Dlaczego mamy pieprzyki i co mogą spowodować?

Ogólnie pieprzyki są po prostu nieprawidłową grupą komórek zwanych melanocytami. Melanocyty to komórki odpowiedzialne za nadawanie skórze pigmentu. Znajdują się w warstwie podstawnej naskórka i ogólnie mają dosyć jednolity rozkład. Ich gęstość będzie się różnić w zależności od części ciała, w której przebywają. Na przykład na plecach znajduje się około 900 melanocytów na milimetr kwadratowy, a wokół genitaliów około 1500. Znajdują się one nie tylko w skórze, ale także w ślimaku ucha, tęczówce oka i części pnia mózgu zwanej śródmózgowiem.

Kiedy melanocyty grupują się razem, pojawiają się pieprzyki. Chociaż nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, wiemy, że większość z nich ma swój początek podczas rozwoju płodu. Około 1 na 100 osób rodzi się z wrodzonymi znamionami, a ich rozmiary i kształty znacznie się różnią w zależności od osoby. Jeśli pieprzyk pojawi się po urodzeniu, nazywa się go nabytym.

Nabyte pieprzyki są tak powszechne, że wielu badaczy twierdzi, że nie należy ich nawet określać jako nieprawidłowości. Prawie każdy ma co najmniej jeden, a większość osób o jasnej karnacji ma ich od 10 do 40. Nikt nie wykazał definitywnie, dlaczego ktoś jest bardziej podatny na wykształcenie tych znamion, ale istnieją czynniki ryzyka, takie jak zwiększona ekspozycja na światło UV i wiele przyczyn genetycznych, w tym mutacje niektórych typów genów, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się pieprzyków.

Zarówno wrodzone, jak i nabyte znamiona są uważane za typowe, a dermatolodzy na ogół zauważają, że nie należy się nimi martwić. Po prostu należy je obserwować z biegiem czasu, zwracając uwagę na ich rozmiar, kształt i kolor. Jeśli znamię zmieni się znacząco, może to być oznaką czerniaka, dlatego takie zmiany powinny zostać sprawdzone przez profesjonalistę.

Im więcej masz znamion, tym większa szansa wystąpienia raka. Wydaje się to rozsądne, ponieważ im więcej pieprzyków, tym większa szansa, że ​​któryś z nich zacznie się dzielić w niekontrolowanym tempie.

To prowadzi nas do nietypowych znamion. Znane również jako znamiona dysplastyczne lub znamiona Clarka, zwykle są większe niż główka długopisu, mają zwykle nieregularne kształty i ukazują więcej niż jeden kolor, zwykle z mieszanymi odcieniami brązu, czerwieni i różu. Ponieważ wiele czerniaków mutuje z nietypowych znamion, jeśli takie zauważysz, powinieneś skontaktować się z dermatologiem.

Wśród lekarzy panuje pewne zamieszanie co do tego, jak często należy sprawdzać te znamiona, ponieważ badania konsekwentnie pokazują, że około połowa nietypowych znamion zmieni się w ciągu 89 miesięcy i zazwyczaj nie stanowi to żadnego problemu. Szansa, że jedno z tych znamion zamieni się w coś bardziej złowrogiego, wciąż wynosi tylko około 1 do 200 000. Oczywiście, chociaż ryzyko jest bardzo niskie, mówimy o raku. Jeśli martwisz się swoim znamieniem, udaj się na kontrolę!

Jednym z największych czynników przyczyniających się do czerniaka jest ekspozycja na promieniowanie UV. W rzeczywistości, korzystanie z solarium przed 30 rokiem życia zwiększy ryzyko zachorowania na czerniaka aż o 75%! Ale nawet opalanie się bez filtra na słońcu może być niebezpieczne! Pamiętaj, nie chodzi o kolor twojej skóry, ale treść twojej postaci. Martwe ciała nie mają zbyt wiele charakteru.

Ogólne ryzyko czerniaka, jeśli jesteś biały, wynosi około 1 do 150. Prawdopodobieństwo przekształcenia się typowego pieprzyka w czerniaka wynosi 1 do 200 000. Ryzyko może sięgać nawet 100%, jeśli masz chorobę zwaną rodzinnym zespołem znamion dysplastycznych (FAMMM). FAMMM to problem, w którym osoba ma ponad 50 znamion (zwykle znacznie więcej), niektóre są nietypowe. Te osoby zazwyczaj mają krewnego, który choruje na czerniaka. Jeśli masz piegi wyglądające jak pryszcze u nastolatka, warto upewnić się, że w pobliżu znajduje się dobry dermatolog i zaprzyjaźnić się z nim.

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów pieprzyków, dokładny mechanizm powstawania czerniaka lub FAMMM nie jest dokładnie znany. Wykazano, że u osób z czerniakiem występują mutacje genów, w szczególności zmiany w genach CDK2NA, CDK4 i CMM1. Jednak bez względu na to, jakie geny są zaangażowane, każde badanie pokazuje, że ekspozycja na światło UV znacznie zwiększa prawdopodobieństwo przekształcenia się nietypowych pieprzyków w czerniaka.

W końcu prawie każda jasnoskóra osoba na planecie ma pieprzyki. Zdecydowana większość ludzi nigdy nie będzie musiała martwić się o nic złowrogiego. Wskaźnik 5-letniej przeżywalności czerniaka wynosi 98%, jeśli zostanie wykryty, zanim rozprzestrzeni się do węzłów chłonnych. Po tym czasie spada dramatycznie do około 18%! Więc miej oko na swoje skazy.

 

Źródła: Scott / Today I Found Out

Melanocytic Nevi

Atypical Mole (Clark Nevus or Dysplastic Nevus)

Melanocytes and Their Diseases

Understanding the Melanocyte Distribution in Human

Familial Atypical Multiple Mole Melanoma Syndrome

Moles: Who gets and types

Everything you ever wanted to know about moles

Skin cancer

Global, regional, and national life expectancy, all-cause mortality, and cause-specific mortality for 249 causes of death, 1980–2015

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x