Odkrycie zagrożonej wyginięciem samicy daje nadzieję dla niezwykle rzadkiego gatunku

Najbardziej zagrożony gatunek żółwia na świecie może teraz mieć szansę na przetrwanie, po tym, jak w Wietnamie odkryto długą na 3 stopy (1 metr) samicę – potencjalną partnerkę dla jedynego znanego samca tego gatunku.

Naukowcy z Asian Turtle Program (ATP) Indo-Myanmar Conservation (IMC) i Wildlife Conservation Society (WCS) odkryli 182-funtowego (86 kilogramów) żółwia w jeziorze Dong Mo, w dystrykcie Son Tay w Hanoi, w październiku ubiegłego roku. Przeanalizowali jej geny i potwierdzili, że jest to żółwiak szanghajski ( Rafetus swinhoei ), co czyni ją drugim znanym żyjącym przedstawicielem tego gatunku.

Mają nadzieję, że samica będzie w stanie “sparować się” z ostatnim znanym samcem żyjącym w niewoli, obecnie mieszkającym w zoo Suzhou w Chinach, i będzie stanowić koło ratunkowe dla tego umierającego gatunku.

W tym regionie występowały niegdyś żółwie żółwiaki szanghajski, znane również jako żółw Jangcy; ich liczba zmalała jednak, ponieważ miejscowi zabijali je dla mięsa, a kłusownicy kradli ich jajka, które były sprzedawane w Chinach jako element tradycyjnej medycyny.

To zbliżenie żółwiaka szanghajskiego pokazujące jego głowę i wzorzystą skórę. (Zdjęcie: WCS Wietnam)

Żółwiak szanghajski przechodzi badanie stanu zdrowia. (Zdjęcie: WCS Wietnam)

„W rok pełen złych wiadomości i smutku po drugiej stronie kuli ziemskiej, odkrycie samicy może zaoferować wszystkim pewną nadzieję, że gatunek ten otrzyma kolejną szansę na przeżycie” powiedział w oświadczeniu Hoang Bich Thuy, dyrektor WKS w Wietnamie.

Ostatnia inna znana samica żółwia softshell Swinhoe zmarła w kwietniu 2019 roku w zoo Suzhou w Chinach, gdzie została połączona z samcem, który nadal tam mieszka. Niestety, oboje nie byli w stanie rozmnażać się w sposób naturalny i zmarła nieoczekiwanie po znieczuleniu podczas próby sztucznej inseminacji.

Istnieje nadzieja, że ​​nowa samica, która nadal jest monitorowana w jeziorze Dong Mo, z powodzeniem rozmnaża się z samcem lub przynajmniej będzie w stanie przetrwać procedurę sztucznej inseminacji, która zabiła jej poprzedniczkę.

Obserwatorzy zauważyli również innego potencjalnego żółwiaka szanghajskiego w jeziorze Dong Mo, który według naukowców może być kolejnym samcem ze względu na większy rozmiar. Zespół wykrył również ślady środowiskowego DNA (eDNA), składające się głównie ze starych komórek skóry pozostawionych w wodzie w pobliskim jeziorze Xuan Khanh, co sugeruje obecność innego osobnika. Teraz starają się je złapać gdy na wiosnę poziom wody spada, a następnie zidentyfikują ich płeć.

„Kiedy już poznamy płeć zwierząt w Wietnamie, możemy jasno zaplanować kolejne kroki, miejmy nadzieję, że mamy samca i samicę, dzięki którym w przypadku rozmnażanie i odnowienie gatunku staje się realną możliwością” – powiedział w oświadczeniu Timothy McCormack, dyrektor programu ATP / IMC.

Źródła: Harry Baker

World’s Most Endangered Turtle Gets Some Good News In 2020

Hopes for most endangered turtle after discovery of female in Vietnam lake

Zdjęcia: WCS Vietnam

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x