podczas ostatnich wykopalisk może w końcu to udowodnić. Pieczęć zawiera imię cesarza Liu Honga, następcy Liu Zhi. Z zapisów historycznych przeanalizowanych przez naukowców wynika, że ​​Liu Hong zbudował mauzoleum Liu Zhi po jego śmierci, a obecność tej pieczęci w mauzoleum sugeruje, że jest to mauzoleum Liu Zhi.

„Wraz z poprzednimi dokumentami dotyczącymi lokalizacji grobowca cesarza, odkrycie daje nam niemal pewność, że jest to grób cesarza Liu Zhi” – mówi Wang Xianqiu, współpracownik naukowy w Luoyang City Cultural Relics and Archeology Research Institute, który prowadzi wykopaliska w mauzoleum, powiedział Xinhua, oficjalnej chińskiej agencji informacyjnej.

Kim był cesarz Liu Zhi?

Cesarz Liu Zhi rządził Chinami w okresie wielkiej walki; za jego rządów często dochodziło do głodu, buntów i krwawych czystek wśród pałacowych urzędników.

Zapisy opublikowane przez chińskiego historyka Sima Guang w XI wieku i przetłumaczone na język angielski przez Rafe de Crespigny w książce, która została pierwotnie opublikowana w 1989 roku pod tytułem „Emperor Huan and Emperor Ling” (wydanie internetowe, 2018), mówią o klęskach głodu i rebeliach, które spustoszył Chiny za panowania Liu Zhi. Cesarz zareagował na te problemy, okresowo mordując swoich pałacowych urzędników. W 159 r. n.e. stracił Liang Ji, starszego urzędnika, który pomógł Liu Zhi zdobyć władze. Według zapisów większość rodziny Liang Ji została również zabita przez Liu Zhi, podobnie jak inni urzędnicy w następnych latach.

Upuszczanie krwi nie pomogło fortunie kraju. Pod koniec życia Liu Zhi jego ludzie zaczęli głośno mówić o jego niedociągnięciach, pomimo ryzyka stracenia. W 166 r. n.e. studenci przygotowujący się do egzaminów do służby cywilnej zorganizowali protesty, ale żołnierze zatrzymali protesty i aresztowali uczniów w tym samym roku. Zapisy mówią także o krwawych kampaniach wojennych będących wynikiem licznych buntów.

Oprócz swojej skłonności do przemocy, Liu Zhi miał wielkie pragnienie kobiet, a jedno z historycznych źródeł mówiło, że miał ponad 5000 konkubin w swoim haremie – przypuszczalnie dodatkowo obciążało to finanse imperium.

W roku 167 r. n.e. człowiek o imieniu Xun Shuang, który starał się o pracę w pałacu, powiedział Liu Zhi: „Słyszałem, że w cesarskim haremie jest pięć lub sześć tysięcy wybranych konkubin, a oprócz tego zastępy pomocników i ekskluzywne prostytutki. Niewinni ludzie są wyczerpani podatkami wymaganymi do utrzymania tych bezużytecznych kobiet: zwykli ludzie w całym imperium są w rozpaczliwej nędzy”, mówią przetłumaczone dokumenty. Jednak zamiast stracić Shuanga, Liu Zhi zdecydował się go zatrudnić.

Liu Zhi zmarł w styczniu 168 r., W wieku 36 lat. Nie jest jasne, na co umarł, ale zapisy historyczne nie mówią, że został zamordowany. Mauzoleum, w którym ostatecznie został pochowany, nazwano „kopcem zrozumienia”. Mauzoleum to kompleks wykonany z kamienia, zawierający szereg korytarzy, dziedzińców i system odwadniający. Pierwotnie było pokryte kopcem zrobionym z ziemi. Wykopaliska na miejscu trwają.

Źródło: Owen Jarus

Emperor Huan and Emperor Ling: being the Chronicle of the Later Han dynasty for the years 157 to 189 AD as recorded in Chapters 54 to 59 of the Zizhi tongjian of Sima Guang

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x