Kebab w Moskwie w stylu Stalina został zamknięty po protestach

Kebab w Moskwie został przymusowo zamknięty dzień po otwarciu po oburzeniu z powodu prowokacyjnego brandingu o tematyce Josefa Stalina, powiedział w sobotę (09.01) właściciel sklepu Reuterowi.

W Stalin Doner nad drzwiami frontowymi widniał portret kontrowersyjnego przywódcy komunistycznego. Wewnątrz mężczyzna ubrany w stalinowski mundur służby bezpieczeństwa podawał klientom zawijane mięso nazwane imionami sowieckich przywódców.

„W pełni otworzyliśmy przedwczoraj i obsłużyliśmy około 200 klientów” – powiedział właściciel sklepu Stanislav Voltman.

„Nie było żadnych prawnych powodów (do zamknięcia sklepu)” – dodał, ale powiedział, że policja zmusiła go do usunięcia szyldu Stalina, a następnie „kolosalna presja” władz lokalnych zmusiła go do całkowitego zamknięcia.

Branding był gorąco dyskutowany w mediach społecznościowych, a niektórzy komentatorzy potępili go jako niesmaczny.

Rządy Stalina naznaczone były masowymi represjami, obozami pracy i głodem. Według ostrożnych oficjalnych szacunków w czasie Wielkiego Terroru w latach 1936-38 stracono prawie 700 000 osób.

Jednak wielu w byłym Związku Radzieckim nadal uważa go przede wszystkim za przywódcę, który pokonał nazistowskie Niemcy w drugiej wojnie światowej, zapewniając krajowi istnienie.

„Spodziewałem się szumu w mediach społecznościowych” – powiedział Voltman. „Ale nie spodziewałem się, że wszystkie stacje telewizyjne, wszyscy reporterzy i blogerzy będą się tu gromadzić i ustawiać w kolejce, tak jak przed mauzoleum Lenina”.

Źródła: reuters.com | Zdjęcia: Twitter / screenshot

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x