Szczepionki COVID-19 mogą powodować reakcje alergiczne 1 na 100 000 wstrzyknięć

Poważne reakcje alergiczne po szczepionkach COVID-19 są prawdopodobnie bardziej powszechne niż poważne reakcje po szczepionkach przeciw grypie, ale nadal są bardzo rzadkie, zgodnie z nowym raportem.

Autorzy raportu z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) przeanalizowali dane z pierwszych 1,9 miliona dawek szczepionki COVID-19 podanych w Stanach Zjednoczonych od 14 do 23 grudnia. Przez większość tego czasu tylko szczepionka Pfizer-BioNTech COVID-19 była używana w USA

Naukowcy zidentyfikowali 21 przypadków osób, które doświadczyły anafilaksji – potencjalnie zagrażającej życiu reakcji alergicznej – wkrótce po podaniu szczepionki COVID-19.

To około 11 przypadków anafilaksji na 1 milion podanych dawek szczepionki. Dla porównania, wskaźnik anafilaksji po szczepieniu przeciw grypie wynosi 1,3 przypadków na milion osób, powiedziała dr Nancy Messonnier, dyrektor National Center for Immunization and Respiratory Diseases w CDC, podczas konferencji prasowej w środę (6 stycznia).

Mimo że wskaźnik anafilaksji związany ze szczepionkami COVID-19 jest około 10 razy wyższy niż w przypadku szczepionek przeciw grypie, „jest to nadal niezwykle rzadkie” – powiedział Messonnier. Ogólnie rzecz biorąc, korzyści wynikające ze szczepionki przewyższają potencjalne ryzyko, powiedziała.

Spośród 21 przypadków opisanych w raporcie, 17 miało historię alergii lub reakcji alergicznych, w tym reakcje na leki, pokarmy i użądlenia owadów; a siedem z tych osób doświadczyło w przeszłości anafilaksji. Prawie wszyscy z tych pacjentów byli leczeni adrenaliną po ich reakcji na szczepionkę COVID-19 i wszyscy wyzdrowieli.

Chociaż nowy raport obejmował tylko przypadki dotyczące szczepionki Pfizer COVID-19, CDC jest świadome potwierdzonych przypadków anafilaksji związanych ze szczepionką Moderna.

Dokładnie to, co powoduje te reakcje, jest niejasne, a „ogromne wysiłki” są w toku, aby lepiej zrozumieć przyczynę, powiedział Messonnier. Jednym z potencjalnych winowajców jest glikol polietylenowy, składnik szczepionek Pfizer i Moderna.

Jednak posiadanie alergii niekoniecznie zwiększa ryzyko reakcji na szczepionki COVID-19. Alergie są powszechne w USA, ale poważne reakcje na szczepionki nie są.

CDC zaleca, aby osoby z historią reakcji na szczepionki lub anafilaksją z jakiejkolwiek przyczyny były obserwowane przez personel medyczny przez 30 minut po otrzymaniu zastrzyku COVID-19. (W raporcie pacjenci doświadczali anafilaksji średnio około 13 minut po zastrzyku z COVID-19).

Agencja zaleca, aby osoby nie otrzymywały szczepionki Pfizer lub Moderna, jeśli mają znaną alergię na składnik tych szczepionek, w tym glikol polietylenowy; a ludzie nie powinni otrzymywać drugiej dawki, jeśli mają poważną reakcję alergiczną na pierwszą dawke.

Źródła: Rachael Rettner

Allergic Reactions Including Anaphylaxis After Receipt of the First Dose of Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine — United States, December 14–23, 2020

Zdjęcia: PATRICK T. FALLON/AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
12 dni temu

No właśnie, jestem alergikiem i to w bardzo dużym stopniu,miałem wstrząs anafilaktyczny i nigdy więcej,nigdy nie wezmę nawet zastrzyku z jakimś lekiem nie ma takiej możliwości! nie po tym co przeszedłem po wstrząsie i puznirj leczenia psychicznego rozwalenia nerwów co do dziś a mam 43 lata nie mogę dojść do siebie,miałem 12 lat kiedy dostałem wstrząs i pamiętam traumę przez wiele lat po tym co doznałem więc nigdy w życiu żadnych szczepionek chodzby nie wiem.co !!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x