Przebudzony gejzer Yellowstone

Niedawno obudził się gejzer ukrywający się pod Parkiem Narodowym Yellowstone. Ale nie martw się: to nie oznacza, że ​​superwulkan pod parkiem wkrótce wybuchnie, tak wynika z nowych badań.

W marcu 2018 r., po 3,5-letniej drzemce, nagle wybuchł gejzera Steamboat, wyrzucając w powietrze parę, błoto, piasek i skały. Wcześniej uśpiony gejzer wybuchł 32 razy w 2018 roku, rekordowo 48 razy w 2019 i kolejne 48 razy w 2020 (poprzedni rekord 29 erupcji został ustanowiony w 1964 roku) – poinformowało US Geological Survey w poniedziałek (4 stycznia).

Niektórzy naukowcy obawiali się, że dramatyczne wybuchy gejzeru były zwiastunem aktywności wulkanicznej w Yellowstone. Okazuje się jednak, że częste erupcje Steamboata nie zapowiadają wybuchu wulkanu, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym 4 stycznia w Internecie w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Superwulkan Yellowstone nie miał większej erupcji od 70 000 lat, ale naukowcy nieustannie szukają wskazówek, kiedy może nastąpić następny „duży  wybuch”. Trudne do przewidzenia są również tak zwane eksplozje hydrotermalne, czy też wybuchy gejzerów, które mogą być śmiertelne; w grudniu 2019 roku 22 osoby zginęły w niespodziewanej eksplozji hydrotermalnej na White Island w Nowej Zelandii.

„Hydrotermalne eksplozje – ciepła wody wybucha, ponieważ styka się z gorącą skała – są jednym z największych zagrożeń w Yellowstone,” napisał w oświadczeniu autor Michael Manga, profesor Ziemi i nauk planetarnych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. „Powodem ich problemów jest to, że są bardzo trudne do przewidzenia; nie jest jasne, czy istnieją jakieś prekursory, które możnaby traktować jak ostrzeżenie”.

Podczas gdy gejzer Steamboat ponownie się obudził, jego nagła aktywność nie nadeszła wraz z podziemnym ruchem magmy, często obserwowanym przed erupcją wulkanu.

Nie znaczy to, że geologia wokół gejzera Steamboat nie uległa zmianie. Zanim Steamboat obudził się, ziemia wokół gejzeru podniosła się, aktywność sejsmiczna w regionie nieco wzrosła, a obszar zaczął uwalniać do atmosfery nieco więcej ciepła niż wcześniej, stwierdził Manga i jego koledzy. Ale inne uśpione gejzery w bezpośrednim sąsiedztwie, znane jako Norris Geyser Basin, nie uruchomiły się ponownie, a temperatura wód gruntowych napędzających erupcje Steamboat nie wzrosła.

Co więcej, z wyjątkiem pierwszej erupcji w 2018 roku, żaden z wybuchów Steamboata nie wystąpił po okresach wysokiej aktywności sejsmicznej – ustalili naukowcy.

„Nie znajdujemy żadnych dowodów na to, że zbliża się duża erupcja [wulkaniczna]” – powiedział Manga. Nie byli też w stanie ustalić, dlaczego Steamboat przebudził się, nazywając w badaniu powód jego reaktywacji „niejednoznacznym”.

Wysokie i częste erupcje

Podczas śledztwa zespół odkrył również, dlaczego erupcje Steamboata są tak wysokie – jego erupcje są najwyższe, spośród wszystkich aktywnych gejzerów na świecie. Porównując 11 gejzerów w Chile, Islandii, Stanach Zjednoczonych i Rosji z szacowaną głębokością zbiorników wody zasilających każdy gejzer, zespół odkrył, że głębsze zbiorniki prowadzą do wyższych strumieni erupcji. W przypadku Steamboata, zbiornik znajdujący się około 82 stóp (25 metrów) a jego erupcje osiągają wysokość 277 stóp (115 m).

W międzyczasie dwa gejzery w Chile ze zbiornikami wodnymi 6,5 stopy i 16 stóp (2 i 5 m) pod ziemią doprowadziły do ​​erupcji o wysokości zaledwie 3 stóp (1 m).

„Steamboat jest wyższy, ponieważ woda jest tam przechowywana głębiej niż w innych gejzerach, a zatem dostępna jest większa ilość energii do napędzania erupcji” – napisali naukowcy w badaniu.

Zespół ustalił również, że zmiany opadów deszczu i topnienia śniegu są w dużej mierze odpowiedzialne za zmienność erupcji Steamboat. Naukowcy twierdzą, że wiosną i wczesnym latem topniejący śnieg i deszcz dostały się do podziemnego zbiornika, powodując wzrost ciśnienia wód podziemnych. Podobnie zimą mniej wody wpływa do podziemnego zbiornika, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia wody i dłuższych okresów między erupcjami.

Woda w zbiorniku pochodzi z głębokich podziemi, więc woda, która wybuchła podczas erupcji gejzeru, ma dziesiątki, a nawet stulecia, powiedział Manga.

Źródła: Laura Geggel

The Yellowstone Volcano Observatory year in review—what happened in 2020?

The 2018 reawakening and eruption dynamics of Steamboat Geyser, the world’s tallest active geyser

Reawakened geyser does not foretell Yellowstone volcanic eruptions

Zdjęcia: Mara Reed/UC Berkeley

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x