Czy za pieniądze można kupić szczęście?

Czy za pieniądze można kupić szczęście? Cóż, trochę gotówki na pewno nie zaszkodzi. Ogólnie rzecz biorąc, badania pokazują dość silny związek między dochodami a szczęściem na niższych krańcach spektrum dochodów. Na przykład, jeśli zarabiasz 10 000 rocznie i nagle otrzymasz podwyżkę o 5000, Twój ogólny poziom szczęścia wzrośnie. Jeśli jednak zarabiasz 100 000 rocznie i otrzymasz taką samą podwyżkę o 5000, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ogólny poziom Twojego szczęścia nie zmieni się aż tak bardzo.

Zdaniem wielu pytanie, czy za pieniądze można kupić szczęście, mija się z celem. Lepszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest: jak mogę być szczęśliwszy? Patrząc pod tym kątem, możemy zidentyfikować dochód jako część równania szczęścia. Jeśli nie masz wystarczających środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb – to znaczy żywności, schronienia, wydatków medycznych i innych potrzeb – to myślenie o sposobach uzyskania dodatkowego dochodu będzie ważnym krokiem w kierunku poprawy ogólnej jakości życia.

Ale kiedy już zaspokoisz swoje podstawowe potrzeby i będziesz mieć trochę dodatkowych pieniędzy na pokrycie nieprzewidzianych wydatków, związek między dochodem a szczęściem staje się znacznie bardziej mętny. Nie jest wcale jasne, że zarabianie większej ilości pieniędzy pomaga ci stać się szczęśliwszym bardziej niż inne rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoje szczęście, takie jak spędzanie czasu z bliskimi, więcej ćwiczeń, angażowanie się w nowe doświadczenia, spotkanie z terapeutą, a nawet mniej pracy.

W rzeczywistości niektóre badania porównujące różnice w stylu życia między milionerami i przeciętnymi ludźmi wykazały, że życie milionerów jest w rzeczywistości niezwykle podobne do życia zwykłych ludzi. Obie grupy spędzają mniej więcej tyle samo czasu w telefonach, z rodziną, na spaniu i na relaksie. I pamiętajcie, wszyscy cieszymy się wyższą jakością życia niż nawet najbogatsi ludzie na świecie sto lat temu, tacy jak Vanderbilt, Rockefeller i Carnegie.

Ale istnieją różnice, które mogą w rzeczywistości przekładać się na wyższy poziom szczęścia wśród dzisiejszych milionerów. Ci ludzie zazwyczaj spędzają więcej czasu, angażując się w aktywne zajęcia takie jak modlitwa, ćwiczenia i wolontariat w przeciwieństwie do tych bardziej popularnych wśród “zwykłych zjadaczy chleba” pasywnych zajęć takich jak drzemka, oglądanie telewizji i odpoczynek. Milionerzy mają również tendencję do angażowania się w zajęcia zawodowe, które zapewniają wysoki stopień autonomii. Innymi słowy, mają tendencję do pracy w środowiskach, w których mogą być swoimi własnymi szefami lub gdzie mają dużą swobodę w wyznaczaniu własnej ścieżki zawodowej w ramach szerszej organizacji. Ponownie, ważne jest, aby zauważyć, że zarówno milionerzy, jak i nie milionerzy spędzają mniej więcej tyle samo czasu na pracy.

Tak więc, odpowiadając na pytanie, czy za pieniądze można kupić szczęście: z pewnością pieniądze pomagają być szczęśliwszym na dolnym końcu spektrum dochodów. Poza tym to styl życia i decyzje życiowe przynoszą nam szczęście. Niezależnie od tego, czy jesteśmy bogaci, czy nie, wszyscy możemy dokonać niewielkich zmian – być bardziej aktywnymi i kultywować większą niezależności w życiu zawodowym i osobistym – które poprawią naszą ogólną jakość życia.

 

Źródła: Mark Travers Ph.D. / Psychology Today | Zdjęcia: Unsplash

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x