Dziesięć przypadków gdy stolica Stanów Zjednoczonych przetrwała przemoc polityczną

W Waszyngtonie jest stolica kraju, a Kapitolu to miejsce, w którym Senat i Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych tworzą, debatują i uchwalają ustawy oraz pomagają w rządzeniu krajem. W środę (6 stycznia) tłum zwolenników prezydenta Donalda Trumpa, który twierdził, że Trump wygrał wybory, wtargnął na Kapitol. Ale to nie pierwszy raz, kiedy stolica Stanów Zjednoczonych doświadczyła przemocy politycznej. Od gwałtownych ataków na polityków, przez szalejące pożary, eksplozje i masowe strzelaniny, Waszyngton był już świadkiem “ciemności”.

1. Spalenie Waszyngtonu

Zdjęcie: Biblioteka Kongresu

Podczas wojny w 1812 roku przeciwko Wielkiej Brytanii, wojska najeźdźców wkroczyły do ​​Waszyngtonu i 24 sierpnia 1814 roku podpaliły Kapitol. Brytyjscy żołnierze podpalili także rezydencję prezydenta i inne zabytki USA za pomocą pochodni i pasty prochowej, pozostawiając stolicę w ruinie.

2. Walka polityczna (dosłownie)

Artysta odtwarza atak z 22 maja i ciężkie pobicie senatora Massachusetts Charlesa Sumnera przez Prestona S. Brooksa z Karoliny Południowej. (Zdjęcie: Biblioteka Kongresu)

Istnieje długa lista politycznych wydarzeń, w których politycy używali względem siebie przemocy. Na przykład w 1856 r. Amerykański przedstawiciel Preston Brooks z Karoliny Południowej użył laski do brutalnego ataku na senatora amerykańskiego senatora Charlesa Sumnera z Massachusetts, abolicjonistę, po porywającym przemówieniu Sumnera na temat tego, czy w Kansas powinno być niewolnictwo. W innym przypadku, w 1902 roku, młodszy senator John McLaurin z Karoliny Południowej nazwał starszego senatora swojego stanu, Bena Tillmana, kłamcą. Tillman szybko uderzył McLaurina w szczękę i „komnata eksplodowała w pandemonium, gdy członkowie walczyli o rozdzielenie obu członków delegacji Karoliny Południowej”.

Konflikty polityczne rozpoczął jeszcze przed tym jak Kongres USA przeniósł się do Waszyngtonu w 1798 roku, kiedy siedziba zgromadzenia była w Sali Kongresowej w Filadelfii, Roger Griswold z Connecticut był wściekły na Matthewa Lyona z Vermont za to, że opluł go sokiem tytoniowym [ang. tobacco juice – ślina zabarwiona na brązowo od tytoniu], że wybuchła między nimi walka z użyciem trzymanych przez nich “broni” (odpowiednio laskę i szczypce do ognia).

Jest więcej! W 1854 r. doszło do „bójki bliskiej strzelaninie”, a w 1858 r. bójka doprowadziła do tego, że jeden z przedstawicieli zerwał perukę z głowy innego przedstawiciela, rzekomo twierdząc: „Hura, chłopcy! Mam jego głowę!”

3. Wybuch bomby w Senacie

Następstwa wybuchu bomby w Senacie USA 2 lipca 1915 r. (Zdjęcie: Biblioteka Kongresu)

2 lipca 1915 r. były niemiecki profesor Uniwersytetu Harvarda, Eric Muenter, wślizgnął się do sali recepcyjnej Senatu i zostawił trzy laski dynamitu. W rzeczywistości Muenter chciał wysadzić salę Senatu, ale była ona zamknięta, więc zostawił materiały wybuchowe w sąsiednim pokoju.

Bomba wybuchła tuż przed północą i nikt nie został ranny. Używając przybranego nazwiska, Muenter określił swoje działania jako „apel o pokój” podczas I wojny światowej w liście do Washington Evening Star. Po zamachu na Morgana Muenter trafił do więzienia, gdzie odebrał sobie życie.

4. Weterani I wojny światowej jadą do Waszyngtonu

Grupa mężczyzn, prawdopodobnie część „Armii Bonusowej” na schodach Kapitolu Stanów Zjednoczonych. (Zdjęcie: Biblioteka Kongresu)

Po I wojnie światowej około 25 000 amerykańskich weteranów zebrało się przed Kongresem w 1932 r., starając się o premię do wynagrodzenia obiecaną im w poprzednich przepisach. Zgodnie z tym prawem premia była przewidziana na 1945 rok, ale kryzys oznaczał, że weterani desperacko potrzebowali pieniędzy.

Przyspieszona premia przeszła przez Izbę, ale nie Senat w 1932 r. Maszerujący byli rozczarowani, ale pokojowo rozproszeni, a niektórzy założyli tymczasowe obozy w pobliżu Kapitolu. W następnym miesiącu uzbrojone oddziały federalne, dowodzone przez gen. Douglasa MacArthura, majora Dwighta Eisenhowera i George’a Pattona, „podpaliły i gazowały obozy weteranów, zabijając kilku i raniąc wielu”.

5. Bomby od Weather Underground

Zdjęcie: Geoff Livingston via Getty Images

Według Encyclopedia Britannica, we wczesnych latach siedemdziesiątych grupa przeciwników wojny w Wietnamie, znana jako Weather Underground, podłożyła serię materiałów wybuchowych wokół Waszyngtonu. Grupa zdetonowała również materiały wybuchowe w innych dużych miastach USA. Trzech z ich założycieli przypadkowo wysadziło się w powietrze w 1970 roku podczas robienia bomb w Nowym Jorku.

