COVID-19 krążył po cichu w Wuhan nawet po tym jak miasto przestało zgłaszać nowe przypadki

COVID-19 mógł nadal po cichu rozprzestrzeniać się w Wuhan w Chinach wiosną 2020 roku, nawet po oficjalnych wypowiedziach rządowych sugerujących, że koronawirus został stłumiony – sugerują nowe badania.

SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, został po raz pierwszy odkryty w Wuhan w grudniu 2019 r., a miasto wkrótce stało się epicentrum tego, co stało się pandemią COVID-19. Ilość przypadków osiągnęła szczyt w Wuhan w lutym 2020 r., ale ilość przypadków wkrótce szybko spadły, a zaledwie kilka przypadków zgłoszono pod koniec marca. Na początku kwietnia blokada miasta się skończyła, a pod koniec miesiąca Wuhan uznano za wolne od koronawirusa.

Ale nowe badanie, opublikowane w czwartek (7 stycznia) w czasopiśmie PLOS Neglected Tropical Diseases, opowiada inną historię. Naukowcy z Uniwersytetu w Wuhan przeanalizowali ponad 63 000 próbek krwi pobranych w Chinach – głównie w Wuhan – między 6 marca a 3 maja 2020 r. Wszyscy uczestnicy byli zdrowi i przechodzili badania przesiewowe przed powrotem do pracy – powiedzieli naukowcy.

Próbki krwi zbadano na obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2. W szczególności badacze poszukiwali zarówno przeciwciał IgG, długotrwałe przeciwciała, które sugeruje wcześniejszą infekcję SARS-CoV-2, jak i przeciwciał IgM, względnie krótkotrwałego przeciwciała, które sugeruje obecną lub niedawną infekcję wirusem.

W Wuhan odsetek uczestników z którymkolwiek z tych przeciwciał wynosił 1,7%. To znacznie więcej niż odsetek obserwowany na obszarach poza prowincją Hubei (w tym Wuhan), który wynosił około 0,4%.

Co więcej, naukowcy odkryli, że wskaźnik dodatnich przeciwciał IgM – wskazujących na aktywną lub niedawną infekcję – w Wuhan wynosił prawie 0,5%, w porównaniu z 0,07% w innych częściach Chin.

Na podstawie poziomu przeciwciał IgM obserwowanych w Wuhan wiosną 2020 roku naukowcy oszacowali, że w tym okresie tysiące ludzi zostało zakażonych bezobjawowo.

„Dochodzimy do wniosku, że… duża liczba bezobjawowych nosicieli SARS-CoV-2 istniała po wyeliminowaniu klinicznych przypadków COVID-19 w Wuhan City” – napisali naukowcy.

Na podstawie liczby przeciwciał z badania naukowcy oszacowali, że w Wuhan, mieście liczącym około 10 milionów ludzi, w tym czasie w Wuhan zostało zakażonych ogółem około 168 000 osób – więcej niż około 50 000 zgłoszonych przypadków.

Autorzy zauważyli, że od 14 maja do 1 czerwca urzędnicy w Wuhan przeprowadzili masowe testy COVID-19 na 9,9 miliona osób i na podstawie testów PCR pod kątem materiału genetycznego SARS-CoV stwierdzili odsetek bezobjawowych zakażeń wynoszący zaledwie 0,3 na 10000 osób.

Jednak wskaźnik stwierdzony w obecnym badaniu, oparty na testach IgM, był setki razy wyższy – powiedzieli naukowcy. Ta rozbieżność może być spowodowana kilkoma czynnikami, w tym większą czułością testów przeciwciał krwi w porównaniu z testami PCR i wcześniejszymi datami pobrania w obecnym badaniu w porównaniu z testami nadzoru przeprowadzanymi przez władze miejskie – stwierdzili naukowcy.

Źródła: Rachael Rettner

Seroprevalence and asymptomatic carrier status of SARS-CoV-2 in Wuhan City and other places of China

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x