Kamień w strumieniu w ogrodzie okazuje się być starożytnym rzymskim artefaktem

Pozornie matowa marmurowa płyta, używana przez 10 lat jako kamień w strumieniu w angielskim ogrodzie, był w rzeczywistości rzadką starożytną rzeźbionym kamieniem, jak wynika z nowej analizy.

Odkrycie zaskoczyło właścicielka, który dowiedział się, że 25-calowa (63-centymetrowa) płyta – kamień, którego wcześniej używała jako schodek podczas wsiadania na konia – pochodzi z drugiego wieku naszej ery i była warta około 20 400 USD (15 000 GBP) .

Jednak nikt nie wie, jak marmurowe arcydzieło trafiło do Anglii. Prawdopodobnie został wyrzeźbiony w Grecji lub Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja), zgodnie z oświadczeniem brytyjskiego domu aukcyjnego Woolley and Wallis, który zajmuje się sprzedażą płyty.

Część historii kamienia jest znana: według Woolley i Wallis około 20 lat temu został wykopany z ogrodu skalnego w Whiteparish, wiosce w południowej Anglii. Następnie właścicielka stajni przez dekadę używała pokrytego błotem kamienia jako podstawka do wsiadania na konia, aż pewnego dnia zauważyła wyrzeźbiony na jego powierzchni wieniec laurowy. Archeolog, który ocenił płytę, ujawnił, że było to rzadkie znalezisko. Napis na niej brzmi: „the people (and) the Young Men (honor) Demetrios (son) of Metrodoros (the son) of Leukios”, donosi The Daily Mail .

Chociaż starożytne Cesarstwo Rzymskie rozciągało się na Wyspy Brytyjskie, płyta ta nie była wytwarzana lokalnie; Według Woolleya i Wallisa prawdopodobnie został przywieziony do Anglii około 300 lat temu.

„Artefakty tego typu często trafiały do ​​Anglii w wyniku Wielkich wycieczek pod koniec XVIII i XIX wieku, kiedy to bogaci arystokraci podróżowali po Europie, ucząc się o sztuce i kulturze klasycznej” – powiedział w oświadczeniu Will Hobbs, specjalista od starożytności w Woolley and Wallis. „Zakładamy, że tak trafiła do Wielkiej Brytanii. Ale całkowitą tajemnicą jest to, jak trafił do przydomowego ogrodu i temu potrzebujemy pomocy opinii publicznej”.

Ogród skalny w Whiteparish jest częścią domu zbudowanego w połowie lat 60. XX wieku, a licytatorzy mają nadzieję, że ktoś może przypomnieć sobie szczegóły lub osoby zaangażowane w jego budowę.

„Istnieje kilka możliwości, skąd mógł pochodzić kamień” – powiedział Hobbs. Angielskie wiejskie domy znane jako „Cowesfield House i Broxmore House znajdowały się bardzo blisko Whiteparish i zostały zburzone w 1949 roku po zarekwirowaniu ich przez armię [brytyjską] w czasie wojny” – powiedział. „Ale wiemy również, że dom w obecnym Paultons Park został zniszczony przez pożar w 1963 r., a więc prawdopodobnie gruz z tego domu został ponownie użyty na placach budowy w okolicy wkrótce potem”.

Źródła: Laura Geggel

Marble slab dug up in bungalow back garden and used by its owner as a STEP to mount her horse is revealed to be rare Roman relic worth £15,000

Zdjęcia: Woolley and Wallis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x