Dlaczego zbudowano Stonehenge?

Stonehenge jest prawdopodobnie najbardziej znanym ze wszystkich hengów [neolitycznych robót ziemnych], ogromnych okrągłych pomników zbudowanych z drewna lub kamienia. Prehistoryczny pomnik został najprawdopodobniej wzniesiony w dzisiejszej Anglii między 3000 a 2000 p.n.e., a niektóre kamienie zostały przetransportowane aż z sąsiedniej Walii – to niemały wyczyn dla cywilizacji z epoki kamienia.

To musiało z pewnością był olbrzymi wysiłek i nasuwa się pytanie: Dlaczego to zrobili? Dlaczego ludzie z epoki kamienia zbudowali tak wiele hengów?

„Krótka odpowiedź jest taka, że ​​nie wiem i nikt inny też tego nie wie” – powiedziała Rosemary Hill, historyk i autorka „Stonehenge” (Profile Books i Harvard University Press, 2008).

Zanim przejdziemy dalej, ważne jest, aby zauważyć, że technicznie rzecz biorąc, Stonehenge nie jest nawet henge. Słowo „henge” jest w rzeczywistości terminem stosunkowo nowym, po raz pierwszy zdefiniowanym przez brytyjskiego archeologa Thomasa Kendricka w 1932 roku jako oznaczający okrągły nasyp z rowem w środku i jednym lub kilkoma wejściami. „Ale Stonehenge jest na odwrót, to nasyp jest w rowie” – powiedział Hill.

Kolejny zabawny fakt: nawet ignorując odwrotną kolejność rowów i nasypu, większość hengów nadal nie wyglądałaby jak Stonehenge, ponieważ były zwykle wykonane z drewna. Drewno jest wszędzie i jest o wiele łatwiejsze do rzeźbienia i transportu, nawet jeśli nie jest tak trwałe. Dopiero w XX wieku archeolodzy zdali sobie sprawę, że Wielka Brytania szczyciła się niegdyś bogactwem hengów, które dawno już zgniły i zniknęły z pola widzenia.

„Po pierwszej wojnie światowej, kiedy ludzie zaczęli latać nad krajem, zaczęli widzieć, gdzie były te konstrukcje, ponieważ widzieli z góry kopce, ślady dawnych hengów. Ludzie nie zauważyli tego, dopóki nie spojrzeli z lotu ptaka, – powiedział Hill. „Są też dość unikalne dla Wielkiej Brytanii”.

W Irlandii i regionie Bretanii we Francji istnieją również podobne starożytne kamienne kręgi, które choć technicznie nie są hengami, pokrywają się w dyskusjach akademickich. Znajduje się tam również drewniany pomnik przypominający henge z późnej epoki kamienia i wczesnego brązu, który znajduje się niedaleko Berlina oraz 4500-letni pomnik „drewnianego kręgu” w Portugalii . Jeśli policzymy razem wszystkie te różne typy kręgów, uważa się, że wokół Wysp Brytyjskich i części kontynentalnej Europy są ich tysiące. A więc wracając do pytania: dlaczego?

Naukowcy przez lata proponowali niezliczone pomysły, sugerując, że zabytki takie jak Stonehenge były używane jako święte tereny łowieckie, miejsca spotkań społeczności, kalendarze astronomiczne, konstrukcje do nagłośnienia, cmentarze, a nawet raje starożytnych uzdrowień. Wykopaliska dostarczają dowodów potwierdzających niektóre z tych twierdzeń.

„Znaleźli [ludzkie] szczątki w Stonehenge , więc to mocny dowód, że było to miejsce pochówku i jest zorientowane na zachód słońca podczas przesilenia zimowego” – wyjaśnił Hill. – Więc myślę, że można powiedzieć, że ma to związek ze zmarłymi i przesileniami. Nie jest nierozsądne myśleć o nim jako o miejscu rytuału i nie ma dowodów, że ludzie tam spożywali jedzenie lub mieszkali.

Ale tak nie jest w przypadku innych henge, takich jak Durrington Walls, która przypadkowo znajduje się zaledwie 2 mile (3,2 kilometra) od Stonehenge i zawiera dowody na to, że ludzie tam ucztowali, [ zjadając wieprzowinę] . „Henges mógł być używany z różnych powodów, ale nie wiem na pewno a każdy, kto może ci powiedzieć na pewno, jest zbyt ambitny” – powiedział Hill. – Wydaje się, że to, co łączy henge, to to, że były przestrzeniami zamkniętymi i mogły być miejscami spotkań.

Ta niepewność może wskazywać na brak odpowiedzią na pytanie, dlaczego Europejczycy z epoki kamiennej uznali za stosowne zbudować tak wiele okrągłych pomników, ale w niewiedzy jest coś w rodzaju magii, powiedział Hill. „Stonehenge pozostaje tajemnicą, a ty możesz być druidem , antropologiem, archeologiem lub nowicjuszem i możesz wnieść coś nowego do całej sprawy”.

Źródła: Benjamin Plackett

Discovering britains prehistoric stone circles

Zdjęcia: Peter Adams

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x