Megalodony miały dzieci wielkości człowieka (ponieważ zjadły swoje rodzeństwo)

Megalodon był największym drapieżnym rekinem, jaki kiedykolwiek żył, a jego młode były również gigantyczne; od urodzenia były tak duże, jak przeciętny koszykarz.

Co napędzało tak imponujący wzrost embrionalny małych megalodonów? Mogły pożreć swoje mniejsze rodzeństwo, będąc jeszcze w łonie matki, co jest strategią przetrwania podzielaną przez niektóre współczesne rekiny.

Naukowcy niedawno obliczyli wielkość dzieci megalodonów, analizując skamieniałości szkieletu dorosłego Otodus megalodon, który po śmierci mierzył około 30 stóp (9 metrów) długości (te rekiny-potwory mogły prawdopodobnie osiągnąć około 66 stóp (20 metrów). Następnie naukowcy przyjrzeli się „słojom” w fragmentach zachowanego szkieletu rekina, podobnym do słojów w pniach drzew używanych do określenia wieku drzewa.

Megalodon – i wszystkie rekiny i płaszczki – należą do klasy ryb zwanych Chondrichthyes [ryby chrzęstnoszkieletowe], które mają szkielety zbudowane z chrząstki, a nie z twardej kości. Wymarłe ryby chrzęstne, takie jak megalodon i inne rekiny wielozębne, są zatem znane głównie z zębów, które zostały wykonane z wapnia i dlatego przeżywają w zapisie kopalnym dłużej niż delikatne szkielety chrzęstne tych ryb.

Jednak w ramach nowego badania, opublikowanego 11 stycznia w czasopiśmie Historical Biology, autorzy zbadali rzadką kolekcję 150 kręgów megalodonów, których chrząstka uległa mineralizacji, „jedyny w miarę zachowany kręgosłup tego gatunku na całym świecie” – napisali.

Korzystając ze skanów tomografii komputerowej (CT), naukowcy policzyli 46 regularnie rozmieszczonych pierścieni wzrostu w trzech kręgach megalodona. Następnie zastosowali matematyczne równanie krzywej wzrostu, które jest powszechnie używane do obliczania wzorców wzrostu u współczesnych rekinów, w oparciu o pierścieni wzrostu w ich chrząstkach kręgosłupa – powiedział główny autor Kenshu Shimada, profesor paleobiologii na Uniwersytecie DePaul w Chicago i pracownik naukowy w Muzeum Sternberga. w Kansas.

Zidentyfikowano roczne pierścienie wzrostu w kręgu wymarłego rekina Otodus megalodon, wraz z hipotetycznymi wielkościami sylwetki rekina przy urodzeniu i śmierci, w porównaniu z wielkością typowego dorosłego człowieka. (Zdjęcie: Uniwersytet DePaul / Kenshu Shimada)

Każdy pierścień reprezentował rok wzrostu, więc rekin miał około 46 lat, kiedy umarł. Badajać najwcześniejszego pierścienia wzrostu – „pasma narodzin” – naukowcy obliczyli długość rekina jako noworodka, szacując ją na około 6,6 stopy (2 metry) długości – większą niż jakiekolwiek znane nowonarodzone rekiny. Podczas gdy wcześniejsze badania wykazały obecność tych pierścieni w skamieniałościach megalodonów, „przed nowym badaniem nie przeprowadzono żadnych szczegółowych analiz” – powiedział Shimada.

Odżywianie tak ogromnych młodych osobników wiązałoby się z wysokimi kosztami energii dla matki, co sugeruje, że jej dzieci uzupełniały składniki odżywcze w okresie płodowym, dodatkowo wspomagając się kanibalizmem nienarodzonego rodzeństwa, powiedział Shimada.

Badanie pierścieni kręgów również wykazało, że rekin prawdopodobnie rósł powoli, z nieco wyższym tempem wzrostu w ciągu pierwszych siedmiu lat życia. Biorąc pod uwagę przestrzeń między pierścieniami, megalodon nie doświadczył szybkiego zrywu wzrostu w młodości, jak to ma miejsce w przypadku niektórych zwierząt. Być może dlatego, że już od urodzenia był wystarczająco duży, aby konkurować o pożywienie i zniechęcać do ataków drapieżników – poinformowali autorzy badania.

Łącząc ustalenia trajektorii wzrostu z danymi na temat wielkości ciała największych znanych osobników, naukowcy oszacowali, że rekiny megalodony mogły żyć co najmniej od 88 do 100 lat. Jednak ta przewidywana oczekiwana długość życia „pozostaje raczej teoretyczna i wymaga dalszych badań” – powiedział Shimada.

Źródła: Mindy Weisberger | livescience.com

Zdjęcia: Cherdchanok Treevanchai/Victor Habbick Visions/Science Photo Library/Getty

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x