Jak długo możemy przetrwać bez jedzenia wody i snu?

Możesz żyć bez klimatyzacji i kanalizacji, ale są pewne rzeczy niezbędne do życia. Człowiek nie przetrwa zbyt długo bez jedzenia, wody, snu i powietrza. Eksperci od przetrwania stosują “zasadę trójki”, aby określić, ile możemy wytrwać bez rzeczy niezbędnych. Człowiek może przeżyć około trzech tygodni bez jedzenia, trzy dni bez wody, trzy godziny bez schronienia i trzy minuty bez powietrza. Jednak ta zasada przypomina raczej tylko ogólne wytyczne. Oczywiście, gdy jest ciepło, możemy wytrzymać znacznie dłużej na zewnątrz, niż gdy jest zimno. Podobnie możemy wytrzymać dłużej bez wody, gdy jest wilgotno i chłodno, niż gdy jest gorąco i sucho.

Śmierć głodowa

To, jak długo osoba umiera z głodu, zależy od czynników, które obejmują jej ogólny stan zdrowia, wiek i początkowe rezerwy tkanki tłuszczowej. W jednym badaniu medycznym oszacowano, że przeciętny dorosły może przetrwać od 8 do 12 tygodni bez jedzenia. Istnieją udokumentowane przypadki, w których kilka osób głodowało przez 25 tygodni.

Osoba głodująca jest mniej wrażliwa na pragnienie, więc czasami śmierć następuje wskutek odwodnienia. Osłabiony układ odpornościowy zwiększa również prawdopodobieństwo złapania śmiertelnej infekcji. Niedobór witamin może również prowadzić do śmierci. Jeśli dana osoba wytrzyma wystarczająco długo, organizm zaczynie wykorzystywać białko z mięśni (w tym z serca) jako źródło energii. Zwykle przyczyną śmierci jest zatrzymanie akcji serca z powodu uszkodzenia tkanki i zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Na marginesie, głodujący ludzie nie zawsze mają nadmuchane żołądki. Wzdęcie żołądka jest formą niedożywienia spowodowaną poważnym niedoborem białka zwanym kwashiorkorem. Może wystąpić nawet przy wystarczającym spożyciu kalorii. Brzuch jest obrzęknięty lub wypełniony płynem, a nie gazem, jak się powszechnie uważa.

Śmierć z pragnienia

Woda jest niezbędną do życia cząsteczką. W zależności od wieku, płci i wagi, około 50 do 65% ciała człowieka składa się z wody, która służy do trawienia pokarmu, przenoszenia tlenu i składników odżywczych do krwiobiegu, usuwania odpadów i amortyzowania narządów. Ponieważ woda jest tak ważna, nie powinno dziwić, że umieranie z powodu odwodnienia nie należy do najprzyjemniejszych śmierci. W końcu ofiara staje się nieprzytomna, więc najczęściej gdy umiera, nic nie czuje, ale przytomność traci się dopiero po wielu dniach bólu i nieszczęścia.

Najpierw pojawia się pragnienie, które zaczynamy odczuwać po utracie około dwóch procent masy ciała. Zanim dojdzie do utraty przytomności, nerki zaczynają się wyłączać. Nie ma wystarczającej ilości płynu do produkcji moczu, więc większość ludzi przestaje odczuwać potrzebę skorzystania z toalety. Próba zrobienia tego mimo wszystko może spowodować uczucie pieczenia w pęcherzu i cewce moczowej.

Brak wody powoduje pękanie skóry i suchy, chrapliwy kaszel. Jednak kaszel nie jest w tym wszystkim najgorszy. Chociaż w organizmie występuje deficyt płynów, nie zapobiegnie on wymiotom. Krew gęstnieje, przyspieszając tętno. Innym nieprzyjemnym skutkiem odwodnienia jest obrzęk języka. Podczas gdy język puchnie, oczy i mózg kurczą się. W tym momencie błona lub opony mózgowe odrywają się od kości czaszki, potencjalnie powodując rozdarcia. Towarzyszy temu okropnego bólu głowy. Odwodnienie ostatecznie prowadzi do halucynacji, drgawek i śpiączki. Śmierć może wynikać z niewydolności wątroby, niewydolności nerek lub zatrzymania akcji serca.

Chociaż człowiek może umrzeć z pragnienia już po trzech dniach bez wody, istnieją liczne doniesienia o ludziach, którzy wytrwali tydzień lub dłużej. W grę wchodzi kilka czynników, w tym waga, stan zdrowia, wysiłek fizyczny, temperatura i wilgotność. Jeden z zapisów dotyczy więźnia przypadkowo pozostawionego w celi, który przetrwał 18 dni bez wody. Jednak zauważono, że mógł zlizywać kondensującą się wodę ze ścian swojej celi.

Śmierć w wyniku braku snu

Każdy nowy rodzic najprawdopodobniej sprawdzi, czy można wytrzymać kilka dni bez snu. Jednak jest to zasadniczy proces. Podczas gdy naukowcy wciąż odkrywają tajemnice snu, wiadomo, że odgrywa on rolę w tworzeniu pamięci, naprawie tkanek i syntezie hormonów. Brak snu prowadzi do zmniejszenia koncentracji i czasu reakcji, osłabienia procesów umysłowych, zmniejszenia motywacji i zmiany percepcji.

Jak długo człowiek może wytrzymać bez snu? Anegdotyczne doniesienia wskazują, że żołnierze na wojnie nie zasypiali nawet przez cztery dni. Eksperymenty udokumentowały, że normalni ludzie pozostają przytomni przez 8 do 10 dni, bez trwałych uszkodzeń po jednej lub dwóch nocach normalnego snu.

Rekordzistą świata jest Randy Gardner, który w wieku 17 lat nie spał przez 264 godziny (około 11 dni), uczestnicząc w projekcie naukowym w 1965 roku. Podczas gdy technicznie rzecz biorąc, był przytomny po zakończeniu projektu, nie można się było z nim porozumieć.

Istnieją jednak rzadkie zaburzenia, takie jak zespół Morvana, który może spowodować, że osoba nie będzie spać przez kilka miesięcy! Pytanie, jak długo ludzie mogą nie spać, ostatecznie pozostaje bez odpowiedzi.

 

Źródła: Anne Marie Helmenstine, Ph.D. / ThoughtCo.

A Tale of Two Colonies: What Really Happened in Virginia and Bermuda?

Discussion: The Physiology and Treatment of Starvation

Zdjęcia: Pixabay, Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x