Samotność sprawia że ​​nasze mózgi łakną ludzi

Głodny mózg pragnie jedzenia. Samotny mózg pragnie ludzi. Pokazuje to nowe badanie mózgu. Jak widać po izolacji, mózgi ludzi ożywiły się na widok innych ludzi. Ruch miał miejsce w tym samym regionie mózgu, który przyspiesza, gdy głodna osoba widzi jedzenie.

„Jest mnóstwo badań wykazujących, że samotność jest związana z depresją” – mówi Livia Tomova. Jest neurobiologiem poznawczym, kimś, kto bada, jak mózg wytwarza czynności umysłowe. Tomova pracuje na Uniwersytecie Cambridge w Anglii. Ale chociaż naukowcy wiedzą, że samotność i depresja są ze sobą powiązane, trudno powiedzieć, czy jedno powoduje drugie. „Czy są w depresji, ponieważ są samotni, czy samotni, ponieważ są w depresji? Jednym ze sposobów zbadania tego jest [przyjrzenie się], jak mózg reaguje na okresy samotności”.

Kiedy zaczynała te badania, Tomova była naukowcem w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. Ona i jej koledzy zwerbowali 40 osób. Jednego dnia uczestnicy musieli pościć – w ogóle nic nie jeść – przez 10 godzin. Innego dnia te same osoby zostały umieszczone w pokoju na 10 godzin. Nikogo nie widzieli. Żadnych przyjaciół, rodziny i mediów społecznościowych. Nie pozwolono im nawet sprawdzić poczty.

Po obu dniach Tomova i jej koledzy umieścili ludzi w maszynie fMRI. Pokazuje aktywność mózgu, śledząc, ile krwi przepływa do każdego regionu.

Pod koniec każdego dnia uczestnicy wykazywali wysoką aktywność w obszarze mózgu zwanym śródmózgowie. Naukowców interesowały dwa małe obszary w jego obrębie. Jednym z nich była istota czarna pars compacta. Drugim było pole brzuszne nakrywki. Oba obszary wytwarzają dopaminę. To chemiczny posłaniec, który jest ważny w pragnieniu i nagradzaniu.

Dwa obszary aktywowały się, gdy głodni uczestnicy zobaczyli zdjęcia pysznej pizzy lub soczystych hamburgerów. Po wyizolowaniu ochotników te obszary mózgu uaktywniły się, gdy zobaczyli pominięte przez nich czynności społeczne. Może to być uprawianie sportu lub rozmowa ze znajomymi.

Śródmózgowie odgrywa ważną rolę w motywacji ludzi do szukania pożywienia lub przyjaciół. W rzeczywistości reaguje na jedzenie i sygnały społeczne, nawet jeśli ludzie nie są głodni ani samotni. Ale głód i samotność wzmogły reakcje i sprawiły, że reakcje ludzi były specyficzne dla tego, czego im brakowało. Im więcej głodu lub izolacji, jak twierdzili ochotnicy, odczuwali, tym silniejsza jest aktywność tej części mózgu. Tomova i jej koledzy opublikowali swoje wyniki 23 listopada w Nature Neuroscience.

Ludzie potrzebują ludzi

Jednym z celów badania ludzi, mówi Thuy-vy Nguyen, jest poznanie naszych podstawowych potrzeb. Nguyen studiuje samotność – kiedy ludzie chcą być sami – na Uniwersytecie Durham w Anglii. Ludzie często mówią, że ludzie są zwierzętami społecznymi, zauważa Nguyen. Zastanawia się: „Skąd wzięło się to zdanie? … Czy mamy na to dowody?” Ten nowy artykuł, podsumowuje, pokazuje, że  czas społeczny jest podstawową potrzebą.

Wyniki są bardzo eleganckie, mówi Turhan Canli. Jest neurobiologiem na Uniwersytecie Stony Brook w Nowym Jorku. Dodaje jednak, że 10 godzin to nie jest zbyt wiele czasu na odizolowanie się od innych. Tak więc odpowiedzi “mogą być bardzo różne od tych osób, które doświadczyły przewlekłej izolacji społecznej”, mówi, jak np. osoby starsze żyjące samotnie. Osobowość też może mieć znaczenie. Ktoś, kto lubi swój samotny czas, może nie mieć reakcji mózgu, która jest tak silna jak ktoś, kto jest duszą towarzystwa.

Badanie wydaje się szczególnie ważne teraz, kiedy tak wiele osób jest izolowanych z powodu pandemii. „Mamy do czynienia z COVID-19 i pewnymi formami dystansu społecznego od [wielu] miesięcy” – mówi Naomi Eisenberger. Jest neurobiologiem społecznym na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Jednak starając się uchronić przed chorobami, ludzie mogą stać się bardziej samotni niż kiedykolwiek. „Mówimy ludziom, żeby trzymali się z daleka, a to takie trudne. Wszyscy na jakimś poziomie pragniemy interakcji społecznych ”.

Odkrycia „przemawiają do naszego obecnego stanu”, zgadza się Tomova. „Ważne jest, aby spojrzeć na społeczny wymiar tego rodzaju kryzysu”.

Źródło: Bethany Brookshire

L. Tomova et al. Acute social isolation evokes midbrain craving responses similar to hungerNature Neuroscience. Published online November 23, 2020. doi: 10.1038/s41593-020-00742-z.

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x