Ile wody znajduje się w Twoim ciele?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka część Twojego ciała składa się z wody? Procent wody zależy od wieku i płci. Oto spojrzenie na to, ile wody jest w tobie.

Ilość wody w organizmie człowieka waha się w granicach 45-75%. Przeciętne ciało dorosłego człowieka składa się z 50-65% wody, średnio z około 57-60%. Odsetek wody u niemowląt jest znacznie wyższy, zwykle wynosi około 75-78% wody i spada do 65% w wieku jednego roku.

Skład ciała różni się w zależności od płci i poziomu sprawności, ponieważ tkanka tłuszczowa zawiera mniej wody niż tkanka beztłuszczowa. Przeciętny dorosły mężczyzna składa się w około 60% z wody, a przeciętna dorosła kobieta z około 55% wody, ponieważ kobiety mają naturalnie więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Ludzie z nadwagą mają mniej wody, wyrażonej jako procent całej objętości ciała, niż ich szczuplejsze odpowiedniki.

Procent wody zależy również od poziomu nawodnienia. Ludzie odczuwają pragnienie, gdy stracą około 2-3% wody w organizmie. Odwodnienie o zaledwie 2% osłabia wydajność w wykonywaniu zadań umysłowych i koordynację fizyczną

Chociaż woda w stanie ciekłym jest najobficiej występującą cząsteczką w organizmie, dodatkowa woda znajduje się w związkach uwodnionych. Około 30-40% masy ciała ludzkiego stanowi szkielet, ale gdy związana woda jest usuwana, albo przez chemiczne osuszanie, albo przez ciepło, traci się połowę tej wagi.

Gdzie dokładnie znajduje się woda w ludzkim ciele?

Większość wody w organizmie znajduje się w płynie wewnątrzkomórkowym (2/3 wody w organizmie). Reszta znajduje się w płynie zewnątrzkomórkowym (1/3 wody).

Ilość wody jest różna w zależności od narządu. Znaczna część wody znajduje się w osoczu krwi (20% całości wody w organizmie). Według badań opublikowanych w 1945 roku i nadal szeroko cytowanych, ludzkie serce i mózg składają się w 73% z wody, a płuca w 83%. Mięśnie i nerki w 79%, skóra w 64%, a kości w około 31%.

Jaka jest funkcja wody w organizmie?

Woda służy wielu celom:

* Woda jest podstawowym budulcem komórek.

* Działa jako izolator, regulując temperaturę wewnętrzną ciała. Dzieje się tak częściowo dlatego, że woda ma wysokie ciepło właściwe, a organizm reguluje temperaturę za pomocą pocenia się i oddychania.

* Woda jest potrzebna do metabolizowania białek i węglowodanów używanych jako pożywienie. Jest głównym składnikiem śliny, służy do trawienia węglowodanów i pomaga w połykaniu pokarmu.

* Preparat z wody i dodatków smaruje stawy.

* Woda izoluje mózg, rdzeń kręgowy, narządy i płód. Działa jak amortyzator.

* Woda jest używana do wypłukiwania odpadów i toksyn z organizmu wraz z moczem.

* Woda jest głównym rozpuszczalnikiem w organizmie. Rozpuszcza minerały, witaminy i niektóre składniki odżywcze.

* Woda przenosi tlen i składniki odżywcze do komórek.

 

Źródła: Anne Marie Helmenstine, Ph.D. / ThoughtCo.

Dry weight targeting: The art and science of conventional hemodialysis

Water as an essential nutrient: the physiological basis of hydration

The Water in You: Water and the Human Body

Cognitive Performance and Dehydration

The influence of water removal on the strength and toughness of cortical bone

Physiology, Water Balance

The Chemical Composition of the Adult Human Body and its Bearing on the Biochemistry of Growth

Zdjęcia: iStock

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x