Urocze żyrafy karłowate dostrzeżone po raz pierwszy

Po raz pierwszy zauważono urocze żyrafy karłowate, naukowcy zidentyfikowali dwie dzikie żyrafy, które miały około 9 stóp (2,7 metra) wysokości – około połowy wysokości przeciętnej żyrafy. Eksperci twierdzą, że ta drobna wielkość może być dla nich niekorzystna na wolności.

Jedna żyrafa, nazwana „Gimli”, na cześć wiernego pomocnika krasnoluda z trylogii „Władca Pierścieni”, została po raz pierwszy zauważona w 2015 roku w Ugandyjskim Parku Narodowym Murchison Falls. Naukowcy byli zaskoczeni, gdy po raz pierwszy zobaczyli żyrafę o wysokości 9 stóp i 4 cali (2,8 m).

„Początkową reakcją było niedowierzanie” – powiedział główny autor badania Michael Brown, pracownik naukowy w Giraffe Conservation Foundation i Smithsonian Conservation Biology Institute.

Żyrafa karłowata w Ugandzie. Zdjęcie: Michael Brown / Giraffe Conservation Foundation

Nogi żyrafy były niezwykle krótkie, co sprawiało, że wyglądało to tak, jakby ktoś umieścił głowę żyrafy w ciele konia

W 2018 roku naukowcy zaobserwowali żyrafę o wysokości 8 stóp i 6 cali (2,6 m), zwaną „Nigel”, w środkowej Namibii, zgodnie z nowym badaniem dotyczącym żyraf karłowatych, opublikowanym 30 grudnia w czasopismo BMC Research Notes.

Po zbadaniu proporcji tych żyraf i porównaniu ich z innymi żyrafami w podobnym wieku, naukowcy ustalili, że Gimli i Nigel mają dysplazję szkieletową lub nieprawidłowy rozwój kości, co skutkuje karłowatością.

Oprócz ludzi karłowatość zaobserwowano u zwierząt domowych, w tym psów, krów i świń, ale rzadko występuje u dzikich zwierząt. Gimli i Nigel to pierwsze żyrafy z tą chorobą.

Ich niski wzrost może uczynić je łatwiejszymi do zdobycia, „ponieważ brakuje im umiejętności skutecznego biegania i kopania, które są dwiema z najskuteczniejszych taktyk przeciw drapieżnikom” – powiedział Brown.

Ponadto krycie byłoby wyzwaniem – obie żyrafy są samcami, a dosiadanie samic żyraf, które mogą mieć do 14 stóp (4,3 m) wysokości, byłoby prawie niemożliwe, “chyba że dostaną drabinę” – David O’Connor, prezes organizacji non-profit Save Giraffes Now.

Ostatni raz Gimli został zauważony w marcu 2017 r., a Nigela ostatnio widziano w lipcu 2020 r., ale naukowcy mają nadzieję, że wkrótce ponownie zobaczą obie żyrafy.

Ogólnie rzecz biorąc, populacja żyraf w Afryce znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku dekad, a GCF szacuje, że na wolności pozostało tylko około 111 000 żyraf.

„Fakt, że jest to pierwszy opis żyrafy karłowatej, to tylko kolejny przykład tego, jak niewiele wiemy o tych charyzmatycznych zwierzętach” – powiedział w oświadczeniu Julian Fennessy, dyrektor i współzałożyciel GCF. „Jest o wiele więcej do nauczenia się o żyrafach w Afryce i musimy teraz dbać o to, aby je uratować, zanim będzie za późno”.

Źródła: Rachael Rettner

Dwarf Giraffes Discovery Surprises Scientists

Skeletal dysplasia-like syndromes in wild giraffe

Zdjęcia: Michael Brown/Giraffe Conservation Foundation

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x