Papież w nowym dekrecie zezwala na więcej kobiet w Kościele

Papież Franciszek, wykonując kolejny krok w kierunku większej równości kobiet w Kościele rzymskokatolickim, w poniedziałek (11,12) zmienił prawo, aby formalnie zezwolić kobietą na pełnienie funkcji czytelniczek podczas liturgii, na bycie ministrantem oraz rozdawanie komunii.

Papież w dekrecie sformalizował to, co już od lat dzieje się w wielu krajach. Ale wprowadzając zmianę w Kodeksie Prawa Kanonicznego, konserwatywni biskupi nie będą mogli zablokować kobietom w ich diecezji pełnienia tych ról.

Ale Watykan podkreślił, że role te są „zasadniczo różne od posługi kapłańskiej”, co oznacza, że ​​nie powinny być postrzegane jako automatyczny prekursor, który pewnego dnia pozwoli kobietom otrzymać święcenia kapłańskie.

„Dlatego papież ustalił, że kobiety mogą przystępować do tych posług i przypisuje im się ich liturgiczna funkcja, która je instytucjonalizuje” – powiedział Watykan w uzasadnieniu.

W dekrecie „Spiritus Domini” (Duch Pański) Franciszek powiedział, że podjął decyzję po refleksji teologicznej.

Powiedział, że wielu biskupów z całego świata powiedziało, że zmiana była konieczna, aby odpowiedzieć na „potrzeby czasu”.

Źródła: reuters.com | Zdjęcia: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x