Tajemnicze „chybotanie” porusza biegunami Marsa

Jak potwierdzają badania w czasopiśmie Geophysical Research Letters, Czerwona Planeta wiruje i chwieje się, a astronomowie nie mają pojęcia, dlaczego.

Jak zabawkowy bączek, który chwieje się, gdy traci prędkość, bieguny Marsa oddalają się nieznacznie od osi obrotu planety, przemieszczając się około 4 cali (10 centymetrów) poza środek co 200 dni, donoszą naukowcy w badanie opublikowane 13 października 2020 r. To sprawia, że ​​Mars jest dopiero drugą znaną planetą we Wszechświecie, na której występuje to zjawisko – znane jako Chandler wobble [chybotanie Chandlera]  – a Ziemia jest pierwszą, jak podaje blog informacyjny American Geophysical Union (AGU), Eos.org .

To chybotanie – nazwane na cześć astronoma Setha Carlo Chandlera, który odkrył to zjawisko ponad sto lat temu – jest efektem obserwowanym na planetach, które nie są idealnie okrągłe, napisał w Eos pisarz naukowy Jack Lee. Na Ziemi chybotanie jest znacznie wyraźniejsze: bieguny naszej planety wędrują w przybliżeniu 30 stóp (9 m) od osi obrotu, chwiejąc się w kolistym wzorze, który powtarza się mniej więcej co 433 dni.

Według Eos, to chwiejne chybotanie ma znikomy wpływ na naszą planetę, ale wciąż stanowi zagadkę. Naukowcy obliczyli, że chybotanie powinno naturalnie zanikać w ciągu stu lat od jego powstania, ale obecne chybotanie naszej planety trwa znacznie dłużej. Coś – być może połączenie zmian ciśnienia w atmosferze i oceanach, jak zaproponowano w jednym z badań z 2001 roku – wydaje się nieustannie ponownie wywoływać chybotanie, chociaż dokładny mechanizm nie jest jeszcze znany.

Chybotanie Marsa jest równie zagadkowe. Autorzy nowego badania wykryli chybotanie, wykorzystując 18 lat danych zebranych przez trzy satelity krążące wokół Czerwonej Planety: Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter i Mars Global Surveyor. Zespół obliczył, że ta niewielka zmiana na biegunach marsjańskich również powinna zaniknąć sama w sposób naturalny, ale tak się nie stało.

Pozbawiony oceanów, Mars i jego chwiejna rotacja mogą być powodowane wyłącznie zmianom ciśnienia atmosferycznego, według Eos, ale dalsze badania naszego sąsiada są wymagane, aby wiedzieć na pewno.

Źródła: Brandon Specktor

Detection of the Chandler Wobble of Mars From Orbiting Spacecraft

First Detection of a Built-In Wobble on Another Planet

the excitation of the Chandler wobble

Zdjęcia: NASA/ JPL

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x