Dziwna historia białych tygrysów

Rzadki biały tygrys urodził się w zoo w Nikaragui nieco ponad tydzień temu i jest wychowywany przez ludzi po tym, jak jego matka go odrzuciła, podała agencja prasowa AFP.

Młode, zwane Nieve (po hiszpańsku „śnieg”), jest białe, ale oboje jego rodzicami są pomarańczowymi tygrysami bengalskimi z Indii. Jak więc stworzyli bladobiałe młode?

Co to są białe tygrysy?

Białe tygrysy są rzadką formą tygrysa bengalskiego ( Panthera tigris tigris ), podgatunku tygrysa występującego w Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Bhutanie. Nie są oddzielnym gatunkiem. Blady kolor jest raczej wynikiem recesywnej mutacji w jednym genie, co oznacza, że ​​do wyrażenia cechy potrzebne są dwie kopie genu.

W 2013 roku zespół chińskich naukowców odkrył, że gen pigmentu o nazwie SLC45A2 był odpowiedzialny za tę cechę i opublikował swoje odkrycia w czasopiśmie Current Biology. Białe tygrysy są nosicielami odmiany tego genu, która zapobiega wytwarzaniu czerwonych i żółtych pigmentów, które razem tworzą pomarańczową sierść noszoną przez zwykłe tygrysy.

Bez tych pigmentów tygrysy rodzą się białe. Odmiana nie hamuje czarnych pigmentów, więc białe tygrysy nadal mają czarne paski.

Skąd pochodzą białe tygrysy?

Białe tygrysy bengalskie były kiedyś spotykane na wolności, ale rzadko. Najstarsza odnotowana obserwacja na subkontynencie indyjskim pochodzi z XVI wieku, a ostatni znany wolny biały tygrys został zastrzelony w 1958 roku, zgodnie z badaniem z 2013 roku, opublikowanym w Current Biology.

Obecnie białe tygrysy występują tylko w niewoli, takich jak ogrody zoologiczne i parki safari. Pojawiły się na przykład w popularnej serii Netflix „Tiger King [Król tygrysów]” . Prawie wszystkie trzymane w niewoli białe tygrysy pochodzą od samca imieniem Mohan, który został schwytany na wolności w środkowych Indiach jako młode w 1951 roku.

Mohan i jego potomkowie zostali celowo poddani kojarzeniu krewniaczemu, aby zwiększyć szanse, że odmiana genu niosąca mutację białego futra zostanie przekazana dalej.

Chów wsobny białych tygrysów utrzymywał mutację przy życiu w populacji na całym świecie. Jednak ta praktyka celowego chowu wsobnego doprowadziła do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak przedwczesna śmierć, rodzenie martwych dzieci i deformacje – napisali autorzy badania.

Gdy ogrody zoologiczne zaczęły bardziej koncentrować się na hodowli zagrożonych gatunków, aby chronić swoje dzikie populacje, te problemy zdrowotne i ogólny brak różnorodności genetycznej białych tygrysów stały się problemem.

W 2011 roku Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oświadczyło, że akredytowane przez nie instytucje nie powinny celowo hodować rzadkich odmian barwnych, takich jak białe tygrysy, ze względu na ich problemy zdrowotne i wpływ na programy hodowlane.

Jednak mutacja nadal istnieje u tygrysów trzymanych w niewoli, a ponieważ cecha ta jest recesywna, nawet osobniki, które nie są białe, mogą ją przenosić. W zoo w Nikaragui pradziadek Nieve był biały. Oboje rodzice Nieve nosili gen recesywny, mimo że byli pomarańczowi, ale Nieve urodziła się z białym futrem, ponieważ odziedziczyła kopię mutacji od obojga rodziców.

Czy białe tygrysy są zagrożone?

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody tygrysy są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, a ich populacja spada. Obejmuje to tygrysy bengalskie, z których na wolności pozostało mniej niż 2500 osobników.

Ponieważ tygrysy białe są tylko odmianą tygrysa bengalskiego, a nie subpopulacją czy podgatunkiem, nie są uważane za odrębną grupę zagrożonych zwierząt. Jednak zespół badawczy, który zidentyfikował zmienność genów, stwierdził, że warto chronić tę cechę.

„Biały tygrys stanowi część naturalnej różnorodności genetycznej tygrysa, o którą warto zadbać”, powiedziała w oświadczeniu współautor Shu-Jin Luo, biolog z Uniwersytetu Pekińskiego w Chinach. Luo i jej współpracownicy zalecają właściwe obchodzenie się z tymi zwierzętami w niewoli, ponieważ dzięki temu będzie możliwość utrzymania zdrowej populacji tygrysów bengalskich, obejmującej zarówno tygrysy białe, jak i pomarańczowe.

Źródła: Patrick Pester

Rare white tiger born at Nicaragua zoo

The Genetic Basis of White Tigers

White tiger mystery solved

Zdjęcia: Peter Adams

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x