Dlaczego krokodyle przetrwały niszczycielskie uderzenie asteroidy które zniszczyło dinozaury?

Krokodyle przetrwały uderzenie asteroidy, które zniszczyło dinozaury, ponieważ trafiły na “zwycięską formułę” i według nowych badań prawie się nie zmieniły.

Mogą dobrze się rozwijać w wodzie i poza nią, żyć w całkowitej ciemności, a także są bardzo wytrzymałe i mogą przetrwać straszne obrażenia.

To było 66 milionów lat temu, gdy kosmiczna skała wielkości miasta uderzyła w Zatokę Meksykańską, zabijając największe i odnoszące największe sukcesy zwierzęta lądowe, jakie kiedykolwiek żyły – dinozaury.

To, jak przetrwały krokodyle, od dziesięcioleci stanowiło dla naukowców zagadkę. Teraz brytyjski zespół odkrył, że stało się tak dzięki ich “braku różnorodności”.

Dziś wyglądają bardzo podobnie do krokodyli z okresu jurajskiego które żyły jakieś 200 milionów lat temu.

Ich powolne tempo ewolucji jest spowodowane uzyskaniem kształtu, który był wystarczająco wszechstronny i skuteczny, aby poradzić sobie z poważną globalną katastrofą.

Główny autor, dr Max Stockdale z Uniwersytetu w Bristolu, powiedział: „To może być jedno z wyjaśnień, dlaczego krokodyle przetrwały uderzenie meteorytu pod koniec okresu kredy, w którym zginęły dinozaury”.

Dodał: „Krokodyle prowadziły w stylu życia, który był na tyle wszechstronny, aby przystosować się do ogromnych zmian środowiskowych, które miały miejsce od czasu pojawienia się dinozaurów”.

Krokodyle mogą wstrzymywać oddech pod wodą nawet na godzinę dzięki niezwykłej zdolności zatrzymywania tlenu. Potrafią również poruszać się po lądzie z zaskakującą szybkością – szczególnie gdy są zaniepokojeni lub wściekłe. Obecnie żyje bardzo niewiele gatunków – zaledwie 25.

Dr Stockdale i współpracownicy odkryli, że krokodyle mają ewolucję typu „stop-start” – rządzoną zmianami środowiskowymi.

Zjawisko opisane w Nature Communications Biology jest znane jako punktualizm (Punctuated equilibrium). Wyjaśnia prehistoryczne typy, których dziś nie widzimy.

Byli wśród nich olbrzymy wielkości dinozaurów, roślinożercy, szybcy biegacze, kopacze oraz stworzenia przypominające węże żyjące w morzu.

Tempo ich ewolucji jest ogólnie powolne, ale czasami ewoluują szybciej, ponieważ zmieniło się środowisko.

Ewolucja w szczególności przyspiesza, gdy klimat jest cieplejszy – wraz ze wzrostem masy ciała.

Dr Stockdale, naukowiec zajmujący się geografią, powiedział: „W naszej analizie wykorzystaliśmy algorytm uczenia maszynowego do oszacowania tempa ewolucji.

„Szybkość ewolucji to wielkość zmian, które zaszły w określonym czasie, którą możemy obliczyć, porównując pomiary ze skamieniałości i biorąc pod uwagę ich wiek. W naszym badaniu zmierzyliśmy wielkość ciała, co jest ważne, ponieważ wpływa na to, jak szybko rosną zwierzęta, ile potrzebują pożywienia, jak duże są ich populacje i jakie jest prawdopodobieństwo ich wymarcia”.

Krokodyle generalnie lepiej rozwijają się w ciepłych warunkach, ponieważ nie mogą kontrolować temperatury ciała i wymagają ciepła z otoczenia.

Klimat w epoce dinozaurów był cieplejszy niż obecnie. Dlatego w tamtych czasach było znacznie więcej odmian krokodyli.

Możliwość czerpania energii ze słońca oznacza, że ​​nie muszą jeść tyle, co zwierzęta stałocieplne, takie jak ptaki czy ssaki.

Dodał dr Stockdale: „Fascynujące jest widzieć, jak skomplikowany jest związek między ziemią a żywymi istotami, z którymi ją dzielimy”.

Naukowcy planują teraz dowiedzieć się, dlaczego niektóre typy prehistorycznych krokodyli wymarły, a inne nie.

Krokodyle zostały nazwane „ostatecznymi ocalałymi”. Powstały około 200 milionów lat temu, przeżyły dinozaury o około 66 milionów lat.

Krokodyle widziały dwie epoki lodowcowe. Nawet ludziom, najbardziej przerażającym drapieżnikom, jakie kiedykolwiek nawiedziły Ziemię, nie udało się zmusić żadnego gatunku [krokodyli] do wyginięcia.

Najnowsze badanie popiera teorię wysuniętą ponad 20 lat temu – sugerującą, że ich wytrzymałość jest zasługą unikalnego projektu ich ciał.

Są niezwykle wytrzymałe i solidne – i mają układ odpornościowy, który może “wytrzymać” straszne obrażenia.

W walkach terytorialnych często wyrywają sobie nogi ale ich rany w sposób niezwykły się goją.

W niewoli wykazano, że są w stanie przetrwać w całkowitej ciemności.

Podobnym scenariuszem byłaby nuklearna zima wywołana uderzeniem meteorytu, który spowodował wymarcie dinozaurów – przez cały czas byłoby ciemno.

Źródła: dailystar.co.uk | Zdjęcia: Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x