Rekin wielkości ciężarówki wyrzucony na plażę w Maine. Jak umarł?

Według źródeł, we wtorek (5 stycznia) rybacy z Bremy w stanie Maine odkryli martwego rekina wielkości pickupa.

Mieszkańcy Bremy w stanie Maine badają prawie 8 metrowego rekina. (Zdjęcie: Tanner Fields)

Urzędnicy z Departamentu Zasobów Morskich stanu Maine zidentyfikowali gigantyczny okaz jako samca długoszpara ( Cetorhinus maximus, co z grubsza oznacza „potwór morski o największym nosie”) i o długość 26 stóp (8 metrów). Na dzień 7 stycznia przyczyna śmierci pozostaje nieznana.

Według danych Florida Museum, długoszpary to druga co do wielkości ryba na świecie, osiągająca długość do 40 stóp (12 m). Tylko nieuchwytny rekin wielorybi, który może osiągać ponad 60 stóp (18 m), jest większy. Rekiny olbrzymie występują w ciepłych wodach na całym świecie, czasami migrują tysiące mil i są największymi rekinami, które pływają po wodach Nowej Anglii.

Pomimo imponującego wyglądu, olbrzymie rekiny są w większości nieszkodliwe dla ludzi. Żywią się, pływając naprzód z otwartymi wielkimi ustami, siorbiąc co godzinę tysiące ton wody morskiej i filtrując przez skrzela smaczny zooplankton i inne maleńkie bezkręgowce morskie, jak podaje Florida Museum.

Te rekiny często żerują blisko powierzchni, wyglądając tak, jakby wygrzewały się na słońcu. Podczas gdy długoszpar prawdopodobnie cię nie ugryzie, może staranować cię swoim szorstkim i twardym ciałem, jeśli znajdziesz się na jego drodze, ostrzega Florida Museum.

I nie zapomnij spojrzeć w górę: rekiny olbrzymie mogą wyskoczyć z wody na wysokość do 1,2 m, stwierdzili naukowcy w badaniu z 2018 roku.

Źródła: Rafi Letzter

Cetorhinus maximus

Huge basking shark washes up in Bremen

Zdjęcia: Louise Docker, Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x