Rytualna mykwa odkopana w miejscu w którym Judasz zdradził Jezusa

Archeolodzy odkryli pozostałości starożytnego kościoła rytualnego w Getsemani, miejscu w pobliżu Jerozolimy, gdzie Biblia mówi, że Jezus został zdradzony przez Judasza i aresztowany.

Licząca 2000 lat rytualna łaźnia, zwana „mykwą”, jest jedynym znanym znaleziskiem archeologicznym w Getsemane, które pochodzi z czasów, gdy żył Jezus , archeolodzy z Israel Antiquities Authority (IAA) i Studium Biblicum Franciscanum, którzy wspólnie prowadzili wykopaliska, poinformowali o swoim odkryciu w oświadczeniu .

„Odkrycie tej łaźni, której nie towarzyszą budynki, prawdopodobnie świadczy o istnieniu tu przemysłu rolnego 2000 lat temu – prawdopodobnie produkowano oliwy lub wina. Żydowskie prawa o oczyszczaniu zobowiązywały pracowników zajmujących się produkcją oliwy i wina do oczyszczenia się” – Amit Re’em, archeolog z Jerozolimy z Israel Antiquities Authority. Dodał, że nazwa Getsemane pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego „prasa do wyciskania oleju”.

Znaleziony w tym miejscu liczący 1500 lat kościół prawdopodobnie został zbudowany w czasach panowania Cesarstwa Bizantyjskiego, choć ludzie nadal go używali po tym, jak muzułmanie zajęli ten obszar około 640 r. n.e., podali archeolodzy w oświadczeniu. Kościół jest wykonany z drobno rzeźbionego kamienia, z greckim napisem, który brzmi (w tłumaczeniu):

„Ku pamięci i spokoju kochającego Chrystusa [znak krzyża]. Boże, który przyjął ofiarę Abrahama, przyjmij ofiarę swoich sług i daj im odpuszczenie grzechów. [Znak krzyża] Amen” (tłumaczenie Leah Di Segni i Rosario Pierri)

Wśród znalezisk w liczącym 1500 lat kościele był ten grecki napis. (Zdjęcie: ATEF SAFADI / POOL / AFP przez Getty Images)

Znaczenie biblijne

Według Biblii Jezus został aresztowany w tłumie, w wyniku pocałunku Judasza. Następnie Jezus został postawiony przed Poncjuszem Piłatem, rzymskim prefektem Judei, który osądził Jezusa i skazał go na ukrzyżowanie.

To sprawia, że ​​Getsemane, które było miejscem jego aresztowania i zdrady przez Judasza, jest ważne dla wielu współczesnych chrześcijan. „Getsemani to jedno z najważniejszych sanktuariów Ziemi Świętej, ponieważ to miejsce modlitwy Jezusa i jego zdrady, a także dlatego, że co roku miliony pielgrzymów odwiedzają i modlą się w tym miejscu” – powiedział Francesco Patton, kustosz Ziemi Świętej. Kustosz Ziemi Świętej jest mianowany przez Watykan i jest jednym z najwyższych urzędników kościelnych w regionie.

Przyszli pielgrzymi do Getsemani będą mogli zobaczyć nowe odkrycia – twierdzą archeolodzy. „Niedawno odkryte pozostałości archeologiczne zostaną włączone do budowanego w tym miejscu centrum dla zwiedzających i będą wystawiane turystom i pielgrzymom, którzy, mamy nadzieję, wkrótce powrócą do Jerozolimy” – powiedział Re’em.

Źródła: ATEF SAFADI/POOL/AFP via Getty Images

Second Temple period remains unearthed at Jerusalem’s Gethsemane – The First Remains from the era that Jesus visited the site according to Christian belief

Zdjęcia: Owen Jarus

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x