Resztki jedzenia z epoki lodowcowej mogły podsycić udomowienie psów

Gdzieś między około 29 000 a 14 000 lat temu łowcy-zbieracze przemierzający zimne krajobrazy północnej Eurazji zamienili wilki w psy, karmiąc je resztkami chudego mięsa.

Jest to przynajmniej prawdopodobny scenariusz, który przyniósłby korzyści zarówno wilkom, jak i ludziom, mówi archeolog Maria Lahtinen z Finnish Food Authority w Helsinkach i współpracownicy. W surowych zimach epoki lodowcowej, kiedy zwierzyna łowna, na którą polowały oba gatunki, była chuda i beztłuszczowa, zwierzęta drapieżne dostarczałyby więcej białka, niż ludzie mogliby bezpiecznie spożyć – podsumowują naukowcy w Scientific Reports. Zespół sugeruje, że ludzie mogli karmić nadwyżką chudego mięsa schwytane szczenięta wilków wychowywane jako zwierzęta domowe, ponieważ zwierzęta nie miałyby takich samych ograniczeń dietetycznych.

Pomysł ten jest w dużej mierze oparty na wnioskach z poprzednich badań dotyczących tego, jak starożytni łowcy-zbieracze przetrwali w środowisku arktycznym i nowych obliczeniach sugerujących, że ze względów żywieniowych grupy z epoki lodowcowej nie mogły zjeść całego chudego mięsa, na które polowano. Choć daleka od ostatniego słowa na temat kontrowersyjnego pochodzenia psów, grupa Lahtinen oferuje nowatorskie podejście do tego, jak ten proces mógł się rozwinąć.

Obliczenia naukowców zakładają, że podobnie jak niektórzy dzisiejsi arktyczni łowcy-zbieracze, starożytni ludzie pozyskiwali 45 procent kalorii z białka zwierzęcego. Ludzie nie mogą mieć całkowicie mięsożernej diety ze względu na zdolność wątroby do wytwarzania tylko części naszego zapotrzebowania energetycznego z białka. Naukowcy podejrzewają, że jadalne rośliny mogły być przechowywane na zimę jako źródło węglowodanów, ale zapasy zmniejszyłyby się wraz z upływem corocznego wielkiego mrozu. Tak więc łowcy i zbieracze epoki lodowcowej prawdopodobnie osiągnęli punkt, w którym skupili się na polowaniu w celu wydobycia tłustego szpiku i tłuszczu z kości ofiar, aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne, twierdzą naukowcy, pozostawiając mnóstwo chudego mięsa nietkniętego i dostępnego jako pokarm dla wilków.

Zespół przypuszcza, że ​​w miarę jak pokolenia wilków domowych stopniowo ewoluowały w psy, rywalizacja o zdobycz między ludźmi a wilkami zmniejszyła się. Dopiero wtedy, jak głosi idea, wyszkolono bardziej potulne psy, aby pomagały ludziom.

Źródło: Bruce Bower

M. Lahtinen et alExcess protein enabled dog domestication during severe Ice Age wintersScientific Reports. Published January 7, 2021. doi: 10.1038/s41598-020-78214-4.
Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x