Dlaczego alkohol powoduje że częściej korzystamy z toalety?

Jeśli kiedykolwiek piłeś alkohol, wiesz, że często wysłał Cię do łazienki, ale czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Czy wiesz, o ile więcej moczu produkujesz lub czy istnieje sposób, aby zmniejszyć jego efekt? Nauka ma odpowiedź na wszystkie te pytania:

Dlaczego alkohol jest tak moczopędny?

Alkohol jest diuretykiem. Oznacza to, że kiedy pijesz alkohol, produkujesz więcej moczu. Dzieje się tak, ponieważ alkohol hamuje uwalnianie wazopresyny, czyli hormonu antydiuretycznego (ADH), który umożliwia nerkom wysyłanie wody z powrotem do krwiobiegu. Działa addytywnie, więc picie większej ilości alkoholu zwiększa poziom odwodnienia. Innym powodem, dla którego częściej odwiedzasz łazienkę, jest to, że alkohol również stymuluje pęcherz, dzięki czemu czujesz chęć oddania moczu wcześniej niż zwykle.

O ile więcej musisz sikać?

Zwykle produkujesz 60-80 mililitrów moczu na godzinę. Każdy shot alkoholu powoduje wyprodukowanie dodatkowych 120 mililitrów moczu.

Ważne jest również to, jak bardzo nawodniony jesteś, zanim zaczniesz pić. Zgodnie z wydaniem “Alkohol i alkoholizm” z lipca i sierpnia 2010 r., jeśli przed spożywaniem alkoholu jesteś odwodniony, będziesz produkować mniej moczu po jego wypiciu. Największy efekt odwadniający występuje u osób dobrze nawodnionych.

Inne sposoby, w jakie alkohol odwadnia

Oddawanie moczu nie jest jedynym sposobem odwodnienia organizmu po spożyciu alkoholu. Zwiększone pocenie się i prawdopodobna biegunka i wymioty mogą pogorszyć sytuację.

Mit pierwszego oddawania moczu

Niektórzy uważają, że możesz powstrzymać potrzebę częstego oddawania moczu, czekając tak długo, jak tylko to możliwe. Mitem jest, że pierwsze sikanie to sygnał, który mówi Twojemu ciału, że musisz co 10 minut odwiedzać łazienkę, aż alkohol opuści organizm. Prawda jest taka, że ​​czekanie sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo i nie ma wpływu na to, jak często lub obficie będziesz sikał od tego momentu.

Czy można zmniejszyć efekt moczopędności alkoholu?

W przypadku picia wody lub napoju bezalkoholowego z alkoholem działanie moczopędne alkoholu zmniejsza się o około połowę. Oznacza to, że będziesz mniej odwodniony, co pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia kaca. Inne czynniki również mogą pomóc, dodanie lodu do napoju czy zwykłej wody zmniejsza ryzyko wystąpienia silnego kaca, ale niekoniecznie całkowicie zapobiegnie bólowi głowy i nudnościom następnego ranka. Ponadto, ponieważ zwiększasz spożycie płynów, rozcieńczanie alkoholu nie sprawi, że będziesz mniej siusiać. Oznacza to, że mniejsza objętość tego moczu będzie pochodzić z odwadniającego działania alkoholu.

Warto zauważyć, że bez względu na to, ile piw wypijesz lub ile dodasz wody, efektem netto jest odwodnienie. Tak, dodajesz dużo wody do swojego organizmu, ale każdy zastrzyk alkoholu sprawia, że ​​nerkom o wiele trudniej jest przywrócić tę wodę do krwiobiegu i narządów.

Ludzie mogą żyć, jeśli jedynym płynem, jaki otrzymują, są napoje alkoholowe, ale wodę otrzymują z jedzenia. Tak więc, gdybyś utknął na wyspie i nie miałbyś do picia nic oprócz rumu, czy umarłbyś z pragnienia? Jeśli nie miałbyś dużej ilości owoców, aby zrównoważyć odwodnienie, odpowiedź byłaby twierdząca.

 

Źródła: Anne Marie Helmenstine, Ph.D. / ThoughtCo.

The Pharmacology and Toxicology of Alcohol

Alcohol: intoxication and poisoning – diagnosis and treatment

Pharmacology of ethanol

Marks’ Basic Medical Biochemistry: A Clinical Approach

Zdjęcia: Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x