NASA wkrótce wystrzeli najpotężniejszą rakietę jaką kiedykolwiek zbudowano

NASA planuje odpalić najpotężniejszą rakietę, jaką kiedykolwiek zbudowała 17 stycznia, zgodnie z oświadczeniem agencji.

Będzie to pierwsze wystrzelenie Space Launch System (SLS), długo oczekiwanego (i opóźnionego) statku rakietowego, którego NASA planuje użyć do niekomercyjnych lotów kosmicznych. Jest to centralny element programu NASA Artemis, misji załogowej której celem jest lądowanie na Księżycu.

Jednak podczas tego pierwszego zapłonu testowane będą tylko silniki na paliwo ciekłe w rdzeniu rakiety, bez dopalaczy na paliwo stałe, które pewnego dnia pomogą wynieść SLS na orbitę.

Kiedy rdzeń SLS odpali, stanie się najpotężniejszą rakietą, jaką kiedykolwiek odpalono na Ziemi.

Ma wysokości 322 stóp (98 metrów) SLS i jest mniejsza niż 363-stopowe (110 m) rakiety Saturn V, które przenosiły astronautów na Księżyc w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Ale ta rakieta jest znacznie mocniejsza, wytwarzając 15% większy ciąg podczas startu i wznoszenia.

Surowa moc nie przekłada się dokładnie na to, ile masy rakieta może unieść w kosmos.

Po zakończeniu, jeśli wszystko pójdzie dobrze, SLS będzie w stanie przenieść na Księżyc ponad 27 ton (24 000 kilogramów) – znacznie więcej niż 24 tony (22 000 kg) wynoszone przez promy kosmiczne na niską orbitę okołoziemską, choć technicznie mniej niż Saturn V wynosił na Księżyc. ( mniej nośności SLS zostanie zmarnowane na różne stopnie rakiety i paliwo, dzięki czemu SLS będzie ogólnie lepszym nośnikiem ładunku.)

Test zakończy ośmioczęściowy program testowy, który NASA nazwał „zielonym biegiem [Green Run]” SLS.

NASA opublikowała tę „listę kontrolną” ośmiu testów, które mają być przeprowadzone na podstawowym etapie Artemis, zaczynając od „przykładania sił symulujących start do niezasilanego, zawieszonego rdzenia”, a kończąc na pożarze testowym 17 stycznia. Siedem z ośmiu pozycji na liście jest teraz gotowych.(Zdjęcie: NASA)

Test 7 pozycji na liście, zakończył się sukcesem 20 grudnia 2020 r., wykazała, że ​​rakietę można załadować 700 000 galonów (265 000 litrów) przechłodzonego ciekłego paliwa, a następnie bez problemu usunąć to paliwo.

Ósmy punkt na liście, pożar będzie miał miejsce w NASA Stennis Space Center niedaleko Bay St. Louis w stanie Mississippi.

„Podczas naszych prób przygotowawczych, pierwszy stopień rakiety, kontrolery i oprogramowanie działały bezbłędnie i nie było żadnych wycieków, gdy zbiorniki były w pełni załadowane i uzupełniane przez około dwie godziny” – Julie Bassler, SLS Kierownik etapów w Marshall Space Flight Center NASA w Huntsville, Alabama, powiedział w oświadczeniu. „Dane ze wszystkich dotychczasowych testów dały nam pewność, że możemy przystąpić do ostatniego punktu na naszej liście”.

Test będzie prawdopodobnie transmitowany na kanale YouTube NASA.

Źródła: Rafi Letzter

NASA Space Launch System Rocket Proceeding with Green Run Hot Fire

Zdjęcia: NASA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x