Czy zła pogoda może powodować bóle stawów?

Być może słyszeliście, jak babcia lub dziadek przepowiadają burzę, ponieważ “czują ją w kościach”, a kiedy burza faktycznie uderzyła, prawdopodobnie myślałeś, że po prostu oglądali prognozę pogody. Okazuje się, że ich stawy prawdopodobnie stają się trochę obolałe, gdy zbliża się deszcz.

Ból spowodowany pogodą to uczucie, które zostało zauważone przez Hipokratesa w 400 roku p.n.e. Dzisiaj ludzie cierpiący na artretyzm wciąż narzekają na nasilający się ból przed zbliżającą się burzą, a naukowcy wciąż zastanawiają się, dlaczego właśnie burzowe dni powodują większy dyskomfort.

Przeprowadzono kilka badań, które wykazały korelację między złą pogodą a zwiększonym bólem. Stwierdzono, że w szczególności zmiany ciśnienia barometrycznego, temperatury i wilgotności nasilają ból artretyczny, wraz z bólami głowy, bólami szczęki i wieloma innymi źródłami dyskomfortu.

To powiedziawszy, inne badania nie przyniosły rozstrzygnięcia co do całej kwestii “bólów pogodowych”. Na przykład Amos Tversky, psycholog z Standford, przez rok badał 18 osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów w połowie lat 90 i nie znalazł związku między zwiększonym bólem a dniami złej pogody. Według Tversky’ego, skojarzenie to tkwiło w głowach pacjentów: “Przekonania ludzi o bólu stawów i pogodzie mogą więcej powiedzieć o działaniu umysłu niż ciała”. Oczywiście jest to zdumiewająco mała wielkość próbki, aby wyciągnąć ostateczne wnioski.

Jeśli zwiększony ból naprawdę jest “tylko w głowie”, to jest to rozległa epidemia. Wielu pracowników służby zdrowia, od trenerów personalnych po reumatologów, wskazało, że otrzymują więcej zgłoszeń dolegliwości w dni o szczególnie złej pogodzie niż w jakiekolwiek inne dni w ciągu roku. Według terapeutki zajęciowej Avivy Wolff: “Im bardziej dramatyczna jest zmiana pogody, tym więcej ludzi zgłasza jakieś dolegliwości”. Oczywiście, do wszystkich tych narzekań mogą nadal przyczyniać się ludzkie umysły płatające im figle. To tylko niepotwierdzone dowody, a my, ludzie, z pewnością jesteśmy niesamowicie dobrzy w przekonywaniu samych siebie o różnych rzeczach, nawet jeśli rzeczywistość nie pasuje.

Jedna grupa naukowców postanowiła wyeliminować błąd ludzki, testując teorię złej pogody na grupie świnek morskich. U świnek morskich wywołano ból pleców. Przy niskim ciśnieniu barometrycznym wykazywały “oznaki zwiększonego bólu przez włóczenie tylnych łap”. Kilka innych podobnych badań na zwierzętach wykazało ten sam typ wyników – zwierzęta wykazują zwiększone oznaki bólu, gdy nadchodzi zła pogoda. Wydawałoby się więc, że w tym zjawisku jest trochę prawdy.

Jednak nie każdy, kto cierpi na artretyzm lub inne bóle, skarży się na ich intensyfikacje podczas burzy. Kolejna kwestia dla zespołu “wszystko znajduje się w głowie”? Reumatolog Patience White tak nie uważa. Mówi raczej, że ludzie, którzy odczuwają większy ból podczas złej pogody, zwykle mają “jakiś rodzaj wysięku”, co oznacza, że ​​wokół stawów gromadzi się więcej płynów. Może to tłumaczyć osoby, które nie mogą przewidzieć pogody na podstawie tego, jak bardzo cierpią danego dnia.

W tym momencie naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego zmiany ciśnienia atmosferycznego, wilgotności i temperatury powodują dodatkowy ból. Uważają, że prawdopodobnie największym winowajcą jest spadek ciśnienia barometrycznego. Kiedy ciśnienie barometryczne spada tuż przed burzą, zmienia się ciśnienie odczuwane przez stawy. Kiedy tak się dzieje, staw rozszerza się bardzo nieznacznie, co następnie wywiera nacisk na otaczające nerwy i tkanki, powodując ból.

Ludzie, którzy pochodzą z klimatu, w którym pogoda często się zmienia, zwykle znajdują ulgę w bólu, gdy odwiedzają cieplejszy, bardziej suchy klimat, mniej podatny na znaczące zmiany pogody. Jednak jedno badanie wykazało, że 60% ludzi uważa, że ​​pogoda wpływa na ich poziom bólu bez względu na to, gdzie mieszkają.

Robert Jamison, profesor Harvard Medical School, który prowadził badanie, powiedział: „… jeśli mieszkasz w ciepłym, suchym klimacie na pełny etat, Twoje ciało wydaje się aklimatyzować i stajesz się wrażliwy na nawet subtelne zmiany pogody”. Oczywiście może się zdarzyć, że zachodzi tu mieszanka bóli pogodowych niektórych ludzi, które mają w głowach, a w innych przypadkach jest to bardzo realne zjawisko spowodowane czynnikami środowiskowymi.

Być może jedną z rzeczy mylących naukowców jest idea, że ​​”wilgoć” wpływa na ból artretyczny. Prawdopodobnie tak nie jest. Jak wyjaśnia Donald Redelmeier, profesor z University of Toronto: “Skóra otaczająca stawy jest raczej nieprzepuszczalna dla wody, a większość ludzi i tak pozostaje sucha w pomieszczeniach podczas deszczu…”

Oczywiście inni nie są tego tacy pewni, twierdząc, że dowody są “chwiejne” i że uzyskanie bezstronnych wyników jest prawie niemożliwe, kiedy ludzie są przekonani, że pogoda naprawdę wpływa na ich stawy.

W końcu, chociaż możliwe jest, że niektóre z tych bólów pogodowych są tylko wytworem ludzkiej wyobraźni, wystarczająco dużo badań na zwierzętach wydaje się wskazywać, że nie jest to pełna fikcja. Nie rezygnuj więc z codziennych telewizyjnych prognoz pogody, ale następnym razem, gdy dziadek będzie narzekać, że zaraz zacznie padać, uważaj – może po prostu odczuwa spadek ciśnienia atmosferycznego, który towarzyszy burzy.

Źródła: Emily Upton / Today I Found Out

How Your Knees Can Predict the Weather

Does damp or wet weather really make arthritis pain worse? If so, how?

Do Your Aches, Pains Predict Rain?

CDC Arthritis

Does Weather Affect Joint Pain?

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x