Młoda orka uratowana po “wylądowaniu” na szkockiej plaży

Młoda orka został bohatersko uratowana w tym tygodniu po utknięciu na szkockiej plaży.

Grupa wyszkolonych lekarzy z British Divers Marine Life Rescue (BDMLR) i pomocnych mieszkańców przeprowadziła akcję ratunkową w poniedziałek (4 stycznia) na Sanday, wyspie u wybrzeży Szkocji.

Lokalni mieszkańcy Colin i Heather Headworth jako pierwsi zauważyli leżącą na plaży 11-stopową (3,4 metra) orkę. Zadzwonili do koleżanki z Sanday, lokalnej koordynatorki obszaru BDMLR, Emmy Neave-Webb, która powiadomiła dwóch innych medyków zajmujących się ssakami morskimi na wyspie.

„Moją pierwszą myślą, kiedy odebrałam telefon, było to, że to pospolity delfin, ponieważ widzimy je tutaj o tej porze roku” – powiedziała Neave-Webb. „Ale gdy tylko wysiadłem z pojazdu, usłyszałem jego piski i pomyślałam, co to jest?”

„Orca była ostatnią rzeczą, jakiej się spodziewałam; nie wierzyłam w to, dopóki nie zobaczyłam białej opaski na oku” – powiedziała.

Gdy tylko przybyła Neave-Webb i jej zespół lekarzy, sprawdzili stan zdrowia orki.

„Początkowo obawialiśmy się, że to dziecko zależne od matki” – powiedziała. – Jeśli tak, to nie możemy go uratować, ponieważ po prostu będzie głodował bez swojej matki.

Według National Geographic matki orki, z pomocą innych samic w stadzie, zapewniają nieletnim stałą, podstawową opiekę do 2 roku życia .

Rozmiar orki wskazywał, że był to prawdopodobnie 3- lub 4-letni samiec, który byłby w stanie samodzielnie przetrwać.

Po wezwaniu mieszkańców do dalszej pomocy zespół natychmiast przystąpił do umieszczenia orki w wodzie, aby wspomóc oddychanie zwierzęcia, zespół musiał też upewnić się, że nozdrza orki znajduje się poza wodą.

„Przypływ nadchodził dość szybko i [orka] zaczęła tonął w miękkim piasku” – powiedział Neave-Webb. „Wystarczyło nasza czwórka, żeby jej pomóc; był naprawdę ciężki”.

Gdy nadszedł przypływ, sanitariusze umieścili zwierzę na specjalnych noszach dla delfinów.

„Za każdym razem, gdy nadchodziła fala, podnosiliśmy go i przesuwaliśmy nieco dalej, jednocześnie próbując ustawić go w kierunku, w którym chcieliśmy, aby odpłynął” – powiedziała. „Kiedy już schowaliśmy go pod wodą, byliśmy w stanie podnieść go – dzięki ośmiu osobom – i przenieść na głębsze wody”.

Po 15 minutach trzymywania go przez ratowników w miejscu, orka nagle ruszyła przed siebie i zniknęła z pola widzenia. Część zespołu została na plaży przez chwilę, aby upewnić się, że wieloryb nie utknął ponownie, ale więcej go nie widziano.

Ratownicy wynieśli orkę na głębsze wody za pomocą specjalnych noszy dla delfinów. (Zdjęcie: Heather Headworth)

Neave-Webb powiedziała, że ​​jest ostrożnie optymistyczna co do szans młodej orki na przetrwanie po akcji ratunkowej.

„Był bardzo głośny, aktywny i czujny” – powiedziała. „Najwyraźniej najadł niedawno, ponieważ był naprawdę zdrowy. Zrobił też naprawdę dużą kupę na plaży, co było świetnym znakiem”.

Jednak orka ma przed sobą wyzwanie: „Musi znaleźć swoje stado, którego my nie mogliśmy zaobserwować, ale jego wokalizacje sugerowały, że są blisko” – powiedziała Neave-Webb.

Cała akcja ratunkowa trwała nieco ponad godzinę, ale Neave-Webb uważa, że ​​było to możliwe tylko dzięki nowo zakupionym noszą dla delfinów i pomocy miejscowych.

„To było szczęście, że utknęło na wyspie z ludźmi, którzy wiedzieli, co robią i mieli sprzęt, aby go uratować” – powiedział Neave-Webb. „Zdecydowanie wybrał właściwe miejsce, by “wyskoczyć” na plażę”.

Źródła: Harry Baker / livescience.com

Orca

Zdjęcia: Emma Neave-Webb

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x