Szczepionka Pfizer działa przeciwko mutacji koronawirusa w wariancie brytyjskim i południowoafrykańskim

Według wczesnych badań, szczepionka firmy Pfizer na koronawirusa jest skuteczna przeciwko kluczowej mutacji występującej w wariantach wirusa, które rozprzestrzeniają się szybciej niż oryginalny szczep.

Podczas gdy wirusy mutują przez cały czas, naukowcy obawiają się, że niektóre z nowych mutacji nowego koronawirusa, szczególnie te odkryte w RPA, mogą zmniejszyć skuteczność szczepionek. Odmiana południowoafrykańska, znana jako 501.V2, a także inny wariant odkryty w Wielkiej Brytanii, znany jako B.1.1.7, wydają się rozprzestrzeniać łatwiej niż oryginalny wirus, prawdopodobnie dlatego, że oba mają takie same mutacje w białko SARS-CoV-2, którego wirus używa do inwazji na ludzkie komórki.

Naukowcy pracują obecnie nad zrozumieniem, w jaki sposób te mutacje mogą wpływać na skuteczność szczepionek COVID-19. Grupa naukowców z Pfizer i University of Texas Medical Branch w Galveston wygenerowała wersję koronawirusa zawierającą mutację o nazwie N501Y, która jest obecna w białku s / białku kolczastym obu wariantów znalezionych w Wielkiej Brytanii i Południowej Afryce.

Ta mutacja budzi „szczególne obawy”, ponieważ znajduje się w białku s / białku kolczastym i wiadomo, że zwiększa zdolność wirusa do wiązania się z komórkami ludzkimi – napisali autorzy w badaniu, które zostało opublikowane 7 stycznia w bazie danych preprint bioRxiv i nie została jeszcze zweryfikowane.

Aby dowiedzieć się, jak mutacja może wpływać na szczepionki, naukowcy porównali, jak wirus z tą nową mutacją radzi sobie ze szczepionką w porównaniu z wcześniejszą wersją wirusa, która nie była nosicielem tej mutacji. W tym celu zbadali, czy wirusy zostały zneutralizowane w próbkach krwi pobranych od 20 osób, które zostały wcześniej zaszczepione szczepionką Pfizer-BioNTech; ponieważ osoby te zostały zaszczepione, ich próbki krwi zawierały cząsteczki zdolne do walki z wirusem, w tym tak zwane przeciwciała neutralizujące, które przede wszystkim zapobiegają przedostawaniu się koronawirusa do komórek.

Naukowcy napisali w badaniu, że „nie nastąpiło zmniejszenie aktywności neutralizującej wirusa noszącego nową mutację”. Jednak „ograniczeniem” badania jest to, że naukowcy nie przetestowali wariantu, który obejmowałby wszystkie mutacje występujące w białkach s / białkach kolczastych szybko rozprzestrzeniających się szczepów w Wielkiej Brytanii i Afryce Południowej – napisali.

Ale naukowcy przyglądają się tym innym mutacjom w dodatkowych badaniach – powiedział Phil Dormitzer, wiceprezes firmy Pfizer i dyrektor naukowy ds. Szczepionek wirusowych. Według The Associated Press, Moderna i AstraZeneca również prowadzą podobne eksperymenty.

Ponieważ wirus SARS-CoV-2, podobnie jak inne wirusy, będzie nadal ewoluował, ważne jest, aby stale monitorować go pod kątem mutacji, które mogą wpłynąć na skuteczność szczepionki i być przygotowanym na możliwość przyszłej mutacji, która wymagałaby zmian w szczepionkach, napisali badacze.

„Taka aktualizacja szczepionki byłaby ułatwiona dzięki elastyczności technologii szczepionek na bazie mRNA ” – dodali.

Innymi słowy, ponieważ zarówno Pfizer, jak i Moderna stworzyli szczepionki na bazie mRNA, naukowcy musieliby po prostu zamienić kod genetyczny, którego używali do kodowania białka s/ białka kolczastego w tych szczepionkach, na nową wersję, która zawiera nowe mutacje. „Te dane nie wskazują na potrzebę zmiany, ale musimy być przygotowani na mutacje” – powiedział Dormitzer.

Źródła: Yasemin Saplakoglu

Neutralization of N501Y mutant SARS-CoV-2 by BNT162b2 vaccine-elicited sera

Pfizer-BioNTech vaccine not affected by mutation seen in contagious coronavirus variant, study indicates

Study suggests Pfizer vaccine works against virus variant

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x