Osiem rzeczy które zostały uznane za bezcelowe w japońskiej kulturze pracy w 2020 roku

Wraz z początkiem nowego roku wielu ludzi w Japonii ma nadzieję, że będzie on nowym, lepszym rokiem.

Powrót do starej normalności nie jest jednak tak szybki i łatwy, jak przewrócenie strony w kalendarzu, a obecnie koronawirus nadal ma duży wpływ na codzienne życie. Ale ważne jest, aby brać zło dobrem, dlatego niedawna ankieta przeprowadzona przez japoński portal internetowy Biglobe zapytała japońskich pracowników, z których wielu przeszło do pracy zdalnej, czego nie brakuje im, że starego trybu pracy.

W szczególności w ankiecie zapytano: „Co według Ciebie było bezcelową stratą czasu i energii w stosunku do starego stylu pracy w 2020 roku?” Odpowiedzi zebrano od 1000 osób w wieku od 20 do 69 lat, a oto najlepsze wyniki.

8. Rozmowy ze współpracownikami (wybrane przez 7,4 procent respondentów)

Jasne, małe przekomarzanie się w biurze jest miłe. Ale jeśli masz współpracownika, który stale narzeka wtedy cisza jest złotem.

7. Odwiedzanie biura przez klientów (13 proc.)
6. Wyjazdy służbowe (14 proc.)
5. Moje biuro (14,2 proc.)

Negocjacje są niezbędną częścią prowadzenia biznesu. Ale po co zawracać sobie głowę spędzaniem godziny na przemierzaniu miasta, skoro wszystko możesz to załatwić za pomocą 15-minutowej rozmowy telefonicznej lub czatu wideo?

Podróże służbowe to w zasadzie inna wersja osobistych wizyt w biurze, co sprawia, że ​​są one jeszcze większym marnowaniem czasu / energii, i jeśli tak o tym pomyślisz, to idąc do biura to idziesz na małą podróż służbową, którą odbywasz codziennie?

4. Dokumenty papierowe (20,7%)
3. Hanko (pieczęcie osobiste) (27,7%)

Japońskie firmy od dawna kochają papier. Jednak brak drukarki biurowej może w końcu przekonać niektórych biznesmenów, że być może nie potrzebują papierowej kopii każdego dokumentu. W Japonii nie można wysyłać przesyłek z domu, a o wiele łatwiej jest wysłać kopię cyfrową, będąc nadal w piżamie, niż ubrać się i iść na pocztę.

Japońskie pieczęcie osobiste odpowiadające podpisowi również wydają się obecnie znacznie mniej potrzebne, ponieważ jeśli nie masz dokumentu papierowego, nie masz gdzie ich użyć.

2. Imprezy związane z alkoholem w pracy (31,1 procent)

Kluczowe jest tutaj „związane z pracą”. Niektórzy Japończycy naprawdę lubią wychodzić na piwo z przyjaciółmi, z którymi akurat pracowali. Ale kiedy jesteś w pubie, ponieważ twój szef zaprosił wszystkich i czujesz, że nie możesz odmówić, może to sprawić, że doświadczenie będzie niezbyt przyjemne.

1. Czas spędzony na dojazdach do pracy (35,4%)

Ziemia jest droga w Japonii i dla firm koszty czynszu w centralnej dzielnicy śródmieścia są czymś normalnym, jest to też luksus, na który większość pracowników nie może sobie pozwolić. Godzina dojazdów w jedną stronę jest całkiem normalna dla japońskich pracowników biurowych i ta godzina jest zwykle spędzana wyłącznie na chodzeniu do i ze stacji i byciu w zatłoczonych pociągach w godzinach szczytu. Porównaj to ze wstawaniem z łóżka i przejściem do salonu, i łatwo zrozumieć, dlaczego dojazdy do pracy są na szczycie listy.

Korzyści płynące z nowego stylu życia pracowników nie ograniczają się także do kilku rzeczy, których nie lubią. Na pytanie, jakich pozytywnych zmian doświadczyli w 2020 roku, niektóre z ich odpowiedzi dotyczyły spędzania więcej czasu na rozmowie z rodziną (14,5 procent), posiadania więcej czasu na myślenie o sobie (19,2 procent) oraz czucia się bardziej zrelaksowanym i mniej pośpiesznym w ciągu dnia (30,4 proc.)

Źródła: @Press | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x