6. Separatyści z Puerto Rico

Źródło zdjęcia: Kolekcja Izby Reprezentantów USA

1 marca 1954 roku czterech separatystów z Puerto Rico weszło na piętro Izby podczas zbliżającego się głosowania. Jako część Portorykańskiej Partii Nacjonalistycznej, osoby te chciały, aby Puerto Rico było niepodległe, a nie było terytorium USA.

Tego popołudnia nacjonaliści portorykańscy, uzbrojeni w pistolety, strzelili do kongresmenów, raniąc pięciu z nich. Wszyscy czterej napastnicy zostali później zatrzymani.

7. Bomba na Kapitolu

Uszkodzenie z 7 listopada 1983 r., Zamach bombowy przed Izbą Senatu USA. (Zdjęcie: Komisja Senatu Stanów Zjednoczonych ds. Sztuki)

W listopadzie 1983 r. bomba została podłożona w północnym skrzydle Kapitolu. Tuż przed wybuchem dzwoniący podający się za członka “Jednostki Zbrojnego Ruchu Oporu” powiedział, że bomba została podłożona, aby zaprotestować przeciwko amerykańskim działaniom wojskowym w Grenadzie i Libanie.

Bomba spowodowała straty w wysokości 250 000 dolarów, ale nikt nie został ranny. Po pięciu latach śledztwa postawiono zarzuty sześciu osobom, które uważano za odpowiedzialne za atak. Po podłożeniu bomby wzrósł poziom bezpieczeństwa; wcześniej teren poza salą Senatu był otwarty dla publiczności, ale teraz jest dostępny tylko dla osób posiadających zezwolenie.

8. Atak na Kapitol powoduje śmierć dwóch osób

Oficer policji Kapitolu USA TJ Wissemann przytula kolegę SI Flaxa, aby go pocieszyć. Flax zaczyna płakać po tym, jak widzi ciała oficerów policji Kapitolu Stanów Zjednoczonych Johna Gibsona i Jacoba J. Chestnuta, którzy zostali zabici podczas strzeżenia Kapitolu. (Zdjęcie: Graham, Douglas / Library of Congress)

W lipcu 1998 r. uzbrojony napastnik przedarł się przez ochronę i pobiegł w stronę biura ówczesnego przedstawiciela większościowego Whip [(dosł. ang. bicz, pejcz) – członek partii politycznej, którego zadaniem jest upewnianie się, że jej członkowie są obecni podczas ważnych głosowań i zagłosują zgodnie z oficjalną linią partii.] Toma DeLaya z Teksasu. Próbując powstrzymać napastnika, na służbie zginęło dwóch funkcjonariuszy policji Kapitolu: funkcjonariusz Jacob Chestnut junior i detektyw John Gibson.

Kobieta turystka również została ranna, podobnie jak bandyta Russell Eugene Weston Jr., u którego zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną i uznano za niezdolnego do stanięcia przed sądem Weston jest zamknięty w Arlington National Cemetery.

Dwaj oficerowie są pochowani na Cmentarzu Narodowym w Arlington.

9. 11 września i wąglik

Zdjęcie lotnicze World Trade Center, wykonane przez National Oceanic and Atmospheric Administration 23 września 2001 r., Ukazujące zniszczenia i wysiłki na rzecz odbudowy. (Zdjęcie: NOAA)

11 września 2001 r. tragedia ogarnęła cały kraj, kiedy terroryści porwali samoloty komercyjne i rozbili je o World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Arlington w Wirginii. Czwarty samolot, znany jako United Airlines Flight 93, rozbił się w Pensylwanii, zanim dotarł do zamierzonego celu – prawdopodobnie budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych.

Wkrótce potem śmiercionośną bakterię wąglika znaleziono na Kapitolu, w tym w biurze przywódcy większości w Senacie, Toma Daschle z Południowej Dakoty, do którego wysłano list z drobnym białym proszkiem. Senator Patrick Leahy z Vermont również otrzymał zarodniki wąglika.

10. Tłum atakuje budynek Kapitolu

Zwolennicy Trumpa okupują Zachodni Front Kapitolu. (Zdjęcie: Bill Clark / CQ-Roll Call, Inc przez Getty Images)

6 stycznia 2021 r. zwolennicy prezydenta Trumpa zaatakowali Kapitol USA po tym, jak Trump wezwał ich na wiec do marszu na Kapitol – według The Washington Post. Zrobili to, gdy Senat debatował nad głosowaniami kolegiów elektorów, które miały potwierdzić zwycięstwo prezydenta elekta Joe Bidena. Grupa popierająca Trumpa przedarła się przez policje, wysyłając Senat na niezaplanowaną przerwę.

Źródła: Laura Geggel

Burning of Washington, 1814

The Caning of Senator Charles Sumner

Senate Fistfight

Bomb Rocks Capitol

Capitol Besieged

Weather Underground

1954 Shooting in the House Chamber

Bomb Explodes in Capitol

The 1998 Shooting of Two Capitol Police officers

Murder In The Capitol: Honor The Fallen And Improve Mental Health

The Flight 93 Story

Anthrax Found in a House Office Building

Twitter, Facebook lock Trump’s accounts amid D.C. riots

Zdjęcia: ROBERTO SCHMIDT/AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x