W wyniku nalotów w Izraelu zostają odkryte skradzione artefakty

Tysiące skradzionych artefaktów archeologicznych – w tym złote monety, posągi z brązu i egipskie sarkofagi – zostały odzyskane w Izraelu dzięki skoordynowanej ackji.

Artefakty pochodzą nie tylko ze starożytnego Izraela; pochodzą z krajów śródziemnomorskich, Bliskiego Wschodu, Afryki, a nawet Ameryki Południowej. Jak dotąd badacze nawet nie określili ilościowo wszystkiego, co odzyskali.

„Jeszcze ich nie policzyliśmy” – powiedział Haaretz Amir Ganor, szef jednostki ds. Zapobiegania kradzieżom w Israel Antiquities Authority .

Zdjęcie: Yoli Schwartz, dzięki uprzejmości Israel Antiquities Authority

Zdjęcie: Yoli Schwartz, dzięki uprzejmości Israel Antiquities Authority

Zdjęcie: Yoli Schwartz, dzięki uprzejmości Israel Antiquities Authority

Według Haaretz, naloty na trzy miejsca w Izraelu nastąpiły po trwającym kilka miesięcy śledztwie w sprawie nielegalnego handlu antykami. Skradzione artefakty zostały ukryte w magazynach w prywatnych domach. Izraelski rynek antyków jest podatny na przedmioty z czarnego rynku; według Ganora jest to jeden z nielicznych krajów w basenie Morza Śródziemnego, w którym handlarze mogą uzyskać licencję na sprzedaż antyków. Pozbawieni skrupułów złodzieje i sprzedawcy mogą w ten sposób prać skradzione artefakty za pośrednictwem licencjonowanych dealerów, skutecznie usuwając ich nielegalne pochodzenie. Stamtąd skradzione przedmioty mogą wejść na międzynarodowy rynek antyków.

Według IAA niektóre skradzione artefakty miały jakość muzealną.

„To gigantyczne znalezisko – setki monet, ceramika z wielu epok, posągi i przedmioty z brązu, przedmioty z kamienia, a także szkło” – powiedział Ganor Haaretz.

Wiele lokalnych artefaktów było monetami z Imperium Seleucydów, które rządziło dzisiejszym Izraelem od 312 r. p.n.e. do 63 r. p.n.e. Były tam również kamienne statuetki, czerwono-czarna ceramika z Grecji i Włoch, rzymskie lampy naftowe, biżuteria, pokrywki egipskich sarkofagów i malowane drewniane skrzynie oraz efektowne zielone szklane naczynie ozdobione twarzami. Znaleziono także, ale nie skonfiskowano, setki rzeźbionych drewnianych masek z Afryki. Badacze nie wzięli tych masek, ponieważ nie byli pewni, czy są stare czy nowe, powiedział Ganor. Powiedział, że w centrum uwagi jednostki zapobiegania kradzieży są przedmioty wyprodukowane przed 1700 r.

Większość znalezionej ceramiki została w rzeczywistości wyczyszczona i poskładana. Nie jest jasne, czy pierwotni rabusie, którzy zabrali artefakty z miejsc pochówku, “naprawili ceramikę”, czy też podziemni konserwatorzy wykonali tą pracę. Według Haaretza aresztowano trzech podejrzanych, planowane kolejne aresztowania. Jednak podejrzani byli handlarzami, a nie oryginalnymi złodziejami. Śledczy pracują teraz nad dokładnym określeniem pochodzenia skradzionych towarów.

Źródła: Stephanie Pappas

Vast Cache of Stolen Antiquities Found in Huge Raid in Central Israel

Zdjęcia: Yoli Schwartz, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x