Cele w zakresie ocieplenia określone w paryskim porozumieniu klimatycznym zostały przekroczone

Według nowego badania jest już za późno, aby osiągnąć limit ocieplenia wynoszący 3,6 stopnia Fahrenheita (2 stopnie Celsjusza) ustalony w porozumieniu paryskim w 2015 roku.

Jednak nie wszystko jest stracone: możliwe jest odłożenie tego, co nieuniknione, na stulecia, a nie lata lub dziesięciolecia, jeśli społeczeństwa zaczną szybko ograniczać emisje.

W nowym badaniu, opublikowanym 4 stycznia w czasopiśmie Nature Climate Change, naukowcy na nowo spojrzeli na problem „ocieplenia rzeczywistego”. Termin ten odnosi się do koncepcji, że ocieplenie już trwające i zanieczyszczenie już znajdujące się w atmosferze będzie miało kaskadowe skutki, które spowodują, że w przyszłości będzie cieplej niż obecnie, nawet jeśli jutro wszystkie emisje gazów cieplarnianych ustaną. Naukowcy od dawna uwzględniają ocieplenie w modelach klimatycznych, ale w nowym artykule dodano pętlę pozytywnego sprzężenia zwrotnego, którą naukowcy nazywają „efektem wzoru” – ciągłe zmiany wzorców związane z temperaturą powierzchni morza i lodu morskiego, które mogą być nie do powstrzymania i będą negatywnie wpływać na zdolność planety do samodzielnego chłodzenia się w dłuższej perspektywie. Zasadniczo, jako miejsca, które są teraz bardzo zimne i ciepłe, tracą chmury i lód morski, które kiedyś odbijały ciepło z powrotem w przestrzeń.

Porozumienie paryskie zobowiązało narody świata do utrzymania zmian klimatycznych na poziomie 3,6 F (2 C) powyżej temperatur sprzed epoki przemysłowej. Już teraz świat jest o około 1,8 F (1 C) cieplejszy niż w czasach przedindustrialnych, według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Badanie wykazało, że nawet gdyby jutro wszystkie emisje zatrzymały się, globalne temperatury nadal będą o 4,1 F (2,3 C) cieplejsze niż w epoce przedindustrialnej.

“Masz pewną… bezwładność globalnego ocieplenia, która spowoduje, że system klimatyczny będzie się ocieplał i to właśnie obliczamy” – powiedział współautor badania Andrew Dessler, klimatolog z Texas A&M University . Associated Press (AP). „Pomyśl o systemie klimatycznym jak o Titanicu. Ciężko jest obrócić statek, kiedy widzisz góry lodowe”.

Ten dokument nie jest jeszcze ustaloną nauką, a inni badacze ocenią wnioski przed osiągnięciem konsensusu co do tego, czy Dessler i jego współautorzy dostali swoje obliczenia poprawnie, zgodnie z AP.

Dessler ostrzegł przed „zagładą klimatu”, która potraktowałaby to jako powód do zaprzestania prób zapobiegania ociepleniu. Obniżenie globalnej emisji dwutlenku węgla netto do zera tak szybko, jak to możliwe, nadal miałoby znaczący wpływ na życie ludzi na Ziemi w perspektywie krótko- i długoterminowej. W artykule nie uwzględniono potencjalnego wpływu wciąż spekulacyjnych technologii proponowanych do wyciągania dwutlenku węgla z atmosfery.

„Jeśli tego nie zrobimy, przegramy (cele klimatyczne) w ciągu kilku dekad” – powiedział Dessler AP. „To naprawdę tempo ocieplenia sprawia, że ​​zmiany klimatyczne są tak straszne. Gdybyśmy mieli kilka stopni w ciągu 100 000 lat, nie byłoby to takie wielkie. Poradzimy sobie z tym. Ale kilka stopni w ciągu 100 lat jest naprawdę złe.”

I oczywiście, jeśli emisje będą kontynuowane, ostateczny szczyt ocieplenia będzie znacznie wyższy niż 4,1 F (2,3 C), które przewiduje dokument, jeśli emisje zatrzymają się jutro.

Źródło: Rafi Letzter

What is global warming?

Greater committed warming after accounting for the pattern effect

Greenhouse Gases: Causes, Sources and Environmental Effects

What is climate change, and how is it affecting Earth?

SPECIAL REPORT: GLOBAL WARMING OF 1.5 ºC

Study: Warming already baked in will blow past climate goals

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x