Czy biała czekolada to naprawdę czekolada?

Wszystko zależy od tego, kogo zapytasz, ale większość koneserów czekolady odpowie “nie”.

Czekolada to seria produktów wytwarzanych między innymi z miazgi kakaowej, masła kakaowego i masy kakaowej. W zależności od proporcji kakaa istnieje kilka rodzajów czekolady, np. gorzka, mleczna, półsłodka itp. Biała czekolada zwykle nie jest ujęta na tej liście, ponieważ brakuje jej dwóch kluczowych składników, a mianowicie miazgi kakaowej i masy kakaowej, które są głównymi aromatycznymi składnikami w każdej prawdziwej czekoladzie.

Biała czekolada w wielu miejscach zawiera masło kakaowe, które jest rodzajem żółtawo-białego tłuszczu roślinnego, ale często zastępuje się go innymi olejami roślinnymi. Jednak np. w Stanach Zjednoczonych od 2004 roku, dzięki Food and Drug Administration, aby produkt można było nazwać “białą czekoladą”, musi on zawierać co najmniej 20% masła kakaowego. Miało to na celu powstrzymanie wielu producentów przed stosowaniem wyłącznie oleju roślinnego lub innych tłuszczów zamiast masła kakaowego.

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy biała czekolada, którą jesz, spełnia te wytyczne, jest to, że wysokiej jakości biała czekolada z masłem kakaowym ma kolor kości słoniowej. Jeśli jest czysto biała, oznacza to, że zamiast masła kakaowego użyto oleju roślinnego lub innego tłuszczu (chociaż niektórzy producenci rozwiązują problem z kolorem, dodając sztuczne barwniki).

Wśród innych standardowych składników, Agencja ds. Żywności i Leków określiła również, że biała czekolada powinna zawierać co najmniej 14% całkowitej masy mlecznej, 3,5% tłuszczu mlecznego i nie więcej niż 55% cukru lub innych substancji słodzących. Wreszcie w białej czekoladzie znajduje się również lecytyna i aromaty (najczęściej wanilia), ponieważ samo masło kakaowe nie jest zbyt przyjemne w smaku i dlatego nie jest zwykle używane jako samodzielny aromat. Z tego powodu masło kakaowe jest często dezodoryzowane w celu złagodzenia silnego smaku, aby umożliwić słodzikom pełniejsze przejęcie dominującego smaku.

Amerykański standard został później przyjęty przez Unię Europejską, z wyjątkiem limitu cukru lub substancji słodzących.

Ale ostatecznie, pomimo nowego surowego wymogu dotyczącego masła kakaowego w Ameryce i Unii Europejskiej, większość nadal nie uważa białej czekolady za tą prawdziwą. Aby coś oficjalnie było “czekoladą” w wielu częściach świata, produkt musi zawierać proszek kakaowy – substancja otrzymywana poprzez mielenie i przesiewanie miazgi kakaowej. Biała czekolada go nie zawiera.

Źródła: Julia / Today I Found Out | Zdjęcia: Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x