Ceremonie dojrzewania w Tokio zmieniają formę z powodu stanu wyjątkowego COVID-19

Po urlopach i ludziach wracających do domów po Nowym Roku, nie było zaskoczeniem, że spowodowało to gwałtowny wzrost liczby przypadków koronawirusa, zwłaszcza w Tokio. Chociaż liczby są niskie w porównaniu z USA i Europą, wzrost był na tyle alarmujący, że skłonił rząd do wprowadzenia drugiego stanu wyjątkowego dla miasta.

Tym razem ograniczenia są znacznie luźniejsze niż pierwsza blokada w kwietniu. Niestety oznacza to, że najpopularniejsza impreza rozpoczynająca 20 rok życia, czyli Seijin-shiki [japońska ceremonia osiągnięcia dojrzałości, ustanowiona oficjalnie w 1948 roku], zmienia formę, jest przesuwana jest czasie lub jest całkowicie odwoływana.

Ceremonie dojrzewania są wydarzeniem dla ludzi którzy kończą 20 lat, czyli w Japonii wiek dorosłości, i zwykle odbywają się w drugi poniedziałek stycznia. Ponieważ na ogół jest to oficjalna ceremonia wypełniona przemówieniami urzędników miejskich, młode kobiety często ubierają się w kimono i robią sobie fryzury i makijaż, podczas gdy młodzi mężczyźni noszą garnitury i krawaty. Jest to również szansa na ponowne spotkanie z kolegami z liceum i zobaczenie, jak wszyscy zmienili się od czasu ukończenia szkoły.

Jednak w tym roku ceremonie wyglądają nieco inaczej, ponieważ setki ludzi gromadzących się na zamkniętym stadionie lub audytorium byłyby receptą na szybkie rozprzestrzenianie się COVID-19. Chociaż początkowo planowali organizować swoje wydarzenia z zachowaniem środków ostrożności, wiele miast w Tokio zdecydowało się odwołać lub przełożyć swoje ceremonie, aby wyeliminować ryzyko gromadzenia się zbyt dużej liczby ludzi.

Niektóre miasta Tokio, takie jak Mitaka City, które po raz pierwszy planowały zorganizować ceremonię w Muzeum Ghibli, zdecydowały się na cyfryzację swoich wydarzeń. Mitaka, wraz z Taito City, ogłosili, że przemówienia burmistrzów i gratulacje będą do oglądnięcia na YouTube lub na oficjalną stronę miasta. Również miasto Katsushika zdecydowało, że ceremonia odbędzie w pustym audytorium, ceremonia zostanie nagrana i przesłane na oficjalną stronę miasta.

Jednak nie wszystkie ceremonie dojrzewania są odwoływane lub odbywają się online, nawet w Tokio. Burmistrz Shinjuku Ward, Kenichi Yoshizumi, ogłosił w telewizji, że zamierza zorganizować ceremonie Shinjuku, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności, pomimo dużej liczby przypadków w okolicy, ponieważ „wskaźniki zakażeń wśród nastolatków są stosunkowo niskie, więc ryzyko jest niewielkie wśród 19- i 20-latków ”.

W innych rejonach Japonii, gdzie jeszcze nie obowiązuje stan wyjątkowy, nadal planowanych jest wiele ceremonii z zachowaniem pewnych dodatkowych środków ostrożności . Na przykład, słynna ceremonia Kita-Kyushu, podczas której uczestnicy są najbardziej kreatywni w swoich „formalnych” strojach, ma być podzielona na dwie ceremonie zamiast jednej, aby podzielić liczbę uczestników, aby uniknąć gromadzenia się zbyt dużej liczby osób.

Chociaż podobnie jak wiele wydarzeń w erze koronawirusa, Seijin-shiki wyglądają w tym roku nieco inaczej, przynajmniej nowi dorośli mają szansę w jakiś sposób upamiętnić ich przejście w dorosłości, nawet jeśli nie jest to najbardziej tradycyjny sposoby.

Źródła: Sankei News, Ghibli Unofficial Fansite, Twitter/@Sankei_news, livedoor news | Zdjęcia: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x